تاریخ: ۹:۲۸ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۹

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شاخص کل در هفته‌ای که گذشت از سقف تاریخی ۲۰۰ هزار واحدی رد شده است.

به گزارش رادیو سهام، بورس در هفته‌ای که گذشت اتفاق تاریخی را رقم زده است، شاخص کل بورس برای اولین بار در تاریخ شکل‌گیری این بازار وارد کانال ۲۰۰ هزارتایی شده است. رشد شاخص کل بازار از سال گذشته همسو با افزایش قیمت دلار آغاز شده است و حرکت در مسیر نزولی و صعودی در ابتدای هفته جاری کار خود را از ۱۹۳ هزار واحد آغاز کرد و در سه شنبه (۲۶ فروردین) به کانال ۲۰۰ هزارتایی رسید.

 فروردین ماه فصل مجامع شرکت‌های با سال مالی آذر ماه می‌باشد و این موضوع موجب شده است در بسیار از سهم‌ها شاهد صف خرید باشیم. از طرف در گروه‌های مختلف شاهد رویدادهای مثبت همچون بازشدن نماد بانک تجارت بعد از افزایش سرمایه بوده‌ایم که در روز بازگشایی نماد، با افزایش قیمت قابل توجهی روبرو شد و به تنهایی موجب افزایش ۶۰۰ واحدی بر شاخص کل شد.

در گروه شرکت‌های معدنی ارائه گزارش‌ اسفند ماه جذاب و افزایش نرخ جهانی سنگ آهن موجب شده است این گروه نیز با اقبال خوبی روبرو باشد. سنگ آهن ۶۲ درصد ۹۵٫۸ دلار و سنگ‌آهن ۶۵ درصد ۱۱۰٫۶ دلار رسید. همچنین بازشدن نماد کگل بعد از افزایش سرمایه نیز اثر مثبتی بر بازار داشته است. سیل‌های اخیر در جنوب کشور، موجب شده است به دلیل آسیب دیدن مزارع کشاورزی انتظار برای کمبود قند و شکر و افزایش نرخ شکر بالا رود. همین امر موجب شده است در گروه قندی شاهد استقبال قابل توجه باشیم.

حتما بخوانید :  اصلاح دستورالعمل نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس

در گروه سیمانی نیز ظهور مشتریان جدید برای سیمان ایران، موجب شده است سیمانی‌های صادراتی مورد استقبال قرار گیرند، چراکه پیش‌بینی می‌شود سیمان صادراتی در سال جاری ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

قیمت دلار در جهت افزایش اثر مستقیم بر شاخص کل بازار دارد، که بررسی دوره‌های مختلف، گواه این ادعاست. افزایش قیمت دلار به دلیل شکل‌گیری ریسک‌های جدید تحریمی، همچون تحریم شدن سپاه موجب شدن است بازار در کنار عوامل ذکر شده، واکنش مثبت به این موضوع نشان دهد و به رشد شاخص کل کمک کند.

علاوه بر موضوعات مطرح شده، نزدیکی به روزهای انتشار صورت مالی سالیانه از سوی شرکت‌ها موجب شده است فعالین بازار به سمت استقبال شرکت‌های ارزنده رفته و شاهد صفوف در سهام‌های مختلف باشیم.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

داوه، ۳ماهه ۷۲ریال از سود را پوشش داد
شرکت داروسازی آوه سینا در صورت های مالی ۳ماهه اعلام کرد که ۷۲ریال از سود هر سهم را پوشش داده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.