تاریخ: 15:25 :: 2019/04/08

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شاخص بورس تهران امروز طی یک نوسان تقریبا دو هزار واحدی ابتدا ۱۴۰۰ واحد سقوط یک و سپس ضمن بازپس‌گیری سطوح از دست رفته، رشدی ۵۱۹ واحدی را در کارنامه روزانه بورس به ثبت رساند. نمادهای «شتران»، «شپنا» و «فملی» بیشترین نقش را در رسیدن نماگر اصلی بازار به سطح ۱۸۸ هزار و ۵۹۲ واحدی داشتند. نوسان بیش از دو هزار واحدی شاخص بورس در یک روز

به گزارش رادیو سهام، داد و ستدهای بورس تهران در روز جاری رنگ و بویی متفاوت داشت. نماگرهای بازار سهام که چند هفته‌ای بود به پیشروی مداوم و تجربه روزهای سبز عادت کرده بود، شاهد تغییر جهت معاملات در ساعات اولیه معاملات بود. در این روز دماسنج اصلی بازار سرمایه بر خلاف روزهای پیشین با کاهش مواجه شد؛ کاهشی که با افت قیمت در بسیاری از نمادهای دلاری و غیر دلاری همراه بود.
طی این روز، نماگر بازار سهام که در روزهای گذشته به لطف رشد قیمت نمادهای بینادی همچون فلزی – معدنی‌ها و پتروپالایشی‌ها، بی وقفه در حال پیشروی بود، امروز هزار و ۴۰۰ واحد از سطح به دست آماده در روز گذشته عقب نشینی کرد. با این حال چرخش یاد شده پایدار نماند و رفته رفته از میزان کاهش شاخص کاسته شد. با ادامه همین روند کم کم شاخص به محدوده مثبت رسید و در نهایت روز خود را در حالی به پایان برد که ضمن صعود ۵۱۹ واحدی توانست خود را به سطح ۱۸۸ هزار و ۵۹۲ واحد برساند.
فراز و فرود امروز شاخص که در ابتدا ناشی از افزایش عرضه توسط بسیاری از خریداران در روزهای گذشته بود، به تدریج با افزایش تقاضا توسط خریدارانی که کاهش قیمت‌های جاری را فرصت خرید می‌دیدند، دفع شد و خود را در غالب سبز پوشی بسیاری از نمادهای شاخص‌ساز نظیر «فملی»، «شپنا» و «شتران» نشان داد.
بازار سهام کشور که در معاملات خود، الاخصوص در نمادهای بنیادی نیم نگاهی به روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی دارد، امروز نیز با توجه به افزایش قیمت‌ در بسیاری از کامادیتی‌ها، در نهایت عرضه‌های یاد شده را مغلوب، خوشبینی در مورد قیمت‌های جهانی کرد و توانست قیمت بسیاری از نمادهای دلاری را به سمت افزایش سوق دهد. امروز با از سرگیری معاملات در بازارهای جهانی شاهد آن بودیم که از یک سو قیمت‌های فلزات اساسی با افزایش مواجه شدند و از سوی دیگر نفت برنت که به تازگی موفق به فتح کانال ۷۰ دلاری شده بود، رشد خود را در محدوده قیمت ۷۰ دلار تثبیت کرد. همین امر سبب شد تا در روز جاری شاهد تداوم رشد قیمت در نمادهای پالایشی همچون «شپنا»، «شتران» و «شبندر» و بسیاری دیگر از نمادهای مستقر در گروه فرآورده‎‌های نفتی باشیم. وضعیت در میان فلزی‌ها نیز بی شباهت به حال و روز پالایشی‌ها نبود. همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد امروز بسیاری از نمادهای این گروه معاملات خود را در محدوده مثبت سپری کردند.

حتما بخوانید :  نقدینگی بالا مانع از افت شاخص است

لبخند قندی‌ها به سهامداران

معاملات امروز گروه قند و شکر در حالی به اتمام رسید که طی این روز بسیاری از نمادهای این گروه در سقف قیمت روزانه به داد و ستدهای خود پایان دادند. این افزایش که در نمادهایی همچون «قلرست»، «قپیرا»، «قهکمت» و «قصفها» بیش از پیش مشهود بود، از آن روی می‌دهد که روند سود سازی بسیاری از این شرکت‌ها در سال مالی ۹۷ حال روز بهتری نسبت به سال‌های گذشته داشت و این شرکت‌ها توانستند رکوردهای خوبی را در سود سازی به ثبت برسانند. با این حال مورد یاد شده تنها دلیل اقبال بازار به این نمادها نیست. این نمادها به دلیل وزن کم و توان رشد بالایی که با ورود نقدینگی اندک دارند، در روزهایی که معاملات نماهدهای سنگین وزن تر بازار با ضعف مواجه می‌شود، توجه معامله گران کوتاه مدتی را بیشتر به خود جلب می‌کنند؛ عاملی که منجر به رونق معاملات ایننمادها در روزهایی همچون روز جاری می شود.

آمار و ارقام بازار

شاخص بورس تهران امروز را نیز با پیشروی شاخص به پایان برد. رشد امروز شاخص که در نهایت بازدهی ۰٫۲۸ درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه رشد قیمت در نمادهای پتروپالایشی‌ و فلزی‌ها روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که آن را به سطح ۱۸۸ هزار و ۵۹۲ واحد رساند بیش از هر چیز به واسطه ارزش معاملات خرد در نمادهای یاد شده روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران سه میلیارد و ۲۷۳ میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و ۱۷ میلیارد تومان بوده است که از این میان ۹۱۳ میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

حتما بخوانید :  رکوردهای جدید بازار بورس و پیش‌بینی آینده

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای خودرویی با مجموع ارزش معاملات ۱۳۷ میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های شیمیایی، فرآورده‌های نفتی، بانک‌ها و فلزات اساسی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با افزایش ۱٫۸۸ واحدی مواجه شد. گفتنی است، این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «مارون»، «هرمز» و «ذوب» پذیرفته است. ارزش معاملات سهام در فرابورس طی امروز ۲۹۵ میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۵ میلیون سهم بود، این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به ۴۹۵ میلیارد تومان رسیده است.

منبع: اقتصادآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

عرضه اولیه عالیس در بورس تا ۳ ماه دیگر
بازار سهام نسبت به عبور قیمت دلار از نرخ ۱۸ هزار تومان در بازار آزاد و ورود به کانال قیمتی ۲۲ هزار تومان واکنش مثبت نشان داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.