تاریخ: ۱۰:۲۱ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹

2067, 
در کمین بازار سهام برای 2 روز پایانی امسال باشیدReviewed by رادیو سهام on Mar 10Rating: 5.0در کمین بازار سهام برای 2 روز پایانی امسال باشیددر کمین بازار سهام برای 2 روز پایانی امسال باشید
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

کارشناس بازار سرمایه گفت:سهامداران باید طی دو روز پایانی سال یعنی ۲۷ و ۲۸ اسفند ماه هر سال با منابع نقد و اعتبار خود، اقدام به خرید کنند و واهمه‌ای نداشته باشند. در کمین بازار سهام برای 2 روز پایانی امسال باشید

به گزارش رادیو سهام، حافظ عزیزی نقش کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه حدود نیمی از ۷۰ کارگزاری از بین ۱۰۸ کارگزاری فعال از سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه هر سال برخوردار هستند، گفت: بیش از نیمی از فعالان بازار و سرمایه‌گذاران اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی از تسهیلات اعتباری کارگزاری‌ها و منابع آن‌ها استفاده می‌کنند که با بدهکاری قابل توجهی مواجه هستند.

وی افزود: قدر مسلم اگر انتظار داشت که نسبت اعتبار اخذ شده اشخاص از کارگزاری‌ها به میزان ۵۵ درصد از دارایی سهام آن‌ها رسیده باشد، با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که حجم مطالبات کارگزاری‌ها از مشتریانشان بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است. حال آنکه نیمی از این مبلغ هنگفت، باید در پایان اسفند ماه امسال نقد و تسویه شود.

حتما بخوانید :  تحقق سود 122 تومانی برای هر سهم «کگل»

این کارشناس با اشاره به حجم بسیاری از پرداخت‌ها و عیدی کارمندان و مخارج شرکت‌ها و حتی اشخاص حقیقی در پایان سال گفت: از نیمه دوم اسفند ماه به بعد، شاهد یک رویداد مهم و متفاوت در این رابطه در بازارهای مالی و کالایی کشور هستیم، به طوری که فشار فروش چه کالا و چه دارایی‌های سرمایه‌ای نظیر اوراق سهام بسیار بالا است. این امر که برتری نسبی عرضه نسبت به تقاضا در دو هفته پایانی سال را موجب می‌شود، نتایج تلخی هر چند مقطعی همچون افت شدید قیمتها در این ایام را به همراه دارد.

به باور وی بهتر است، در این ایام از هر گونه خرید و سرمایه‌گذاری در بازار سهام فاصله گرفته شود و اشتیاق خرید سهام کاهش یابد.

عزیزی نقش در برابر این پرسش که آیا این شرایط فوق العاده و مقطعی، سود و نفعی برای فعالان بازار در بر خواهد داشت ، عنوان کرد: به طور قطع نتیجه بخش خواهد بود، اما کافی است که پیش از فرا رسیدن این ایام یعنی دو هفته آخر سال یا سهام خود را بفروشید و کاملاً نقد باشید و یا حداقل اینکه، صرفأ تماشاگر وضعیت کنونی باشید و در کمین شکار سهم‌های ارزان بنشینید.

وی ادامه داد: سهامداران باید طی دو روز پایانی سال یعنی ۲۸ و ۲۸ اسفند ماه هر سال با تمام نیرو و منابع نقد و اعتبار خود، اقدام به خرید کنند و واهمه ای از خرید و سرمایه‌گذاری جدید نداشته باشند. بدین ترتیب، حداکثر استفاده و بهره را از شرایط و وضعیت موجود خواهند برد و مغلوب شرایط فوق العاده‌ای که برشمرده شد، نخواهند بود.

حتما بخوانید :  نخستین عرضه اولیه امسال فرابورس ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد

این کارشناس بازار سرمایه با هشدار نسبت به لزوم دقت در خبرپراکنی‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی گفت: برخی از مشاورنماها و سایت‌های پولی و مفتی و یا کانالهای تلگرامی و غیر تلگرامی، دائمأ با اغواگری تلاش می‌کنند تا مردم را برای خرید برخی سهم‌های مورد نظر آن‌ها تشویق می‌کنند.

به گفته وی، برخی از این افراد، کاسبان شب عید و سالوسان سفته بازی هستند که دلشان برای سهامدار نسوخته است و خود می‌دانند که در بازار چه می‌گذرد، ولی اصرار دارند که سهامداران پیرو و تابع خط فکری آن‌ها باشند و خارج از دایره محدود فکری آن‌ها حرکت نکنند.

کارشناس بورس تصریح کرد:خوشبختانه طی شش ماه اخیر و با خروج تدریجی افراد آماتور و نیمه حرفه‌ای از بازارسهام ،بورس تهران رو به شفافیت و سالم‌گرایی گذاشته و دانش و سطح هوشیاری فعالان بازار در حال ارتقا و بهبود است. به نحوی که طیف زیادی از فعالان فعلی بازار، افرادی هوشیار و خردمند هستند و به راحتی فریب افراد و مشاورنماهای سودجو و فرصت طلب را نمی‌خورند.

منبع: فارس

خبر انتخاب شده برای شما

مجمع فوق العاده شرکت سنگ آهن گهر زمین، صبح امروز به دلیل به حدنصاب نرسیدن سهامداران حاضر در مجمع(۵۰ درصد)، برگزار نشد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.