نشست فدرال‌رزرو مسیر آتی بازارها را مشخص می‌کند

2682, 2681, 
چشم‌انداز طلا در برابر دلارReviewed by سایت رادیوسهام on Dec 17Rating: 4.0چشم‌انداز طلا در برابر دلارچشم‌انداز طلا در برابر دلار
[ratings]

 نظرسنجی اخیر کیتکو نیوز نشان می‌دهد تحلیلگران وال‌استریت درباره روند قیمت طلا در روزهای آینده اختلاف نظر دارند؛ اما خرده‌فروشان مین‌استریت بر این باور هستند که قیمت طلا روندی صعودی در کوتاه‌مدت خواهد داشت. مهم‌ترین رویدادی که ظرف روزهای آتی بر قیمت جهانی طلا تاثیرگذار خواهد بود، برگزاری نشست کمیته بازار باز فدرال رزرو آمریکا است. احتمال رشد نرخ بهره در نشست این هفته فدرال رزرو از بالای ۹۰ به زیر ۷۰ درصد کاسته شده است. با این حال اگر در نشست تعیین نرخ بهره کمیته بازار باز برای چهارمین بار متوالی در سال ۲۰۱۸ نرخ بهره افزایش یابد، همچنان ابهامات زیادی درباره روند نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۱۹ میلادی وجود خواهد داشت.

چشم‌انداز طلا در برابر دلار

در نظرسنجی این هفته کیتکو ۱۸ تحلیلگر ارشد وال‌استریت شرکت کردند که ۷ نفر از آنها، معادل ۳۹ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا با افزایش روبه‌رو خواهد شد و ۷ کارشناس، معادل ۴۱ درصد نیز به کاهش قیمت فلز گرانبها در کوتاه‌مدت رای دادند. سایر تحلیلگران که ۴ نفر، معادل ۲۲ درصد از کل را تشکیل می‌دادند نیز اعلام کردند قیمت طلا تغییر محسوسی ظرف هفته آتی تجربه نخواهد کرد.  در نظرسنجی آنلاین مین‌استریت نیز ۵۰۷ نفر شرکت کردند که ۲۹۱ نفر معادل ۵۷ درصد اعلام کردند قیمت طلا با افزایش روبه‌رو خواهد شد. ۱۱۵ نفر معادل ۲۳ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا با کاهش روبه‌رو خواهد بود. ۱۱۰ نفر معادل ۲۰ درصد نیز به عدم تغییر قیمت طلا در بازه کوتاه‌مدت معتقد بودند. هفته گذشته ۵۷درصد تحلیلگران وال‌استریت و ۶۴درصد سرمایه‌گذاران مین‌استریت پیش‌بینی کردند قیمت طلا با افزایش روبه‌رو خواهد شد. پس از یک سال ناامیدکننده، طلا به‌دنبال بهبود و رشد قیمت در سال ۲۰۱۹ است و توقف روند افزایش نرخ‌های بهره ازسوی بانک مرکزی آمریکا به این فلز ارزشمند کمک خواهد کرد. قیمت طلا شروع مثبتی در سال ۲۰۱۸ داشت و بهای معاملات این فلز در ژانویه به مرز ۱۴۰۰ دلار در هر اونس نزدیک شد و تا رکورد ۱۳۸۵ دلار پیش رفت. اما چند ماه بعد، این فلز ارزشمند روند کاهشی طولانی را آغاز کرد و حدود ۱۴ درصد از اوج خود عقب نشست. با این حال پایان سال برای طلا خوشایند بوده و هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در معاملات جمعه بازارنیویورک تا مرز ۱۲۵۰ دلار معامله شد اما همچنان ۷ درصد نسبت به ابتدای سال کاهش نشان می‌دهد. بزرگ‌ترین مانع برای قیمت طلا در سال میلادی جاری، قوی بودن دلار آمریکا بوده که جایگاه فلزات ارزشمند به‌عنوان دارایی مطمئن را از آن خود کرده است. اما آن طور که تحلیلگران می‌گویند خبر خوب برای طلا این است که اوضاع در سال آینده بسیار متفاوت به نظر می‌رسد و دلار آمریکا در سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسیده است و انتظار می‌رود طلا بالای مرز ۱۳۰۰ دلار معامله شود.

سناریوهای مختلف برای طلا

در‌حالی‌که تحلیلگران پیش‌بینی‌های مختلفی برای طلا در نظر دارند، اما اکثریت آنها وضعیت فلز زرد در سال آینده را با عملکرد بهتری همراه می‌دانند. از نظر خوش‌بینانه، طلا تحت‌تاثیر مجموعه‌ای از عوامل شامل تضعیف دلار، بازدهی پایین‌تر اوراق خزانه‌داری و نوسان بازارهای سهام به بالای سطح ۱۳۰۰ دلاری صعود خواهد کرد.

بانک مرکزی آمریکا و دلار آمریکا

بخش زیادی از روند آتی دلار به موضع بانک مرکزی آمریکا برای افزایش یا کاهش نرخ‌های بهره بستگی دارد. پس از اظهارات جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا که اواخر نوامبر از رسیدن افزایش نرخ‌های بهره به سطح خنثی خبر داد، انتظارات موجود در فضای بازارهای این کشور تغییر کرد. طبق ابزار دیده‌بان نرخ بهره فدرال رزرو (نسخه CME یا بورس کالای شیکاگو)، انتظار می‌رود نرخ‌ بهره در دسامبر ۲۵/ ۰درصد افزایش یابد کند و به محدوده ۲۵/ ۲تا ۵/ ۲درصد برسد. با این حال تحلیلگران انتظار دارند روند افزایش نرخ‌ بهره آهسته‌تر دنبال شود. فدرال رزرو آمریکا حداقل سه نویت افزایش نرخ بهره را برای سال آینده پیش‌بینی کرده است که بازارها با توجه به ضعیف شدن پیش‌بینی درباره رشد اقتصاد آمریکا، در این‌باره دچار تردید شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصاد آمریکا تا اواسط سال آینده کندتر شود که احتمالا باعث خواهد شد نهاد پولی آمریکا در مواضع خود برای رشد تدریجی سیاست پولی انقباضی به‌واسطه ابزار بهره بانکی تجدیدنظر کند. از آنجا که تصمیم فدرال رزرو به آمار اقتصادی در سال آینده بستگی دارد، پیش‌بینی شمار دقیق افزایش نرخ‌ بهره دشوار است. نرخ خنثی که بانک مرکزی آمریکا هدف گرفته بین ۷۵/ ۲ تا ۲۵/ ۳ درصد است و در این محدوده روند افزایش نرخ‌ها متوقف خواهد شد.

بقای تنش‌های ژئوپلیتیک

تنش‌های ژئوپلیتیک رو‌به رشد در جهان همچنان از قیمت طلا در سال آینده پشتیبانی خواهد کرد و در این میان تنش‌های جنگتجاری آمریکا و چین، برگزیت، بحران مالی ایتالیا و خاورمیانه تا پایان سال ۲۰۱۹ نقش کلیدی ایفا خواهند کرد. سال آینده با تحولات تجاری آمریکا و چین آغاز خواهد شد. دو کشور در اول دسامبر با آتش بس ۹۰ روزه موافقت کردند تا در طول این مدت به توافق تجاری با یکدیگر دست یابند. بعضی از تحلیلگران مطمئن هستند که سال آینده خبری از توافق آمریکا و چین نیست و آمریکا همچنان به جنگ تجاری با چین ادامه خواهد داد و آنچه در نشست گروه ۲۰ مشاهده شد، تنها یک دوره مذاکره است. از میان مسائل اروپایی، برگزیت در سال ۲۰۱۹ همچنان یک مشکل برای بازارها خواهد بود اما مانند سال ۲۰۱۶ عامل تاثیرگذار مهمی در بازار طلا به‌شمار نمی‌رود.

تحلیلگران درباره تقاضا برای طلا در سال ۲۰۱۹ تا حدود زیادی خوش‌بین هستند و به این نکته اشاره می‌کنند که توجه سرمایه‌گذاران به‌سوی دارایی‌های مطمئن مانند فلز زرد بیشتر جلب خواهد شد. طلا در دسامبر قیمت بالاتری پیدا کرده که تا حدودی به‌دلیل اقدام سرمایه‌گذاران برای ارزیابی سرمایه‌هایشان و مدیریت ریسک بوده است. تحلیلگران انتظار دارند از نظر تقاضای فیزیکی برای طلا، بهبود اندکی در چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این فلز در جهان است، رخ دهد، اما تقاضا برای طلا در هند همچنان تحت‌فشار باقی خواهد ماند. خرید طلا ازسوی دولت‌ها در سال آینده همچنان افزایش خواهد یافت که نشان دهنده تمایل برای متنوع‌کردن دارایی‌ها و کاهش نقش دلار آمریکا در ذخایر رسمی است. روسیه بازیگر بزرگی در این عرصه بوده و تلاش می‌کند ذخایرش را متنوع سازد. طبق آمار شورای جهانی طلا، بازیگران بزرگی مانند روسیه، ترکیه و قزاقستان مجموعا ۴/ ۱۴۸ تن طلا در سه ماه سوم سال ۲۰۱۸ خریداری کردند.

هشدار بانک مرکزی اروپا

ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا در اظهاراتی به رهبران اروپایی گفته است که رشد اقتصادی این قاره کمتر از انتظارات و پیش‌بینی‌های اولیه بوده است. براساس این گزارش وی از رهبران اروپایی خواست تا برای اجرای اصلاحات ساختاری در منطقه یوروهرچه سریع‌تر اقدام کنند. وی ضمن اشاره به شرایط اقتصادی اروپا و منطقه یورو افزود: اعتماد ما نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی اروپا با احتیاط بیشتری همراه شده است. نسبت به ماه‌های گذشته باید محتاط‌تر عمل کنیم. رشد اقتصادی کمتر از قبل شده است. این در شرایطی است که بانک مرکزی اروپا امسال ۳ بار پیش‌بینی خود درباره رشد اقتصادی را مورد بازنگری قرار داده است. البته دستمزدها در بسیاری از کشورهای اروپایی با افزایش روبه‌رو شده است. وی در ادامه از تلاش‌های وزرای دارایی منطقه یورو برای افزایش همگرایی بین کشورهای عضو اتحادیه پولی اروپا استقبال کرد. وزرای دارایی منطقه یورو قصد دارند قدرت رقابت و همگرایی اقتصادی را افزایش دهند. دراگی از کشورهای اروپایی خواست تا به تعهدات خود در تنظیم بودجه پایبند باشند. این در حالی است که بحران بودجه ایتالیا همچنان ادامه دارد و دولت رم حاضر به پذیرش درخواست‌های بروکسل برای کاهش کسری بودجهنشده است.

 

خبر انتخاب شده برای شما

تحلیلگران اقتصادی بانک سوسایت جنرال فرانسه همچنان بر این باورند که قیمت طلا در بلندمدت روندی نزولی خواهد داشت و افزایش ارزش دلار و بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا موجب کاهش بیشتر قیمت این فلز زرد خواهد شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.