فرود نقدینگی در زمین بازار سرمایه:
تاریخ: ۱۶:۱۶ :: ۱۳۹۷/۱۱/۰۸

2067, 
پیش بینی وضعیت بازار سرمایه برای دو ماه پایانی سالReviewed by رادیو سهام on Jan 28Rating: 5.0پیش بینی وضعیت بازار سرمایه برای دو ماه پایانی سالپیش بینی وضعیت بازار سرمایه برای دو ماه پایانی سال
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یک کارشناس بازار سرمایه، روند حرکت بازار را طی دو ماه پایانی سال تابع مجموعه ای از عوامل دانست و گفت: در صورتی که شرکت ها بتوانند در روزهای باقی مانده تولید و فروش خوبی داشته باشند، این پول می تواند محرک خوبی برای ورود نقدینگی تازه به بازار باشد.

به گزارش رادیو سهام، مهدی طحانی گفت: یکی از مهمترین عوامل این است که با ماه شمار شدن سود سپرده های بانکی، فرصت تازه ای برای بازار سرمایه مهیا شده تا بخشی از منابع از بازار پول به مقصد بازار سرمایه حرکت کنند یا حداقل جذب بازار بدهی در بازار سرمایه شوند. به هر حال این پول ها کنار دست بازار سهام قرار می گیرند.

وی افزود: دومین عامل این است که طی دو ماه پایانی سال گزارش ۹ ماهه شرکت ها به علاوه گزارش های تولید و فروششان منتشر می شود . لذا  کیفیت این گزارش ها هم می تواند در تعیین مسیر بازار سهام بسیار موثر باشد .

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در عین حال وقتی بورس کالا و امور گمرک را بررسی می کنیم، می بینیم که مسایل تحریمی تاثیر حدودا ۲۰ درصدی بر شرکت ها گذاشته که البته این عامل در  قیمت سهام شرکت ها لحاظ شده است.  بنابراین به نظر می رسد بخش اعظم ترسی که بازار سهام از تحریم ها داشت، در قیمت ها لحاظ شده و شاخص بازار سرمایه از این حیث در جای امنی قرار گرفته است و می تواند تا پایان سال با یک شیب آرام رشد داشته باشد.

حتما بخوانید :  سیگنال‌های لایحه بودجه برای بورسی‌ها

به گفته طحانی، در بازارهای جهانی هم به نظر می رسد با توجه به افت قیمت نفت تا محدوده  ۵۵  و حتی ۵۰ دلار که البته الان تا حدودی رشد کرده و به نزدیک ۶۰ دلار رسیده، خیلی نباید نگران نباشیم.

وی خاطرنشان کرد: عناصر اقتصادی در بازارهای جهانی نشان می دهد که به نوعی اعداد فعلی اعداد حمایتی مهمی برای بازار محسوب می شوند، لذا از این بابت هم بازار سرمایه نگرانی چندانی ندارد.

 این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: تنها بحث مهمی که می ماند بحث نقل و انتقال پول است که فعلا هنوز سازو کار دقیق آن مشخص نیست و امید می رود در این دو ماه پایانی، یک ساز و کار مالی – مطابق آنچه اتحادیه اروپا وعده داده است-  تعریف شود. آن وقت است که مشخص می شود این فروش هایی که شرکت ها دارند و منابع آن در خارج از کشور می ماند، به چه ترتیبی به ایران می آید و در ایران هم با چه نرخی تسعیر می شود که تحلیلگران بتوانند سود شرکت ها را دقیق تر اندازه گیری کنند .

طحانی در عین حال اطمینان داد:  با توجه به بررسی بازارهای موازی، مثل بازار طلا و ارز و سپرده های بانکی، در حال حاضر اوضاع بازار سرمایه برای جذب نقدینگی از همه بازارها بهتر است .

حتما بخوانید :  پتروشیمی ارومیه سال 99 بورسی می‌شود

وی همچنین  در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال فروکش کردن جنگ تجاری چین و امریکا و تاثیر آن بر بازار سهام گفت: این کشورها به دنبال حداکثر کردن منافع خود هستند و بررسی شاخص تولید کننده در چین نشان می دهد که این شاخص در حال نزول است. به عبارت دیگر، اعتماد  مدیران چینی به رشد اقتصادی کشورشان در حال نزول است.

طحانی ادامه داد:  هم اکنون تولید خودرو در چین بعد از ۲۰ سال روند نزولی به خود گرفته و این حامل یک پیام است که فعلا چشم انداز اقتصادی مدیران چین به اقتصاد چندان مثبت نیست . در عین حال در امریکا شاهد هستیم که نرخ بیکاری به علت سیاست های داخلی به طور مداوم در حال کاهش است . یعنی در یک طرف رونق و در سمت دیگر رکود را نشان می دهند و آمارها متضاد است .

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد:  به نظر می رسد با افت قیمت نفت از بشکه ای ۸۰ دلار به ۵۰ و ۶۰ دلار ، جای افت بیشتری برای آن متصور نیست. لذا  اگر نمی توان گفت رونق چشمگیری اتفاق نمی افتد افت چشمگیری را هم نخواهیم داشت .

وی سپس با اشاره به روند رشد صنایع کالامحور گفت: به صورت اصولی در بازار سرمایه مزیت اقتصادی ما به شرکت هایی وابسته است که به چاه نفت و معدن نزدیکتر باشند. از طرفی بیش از ۷۰ درصد ارزش شاخص بازار سرمایه را هم شرکت های کالامحور و کامودیتی محور تشکیل می دهند  این شرکت ها هستند که سود تقسیمی مناسب را در دل خود دارند.  بنابراین می توانیم به سرمایه گذاران بگوییم که اگر در این شرکت ها سرمایه گذاری کنید تا حدودی خود را به اقتصاد ایران و مزیت های آن گره زده اید.

حتما بخوانید :  جهش 4942 واحدی شاخص بورس تهران

طحانی ادامه داد: صنایعی مانند خودرو و بانک حداقل در چند وقت اخیر نشان داده اند که دایما در نوسان هستند و  صنایع چندان باثباتی برای سرمایه گذاری نیستند؛ برای همین هم غالبا سرمایه گذاران بسیار ریسک پذیر وارد این صنایع می شوند .

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار داشت: اگر بخواهیم به سرمایه گذاران توصیه ای داشته باشیم باید گفت که از ظرفیت صندوق های سرمایه گذاری در فضایی که مدیران حرفه ای فراهم آورده اند،  استفاده کنند و اگر خود خواستند وارد این بازار شوند به سراغ سهم هایی بروند که از سود تقسیمی مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند در مجمع ، بخشی از مبلغ سرمایه گذاری خود را دریافت کنند .

منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.