تاریخ: ۷:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱

2067, 
سیمان چقدر گران می‌شود؟Reviewed by رادیو سهام on Feb 10Rating: 5.0سیمان چقدر گران می‌شود؟سیمان چقدر گران می‌شود؟
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۲ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

فعالان صنعت سیمان انتظار دارند تا پایان بهمن‌ماه با موافقت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مجوز افزایش نرخ محصولات صنعت سیمان صادر شود. سیمان چقدر گران می‌شود؟

به گزارش رادیو سهام به نقل از اقتصاد آنلاین، در هفته‌های اخیر بحث بر سر افزایش نرخ سیمان بالا گرفته و داغ شده است. پیشتر عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، گفته بود موضوع افزایش نرخ سیمان تا پایان بهمن‌ماه تعیین تکلیف خواهد شد.

در ابتدای پاییز، فعالان صنعت سیمان مجوز افزایش نرخ ۱۲ درصدی را برای محصولات خود دریافت کرده بودند. حالا گفته می‌شود صنعت سیمان برای دومین بار در سال جاری، در آستانه اخذ مجوز افزایش نرخ قرار گرفته است.

امیر سجده‌ای، معاون بازرگانی سیمان هرمزگان در این رابطه گفت: از پایان سال گذشته بعد از جهش نرخ ارز، هزینه‌های شرکت‌های سیمانی به شدت افزایش یافت و سیمانی‌ها مجبور به افزایش نرخ شدند. با این وجود هنوز شرایط برای سیمانی‌ها مطلوب نیست و لازم است محصولات سیمانی مجددا مجوز افزایش نرخ بگیرند. اما در این باره باید توجه داشت که سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان به دلیل جو منفی روانی احتمالی ناشی از افزایش نرخ، در برابر این ضرورت مقاومت می‌کند.

حتما بخوانید :  پیش بینی 72 نفر از بزرگان بورس از آینده بازار

این فعال صنعت سیمان افزود: در برخی برهه‌های سال جاری، قیمت فروش سیمان حتی به بهای تمام شده آن هم نمی‌رسید. برای مثال پاکت سیمان در سال گذشته سه برابر شد و از ۶۰۰ تومان برای هر عدد به بیش از ۲هزار تومان رسید. همین موضوع سبب افزایش ۲۸هزار تومانی بهای تمام شده سیمان پاکتی شد. علاوه بر آن هزینه‌های جانبی و غیرمستقیم نیز به شدت افزایش پیدا کرد. این در حالی است که سیمان فله متقاضی چندانی نداشت.

سجده‌ای در ادامه گفت: در ابتدای فصل پاییز یک افزایش نرخ ۱۲درصدی داشتیم که تا حدودی افزایش بهای تمام شده را جبران کرد اما کافی نبود. حالا حداکثر قیمت سیمان فله ۱۴۶هزار تومان برای هر تن و حداکثر قیمت سیمان پاکتی ۱۶۵هزار تومان (با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده) در نظر گرفته شده است. به نظر می‌رسد برای ادامه حیات صنعت سیمان لازم است که این نرخ دوباره افزایش پیدا کند. به ویژه برای مناطق مرکزی کشور که رقابت منفی سیمان در آن بالاست.

وی در پاسخ به این سوال که انتظار می‌رود این افزایش نرخ احتمالی چقدر باشد، گفت: در مرحله قبلی افزایش نرخ (ابتدای پاییز امسال) فعالان صنعت سیمان پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی نرخ را دنبال می‌کردند، اما با مقاومت سازمان حمایت این افزایش نرخ به ۱۲درصد رسید. حالا انتظار می‌رود ۸درصدی که در مرحله قبل جامانده بود، اعمال شود.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت اعتباری ملل در دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۸، به ازای هر سهم خود ۷۹ ریال سود کنار گذاشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.