در گفتگو با مديرعامل شركت سبد گردان سرمايه ايرانيان:
تاریخ: ۱۱:۳۹ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۰

2067, 
پيش بيني سودآوري بازار سرمايه در سال جاريReviewed by راديو سهام on Mar 30Rating: 5.0پيش بيني سودآوري بازار سرمايه در سال جاريپيش بيني سودآوري بازار سرمايه در سال جاري
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

سال ۹۷ بازار سرمایه روزهای پر فراز و نشیبی را سپری کرد و اکنون از چالش ها عبور کرده است. با شروع سال، نوسان نرخ ارز آغاز شد و در مقاطعی شاهد قیمت گذاری دستوری محصولات با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی بودیم و این دو فاکتور بیشترین اثر را بر بازار داشت.

به گزارش رادیوسهام، مصطفی صفاری، مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان ضمن بیان مطلب فوق در خصوص بازار سرمایه سال ۹۷، گفت: نوسان نرخ ارز در اردیبهشت ماه باعث شد از یکسو سودآوری بسیاری از شرکت های صادرات محور افزایش داشته باشد و از سوی دیگر ارزش جایگزینی تمام شرکت ها چند برابر شد. همین موضوعات افزایش قیمت سهام و افزایش سرعت ورود نقدینگی به بازار سرمایه را رقم زد.

وی ادامه داد: اما در آبان ماه جو روانی خروج آمریکا از برجام باعث شد بازار تحت تاثیر قرار بگیرد و نوعی بدبینی به آینده ایجاد شود. از آبان ماه روند رو به رشد بازار متوقف شد اما با انتشار گزارش های نه ماهه شرکت ها مجددا امید به بازار سرمایه بازگشت.

حتما بخوانید :  سیگنال‌های لایحه بودجه برای بورسی‌ها

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان افزود: در حال حاضر نیز فضای آخر سال و عملکرد یازده ماهه اکثر شرکت ها، قیمت ها در بازار سرمایه را جذاب کرده است.

مصطفی صفاری مهمترین چالش سال ۹۸ بازار سرمایه را نرخ بهره بانکی دانست و گفت: نرخ بهره بانکی یکی از مهمترین مواردی است که بازار سرمایه همواره از آن متاثر می شود. کنترل و ثبات نرخ بهره و حتی احتمال کاهش آن در سال آینده جذابیت بازار سرمایه را افزایش می دهد. به نظر می رسد اگر نرخ بهره بانکی کنترل نشود کشور به فضای اقتصادی مشابه سال ۹۳ وارد شود و شاهد رکود اقتصادی باشیم. بنابر این باید افزایش  نرخ بهره در سیستم بانکی مدیریت شود تا پول و منابع  در پارکینگ بانکی متوقف نشود و به بخش مولد اقتصاد هدایت شود.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان ضمن اشاره به اینکه نسبتی به نام Q وجود دارد، که نشان دهنده ارزش جایگزینی و ارزش بازاری سهام است، افزود: با توجه به افزایش ارزش و دارایی شرکت ها در بازار سرمایه همچنان پتانسیل رشد وجود دارد. اگر فضای سیاست بین الملل به سمت آرامش حرکت کند، شرکت ها به ویژه صادرات محورها سال آینده نیز شرایط خوبی خواهند داشت.

مصطفی صفاری با بیان اینکه سال ۹۷ ابزارهای خوبی وارد بازار شد، گفت: در حال حاضر ابزارهای متنوعی در بازار سرمایه وجود دارد و در صورتی که آموزش لازم برای بهره برداری از این ابزارها ارایه شود، فرهنگ سازی صحیح صورت گیرد و از همه مهمتر زیرساخت ها متناسب باشد، قطعا با کمک این ابزارها شاهد رشد بازار در سال آینده خواهیم بود.

حتما بخوانید :  رشد درآمد «لبوتان» در پی افزایش نرخ فروش محصولات

وی تاکید کرد: به نظر می رسد امسال ، سال مثبت و سودآوری برای بازار سرمایه باشد و اگرچه تورم رکودی وجود دارد اما در زمان های رکود نیز صنایع می توانند به خوبی رشد کنند و موفق باشند.

منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.