تاریخ: ۷:۳۸ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۲

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت اوبر، بزرگترین سامانه درخواست خودرو در جهان، قصد دارد در عرضه اولیه سهام خود، که روز پنج‌شنبه ثبت خواهد شد، حدود ۱۰ میلیارد دلار از سرمایه‌ خود را در قالب سهام به سرمایه ‌گذاران عمومی به فروش برساند. اوبر از عرضه اولیه سهام ۱۰ میلیاردی دلاری خود خبر داد

به گزارش رادیو سهام، عرضه اولیه‌ای با این ارزش بالا، اوبر را به یکی از بزرگترین شرکت‌های تکنولوژی در بورس تبدیل خواهد کرد. از زمانی که غول تجارت الکترونیکی علی بابا ، در سال ۲۰۱۴ به بورس پیوست هیچ شرکت فناوری دیگری با این حجم از سهام وارد بازار سرمایه نشده است

به گزارش رویترز به نقل از منابعی که نخواست نامش فاش شود، اوبر به دنبال ارزش گذاری ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلاری است، به ویژه که شرکت‌ رقیب اوبر یعنی شرکت لیفت، در عرضه اولیه سهام خود در ماه گذشته عملکردی ضعیف داشته است.

بانک‌های سرمایه‌گذاری ارزش اوبر را در حدود ۱۲۰ میلیارد دلار ارزیابی کردند.

در آخرین گزارشی که از میزان ارزش اوبر منتشر شده است نشان از ارزش ۷۶ میلیارد دلاری این شرکت است.

یکی از منابع رویترز گفته است که اوبر به زودی جزئیات سهامی را که تا کنون واگذار کرده اعلام خواهد کرد.

روز پنج‌شنبه بزرگترین تاکسی اینترنتی جهان در کمیسیون اوراق بهادار آمریکا پذیرش می شود و عرضه اولیه سهام آن در بورس نیویورک اوایل ماه می آغاز می شود. با این حال احتمال اعمال تغییراتی در زمانبندی عرضه سهام شرکت هنوز وجود دارد.

حتما بخوانید :  ثبت افزایش سرمایه ۶ میلیارد تومانی «دتهران»

شرکت لیفت، یکی دیگر از تاکسی‌ های اینترنتی که رقیبی جدی برای اوبر به شمار می رود، ماه گذشته وارد بورس شد. این شرکت که بیش از ۲۴ میلیارد دلار ارزشگذاری شده است در بورس عملکردی ضعیف داشته است. سهام لیف که در ۲۹ مارس در بورس نزدک وارد شد از قیمت ۷۲ دلاری که در عرضه اولیه به دست آورد در روز سه شنبه به ۶۷.۴۴ دلار سقوط کرد. علت کاهش قیمت سهام لیفت نگرانی سرمایه‌گذاران از میزان سوددهی شرکت اعلام شده است.

اوبر سعی کرده است که در ارزشگذاری خود نگاهی به ارزش شرکت‌های سیلکون ولی داشته باشد تا انتظارات را از قیمت سهام خود متعادل نماید چراکه در بازار بورس سرمایه‌گذاران قیمت‌های فانتزی سهام را پس می زنند.

شرکت اوبر در بیش از ۷۰ کشور جهان خدمات آنلاین درخواست تاکسی ارائه می دهد. علاوه بر خودرو، این شرکت به ارائه خدماتی نظیر اجاره موتور و اسکوتر، حمل بار مسافران، تحویل غذا و اجاره خودروهای بدون راننده نیز می پردازد.

از آنجا که اوبر دو رسوایی بزرگ ظرف دو سال گذشته به بار آورده، در مراسم عرضه اولیه سهام آن، مدیرعامل شرکت دارا خسروشاهی حضور خواهد داشت تا به سرمایه‌گذاران این باور را منتقل نماید که او همه تلاشش را برای تغییر فرهنگ و عملکرد شرکت در این دو سال انجام داده است.

حتما بخوانید :  رشد چشمگیر سود آوری «حتاید» در سال مالی ۹۷

رسوایی‌هایی که اوبر با آنها درگیر بوده شامل مواردی از این دست است: اتهامات سوء استفاده‌های جنسی رانندگان آن در حین سفرهای شهری، تلاش برای پنهان کردن اطلاعاتی که قانون‌گذران باید از آنها مطلع می شدند و استفاده از نرم افزارهای غیرقانونی برای فرار از اتهاماتی مربوط به رشوه دادن در خارج از کشور.

سال گذشته اوبر ۱۱.۳ میلیارد دلار درآمد داشت در حالی که ارزش سفرهای درخواست شده از آن به حدود ۵۰ میلیارد دلار می رسید. اما این شرکت ۳.۳. میلیارد دلار را نیز از دست داد، البته منهای سودهایی که از فروش واحدهای تجاری خود در روسیه و آسیای جنوب شرقی به دست آورد.

منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه "سخوز"
مجمع عمومی شرکت سیمان خوزستان تقسیم مبلغ ۸۰۰ ریال سود نقدی و یک هزار و ۶۹ ریال سود خالص برای هر سهم این شرکت را در مجمع به تصویب رساند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.