تاریخ: ۱۰:۴۴ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۷

2067, 
رشد شاخص بورس چقدر ماندگار است؟Reviewed by رادیو سهام on Apr 16Rating: 5.0رشد شاخص بورس چقدر ماندگار است؟رشد شاخص بورس چقدر ماندگار است؟
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

محمدباقر خادمی، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: در کوتاه‌مدت پایداری رشد شاخص به بازگشایی نماد «وتجارت» بستگی دارد، اما در میان‌مدت روند شاخص صعودی خواهد بود و به نظر می‌رسد شاخص در هدف اولیه تا ۲۲۰ هزار واحد و در مرحله بعدی تا سطح ۲۶۰ هزار واحد رشد داشته باشد.

به گزارش رادیو سهام، با رشد ۴٫۷ درصدی شاخص کل در هفته گذشته، انتظارها برای گذر شاخص بورس از سطح مقاومت شکل گرفت. امروز ۲۶ فروردین ماه سال ۱۳۹۸، شاخص برای اولین بار از سطح ۲۰۰ هزار واحد گذشت و توانست رکورد جدیدی را به ثبت برساند.

آیا رشد شاخص پایدار باقی می‌ماند؟

محمد باقر خادمی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه درباره ماندگاری رشد شاخص بورس می‌گوید: اگر دو حالت کوتاه‌مدت و میان‌مدت را در نظر بگیریم، از نظر کوتاه‌مدت بحثی که در حال حاضر وجود دارد بازگشایی نماد «وتجارت» است. اگر نماد «وتجارت» با قیمت بالا بازگشایی شود احتمال فشار فروش بالا می‌رود و این فشار فروش به بقیه نمادهای این گروه نیز سرایت می‌کند. این امر کلیت بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد و موجب می‌شود در کل بازار فشار فروش به وجود آید.

حتما بخوانید :  زیان‌ده‌ترین بانک کشور افزایش سرمایه‌‌ای ندارد

وی ادامه می‌دهد: اما از نظر میان‌مدت روند شاخص صعودی خواهد بود و به نظر می‌رسد شاخص در هدف اولیه تا ۲۲۰ هزار واحد و در مرحله بعدی تا سطح ۲۶۰ هزار واحد رشد داشته باشد.

خادمی با اشاره به علت رشد شاخص بورس عنوان می‌کند: در حال حاضر بازار از دو منبع قابلیت رشد به خود گرفته، یکی بحث تورم و دیگری قیمت دلار، به‌طوری که هم نرخ نیمایی در حال افزایش است و هم اینکه امسال نیز همانند سال گذشته با تورم بالا مواجه هستیم و با توجه به این موضوع، احتمال افزایش ریالی سودها نیز چه در سهام داخلی و چه در سهام صادراتی وجود دارد.

این کارشناس می‌افزاید: در حالی که انتظار می‌رفت بحث صادرات شرکت‌ها با مشکل بیشتری مواجه شود اما آن چیزی که در حال حاضر مشاهده می‌شود به این صورت است که شرکت‌های صادراتی فروش خوبی دارند و مشکل خاصی نیز در این زمینه وجود ندارد. از سوی دیگر قیمت دلار و نرخ‌های جهانی در حال افزایش بوده و این باعث شده که سهم‌های صادرات‌محور امسال سود خوبی داشته باشند.

منبع: تجارت نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

۵ عاملی که احتمالا بورس را متاثر کنند
شاخص کل بورس اوراق بهادار علی رغم آنکه در ساعات ابتدایی شروع معاملات پر قدرت ظاهر شد با افزایش عرضه‌ها در ادامه، به رشد ۸۴۶ واحدی بسنده کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.