2680, 2224, 
کاهش قیمت مسکن در سال ۹۸ محتمل استReviewed by رادیو سهام on Mar 25Rating: 5.0کاهش قیمت مسکن در سال ۹۸ محتمل استکاهش قیمت مسکن در سال ۹۸ محتمل است
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم تخصیص عمده تسهیلات ساخت مسکن به انبوه‌سازان و تعاونی‌ها مسکن بسیار بهینه‌تر است، اما به شرطی که نظارت دستگاه‌های مربوطه در زمان ساخت و ساز به منظور ساخت واحدهای مسکونی مقاوم به صورت جدی و مدون وجود داشته باشد.

به گزارش رادیو سهام، طبق آخرین آمار بانک مرکزی سرعت رشد حجم نقدینگی به ۲۱٫۱ درصد رسیده است که به ‌گفته کارشناسان اقتصادی، اگر سرعت رشد حجم نقدینگی با نرخ‌های بالا به همین منوال ادامه پیدا کند، فشار بر روی قیمت‌ها چون قیمت خانه ادامه‌دار خواهد بود و نمی‌توان سقفی برای گرانی قیمت خانه در سال جدید  تعیین کرد.

اما برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که رشد ۹۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن طی سال جاری با نرخ دلار هفت هزار و ۵۰۰ تومان تا هشت هزار تومان بوده است به همین جهت اگر قیمت دلار در بازار آزاد نیز کاهش پیدا کند قیمت مسکن در سال ۹۸ ثابت باقی خواهد ماند و چنانچه قیمت دلار در بازار آزاد مجدد رشد پیدا کند با توجه به کاهش چشمگیر قدرت خرید مردم، بخش مسکن بیشتر از این مقدار کشش برای رشد قیمتی نخواهد داشت.

حتما بخوانید :  حباب قیمت سکه به ۵۰ هزار تومان رسید

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا قیمت مسکن در سال ۹۸ افزایش پیدا می‌کند؟

حسین هاشمی تختی‌نژاد، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: کمیسیون عمران مجلس با همکاری وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خواهان احیای پروژه مسکن مهر و حل مشکلات موجود در این پروژه است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اعتقاد وزیر جدید راه و شهرسازی به پروژه مسکن مهر، افزود: متاسفانه اواخر دولت دهم و اوایل دولت یازدهم پروژه مسکن مهر رها شد و برای تعاونی‌های مسکن مهر نیز مشکلاتی به وجود آمد که خوشبختانه وزیر راه و شهرسازی اهتمام جدی و مستمر به منظور حل مشکلات و معضلات ایجاد شده در پروژه مسکن مهر دارد.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس تصریح کرد: علاوه بر لزوم تکمیل پروژه مسکن مهر ضرورت دارد که تسهیلات بیشتری در خصوص تامین مسکن اقشار آسیب پذیر و ضعیف جامعه در سال آینده تخصیص شود.

هاشمی افزود: اگر وزارت راه و شهرسازی به صورت جدی و مدون در بخش مسکن فعالیت داشته باشد و مجلس شورای اسلامی هم به دولت کمک کند به نظر می‌رسد که با افزایش قیمت مسکن در سال آینده مواجه نخواهیم شد و حتی اگر اهتمام وزارت راه و شهرسازی جدی و مدون باشد احتمال کاهش  قیمت مسکن در سال ۹۸ نیز وجود دارد.

حتما بخوانید :  پيش بيني كاهش چشمگير قيمت خودرو در بازار

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: امیدوارم با تلاش دولت و مجلس فضایی در سال آینده ایجاد شود که اقشارکم درآمد جامعه سرپناهی برای خود فراهم کنند.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا تخصیص تسهیلات ساخت مسکن به افراد بیشتر باعث تولید مسکن می‌شود یا تخصیص تسهیلات ساخت مسکن به شرکت‌های معتبر و متخصص ساختمانی؟ تصریح کرد: بهتر است که تسهیلات ساخت مسکن به انبوه‌سازان تخصیص شود، اما به شرط آنکه نظارت و کنترل جدی و مدونی بر عملکرد انبوه‌سازان صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از اینکه بحث مقاوم‌سازی درصنعت ساختمان کشور رعایت نمی‌شود، تاکید کرد: یکی از ایراداتی که تخصیص تسهیلات ساخت مسکن به افراد دارد این است که مقاوم‌سازی در زمان ساخت و ساز رعایت نمی‌شود، به طوری که افراد با کمترین هزینه خواهان ساخت مسکن برای خود هستند.

وی ادامه داد: انبوه‌سازان با هزینه کمتری اما با مقاومت بیشتری ساختمان را احداث می‌کنند، زیرا ابزار و مصالح مورد نیاز ساختمانی را به صورت عمده خریداری کرده که این موضوع باعث می‌شود قیمت تمام شده مصالح و ابزارها برای آنها کمتر شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین تخصص و فعالیت شرکت‌های ساختمانی ساخت و ساز است در حالی که افراد تخصص عمرانی و ساخت و ساز ندارند، بنابراین معتقدم چنانچه عمده تسهیلات ساخت مسکن به انبوه‌سازان و تعاونی‌ها مسکن تخصیص شود بسیار بهینه‌تر است، اما به شرطی که نظارت دستگاه‌های مربوطه در زمان ساخت و ساز به منظور ساخت واحدهای مسکونی مقاوم به صورت جدی و مدون وجود داشته باشد.

حتما بخوانید :  اجاره مسکن همچنان در سقف قیمتی خود باقی ماند

منبع: تجارت نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

نزول قیمت مسکن ادامه‌دار خواهد بود؟
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ثبت نام طرح ملی مسکن را آغاز کرد و در گام اول به صورت پایلوت در کرمان ثبت نام به عمل آمده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.