2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بانک جهانی که رشد اقتصادی دو سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را برای ایران منفی پیش بینی کرده، در آخرین گزارش خود برای سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ رشد اقتصادی یک درصدی برای کشورمان پیش بینی کرده است که نشان دهنده توقف روند نزولی اقتصاد کشور و شروع رشد از انتهای سال شمسی است.

به گزارش رادیو سهام، بر اساس گزارش خبرگزاری‌های فارس و ایسنا از آخرین پیش‌بینی بانک جهانی از اقتصاد منطقه منا (غرب آسیا و شمال آفریقا)، رشد اقتصادی کشورمان در سال ۲۰۱۸ میلادی منفی ۱٫۶ درصد برآورد شده است.

پیش‌بینی این نهاد برای امسال نیز منفی ۳٫۸ درصد بوده است. این نهاد در گزارش پیشین خود در اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۹۷) رشد سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را منفی ۱٫۵ و منفی ۳٫۶ درصد پیش بینی کرده بود که در گزارش جدید این پیش بینی خود را کاهش داده است. با این حال، طبق ارزیابی های این نهاد بین‌المللی، دوره رکود اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ تمام شده و طی سال های بعدی رشد اقتصادی حدود یک درصدی برای کشور به ثبت خواهد رسید.

طبق این گزارش، همچنین تراز تجاری ایران از ۳٫۵ درصد تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۷ روند نزولی به خود گرفته و در سال ۲۰۱۸ به ۰٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است. این رقم در سال ۲۰۱۹ صفر خواهد شد و در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ کمتر از یک درصد برآورد شده است.

حتما بخوانید :  واریز سود سهام عدالت سال مالی ۹۶ هنوز به اتمام نرسیده است

این نهاد رشد اقتصادی کل منطقه را نیز نسبت به پیش‌بینی قبلی خود کاهش داد و به ۱٫۵ درصد رساند. بر این اساس کشورهای منطقه منا در سال ۲۰۱۹ حدود ۱٫۵ درصد رشد اقتصادی خواهند داشت که در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ۳٫۴ و ۲٫۷ درصد خواهد رسید.

بین کشورهای مختلف، دو کشور جنگ زده یمن و عراق با ۱۰ و ۸٫۱ درصد رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ بیشترین بهبود را از نظر تولید ملی خواهند داشت. کمترین رشد اقتصادی در این سال مربوط به ایران، فلسطین و لبنان با حدود یک درصد خواهد بود. طبق این گزارش، با رشد ضعیف اقتصادی کشورهای منطقه، شکاف اقتصادی موجود بین منطقه منا با اروپا و آمریکا باز هم تشدید خواهد شد.

این در حالی است که پیش بینی ها برای اقتصاد جهانی نیز چندان امیدوارکننده نیست. با این حال رشد ضعیف اقتصاد منطقه، فرصت جبران شکاف اقتصادی را از بین خواهد برد.

منبع: روزنامه خراسان

خبر انتخاب شده برای شما

در حالی که بود واریز سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۹۶ تا پایان بهار به اتمام برسد، اما همچنان برخی از کارمندان و بازنشستگان سود دریافت نکرده اند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: ,