تاریخ: ۹:۴۶ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

صنعت خودروسازی در سال ۹۷ به دلیل شرایط تحریمی ایجاد شده و افزایش قیمت دلار و قطع روابط تجاری با شرکای خارجی دستخوش تحولات چشمگیری شده است. هزینه‌های تولید خودرو در سال ۹۷ افزایش یافته و همراه با ان کاهش قطعات وارداتی شرایط را برای تولید خودرو دشوار نمود. همین امر موجب شد تولید شرکت سایپا در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ بیش از ۳۰ درصد کاهش یابد. تولیدات شرکت سایپا از ۴۷۴ هزار و ۶۳۲ دستگاه در سال ۹۶ به ۳۱۷ هزار و ۷۸۷ دستگاه در سال ۹۷ رسید.

به گزارش رادیو سهام به نقل از پایگاه خبری بااقتصاد، با کاهش ۳۳ درصدی تولید، کاهش میزان فروش دور از انتظار نیست و همراه با کاهش قدرت خرید جامعه و شکاف قیمتی در بازار آزاد و قیمت کارخانه موجب کاهش فروش شرکت شده است. فروش شرکت در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ بیش از ۳۶ درصد کاهش یافته است. تعداد فروش شرکت از ۴۶۳ هزار و ۶۹۷ دستگاه در سال ۹۶ به ۲۹۷ هزار و ۳۲۰ دستگاه در سال ۹۷ رسید. بنابراین در تعداد تولید و تعداد فروش محصولات سایپا شاهد کاهش بوده‌ایم.

اما با توجه به کاهش تعداد تولید و تعداد فروش شاهد افزایش نرخ فروش محصولات سایپا در سال ۹۷ بوده‌ایم. میانگین نرخ فروش محصولات سایپا در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۱درصدی داشته است و از میانگین قیمتی ۲۵ میلیون و ۵۲۲ هزار تومانی فروش هر دستگاه در سال ۱۳۹۶ به میانگین قیمتی ۲۸ میلیون و ۲۸۶ هزار تومان هر دستگاه محصول سایپا رسید. بنابراین برایند کاهش تعداد فروش و افزایش نرخ فروش محصولات کاهش ۲۹ درصدی درآمد شرکت در سال ۹۷ بوده است.

حتما بخوانید :  فخوز به بالاترین سطح درآمدی ماهانه دست یافت

نگاهی به وضعیت عملکرد «خساپا» در سال 97

پراید، تیبا، سراتو، آریو s300، چانگان cs35 و بدنه‌های صادراتی از محصولات شرکت سایپا به شمار می‌روند. اما از میان محصولات ذکر شده، پراید، تیبا و سراتو نقش پررنگ‌تری در سبد فروش شرکت دارند.
قیمت پراید در سال ۹۷ بیش از ۲۰ درصد رشد کرد

شرکت سایپا در سال ۹۶ تعداد ۲۳۲ هزار دستگاه پراید تولید کرده است که در سال ۹۷ میزان تولید سایپا به ۱۴۶ هزار دستگاه رسیده است. در واقع تعداد تولید پراید سایپا ۳۷ درصد کاهش یافت و در راستای کاهش تولید پراید، فروش پراید سایپا ۴۷ درصد کاهش یافت. فروش پراید از ۲۳۷ هزار دستگاه در سال ۹۶ به ۱۲۴ هزار دستگاه در سال ۹۷ رسید. اما علی‌رغم کاهش فروش پراید نرخ فروش آن در سال ۹۷ روند صعودی داشته است. نرخ فروش پراید سایپا از ۱۷ میلیون و ۷۱۸ هزار تومان در فروردین ماه به ۲۱ میلیون و ۴۶۴ هزار تومان در اسفند ماه رسید که رشد ۲۱ درصدی نرخ فروش این محصول در سال ۹۷ را نشان می‌دهد.

نگاهی به وضعیت عملکرد «خساپا» در سال 97

قیمت تیبا در اسفند ۹۷ بیشترین رشد را تجربه کرده است

خودرو تیبا در سال ۹۷ به تعداد ۱۳۷ هزار دستگاه تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷ درصد کاهش یافته است و تعداد فروش تیبا از ۱۷۵ هزار دستگاه در سال ۹۶ به ۱۳۶ هزار و ۷۴۰ دستگاه در سال ۹۷ رسید. اما نرخ فروش این محصول در سال ۹۷ با شیب کمی رشد داشته است و در فاصله فرودین ماه تا دی ماه رشد سه درصدی داشته است ولی در بهمن و اسفند ماه شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورد و نرخ فروش تیبا از ۲۴ میلیون و ۴۱۲ هزار تومان در دی‌ماه به ۳۰ میلیون و ۵۳۹ هزار تومان در اسفند ماه رسید.

حتما بخوانید :  سهم‌ها روند صعودی در پیش گرفتند

نگاهی به وضعیت عملکرد «خساپا» در سال 97

قیمت سراتو در اسفندماه به ۱۴۳ میلیون تومان رسید

خودروی سراتو در بین سه محصول ذکر شده، به عنوان خودرو گران و لوکس به حساب می‌آید که همانند پراید و تیبا سهم بسزایی در سبد فروش سایپا دارد. سایپا از محل فروش این خودرو در سال ۹۷ مبلغ هزار میلیارد و ۴۶۶ میلیون تومان درامد کسب کرده است که این مبلغ نسبت به سال قبل کاهش یک هزار میلیارد تومانی داشته است. فروش این خودرو در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با کاهش ۴۶درصدی به ۱۴ هزار و ۷۸۲ دستگاه رسیده است. نرخ فروش سراتو همانند نرخ فروش تیبا یک روند کندی را طی سال طی کرده است. به طوری که در ۱۱ ماه اول سال رشد ۱۱ درصدی داشته است اما به یک باره قیمت فروش از ۹۹ میلیون و ۹۹۳ هزار تومان در بهمن‌ماه به ۱۴۳ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان در اسفند ماه رسید.

نگاهی به وضعیت عملکرد «خساپا» در سال 97

خبر انتخاب شده برای شما

رشد بیش از ۳۰۰ درصدی سودسازی «هرمز»
شرکت فولاد هرمزگان جنوب در صورت‌های مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ از رشد ۳۳۵ درصدی سود هرسهم خود خبر داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.