تاریخ: ۷:۳۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۰۳

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بررسی اثر افزایش نرخ فروش اوره در بازار داخل نشان می‌دهد درآمد پتروشیمی کرمانشاه، ۱۶ درصد، درآمد پتروشیمی پردیس ۳۴ درصد،درآمد پتروشیمی شیراز ۱۵ درصد و درآمد پتروشیمی خراسان ۹ درصد افزایش یافت. 

به گزارش رادیو سهام، نرخ فروش اوره برای شرکت‌های اوره‌ساز در بازار داخل براسا نرخ فروش در بازار بورس کالا قیمت‌گذاری شده است و این موضوع منجر به افزایش درآمد شرکت‌های اوره ساز شده است. چهار شرکت پتروشیمی کرمانشاه، پردیس، شیراز و خراسان تحت تاثیر آزادسازی نرخ فروش اوره در بازار داخل قرار گرفته و درآمد این شرکت‌ها در سال ۹۷ افزایش یافته است. نرخ اوره برای شرکت‌های اوره ساز، از ابتدای مهر ماه سال ۱۳۹۷ بر اساس میانگین وزنی نرخ اوره فروش رفته در بورس کالا در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۷ محاسبه شده است. با توجه به این افزایش نرخ فروش اوره در بازار داخل و انتشار گزارش اصلاح شده از سوی شرکت‌ها اثرات افزایش نرخ فروش بر درآمد شرکت‌ها مورد بررسی قرار گرفت که از میان چهار شرکت اوره‌ساز تا لحظه تنظیم گزارش، پتروشیمی خراسان هیچگونه گزارش اصلاح شده‌ای براساس نرخ جدید منشر نکرده است.

درآمد کرماشا ۱۶ درصد افزایش یافت

پتروشیمی کرمانشاه در سال ۹۷ بیش از ۲۳۹ هزار تن اوره کشاورزی به نرخ ۶۱۲ هزار تومان در هر تن را به فروش رسانده است که با در نظر گرفتن این نرخ فروش شرکت ۱۴۶ میلیارد تومان از محل فروش اوره کشاورزی درآمد داشته است و در مجموع درآمد شرکت در سال ۹۷ بیش از ۸۷۷ میلیارد تومان بوده است اما با وجود افزایش نرخ فروش اوره در بازار داخل درآمد شرکت در سال ۹۷ افزایش یافته است. نرخ فروش اوره با رشد ۹۹ درصدی به یک میلیون و ۲۲۱ هزار تومان در هر تن رسیده است. که این میزان از افزایش نرخ فروش اوره در بازار داخل منجر به افزایش ۹۹ درصدی مبلغ فروش اوره کشاورزی در بازار داخل شده است و مبلغ فروش اوره کشاورزی از ۱۴۶ میلیارد تومان (با نرخ قبلی) به ۲۹۲ میلیارد تومان (با نرخ جدید) رسیده است که در مجموع درآمد شرکت از ۸۷۷ میلیارد تومان با نرخ قبلی با افزایش ۱۶ درصدی به هزار و ۲۳ میلیارد تومان رسیده است.

حتما بخوانید :  بورس، چشم انتظار افزایش نرخ دلار نیمایی

درآمد شپدیس ۳۴ درصد افزایش یافت

پتروشیمی پردیس در سال ۹۷ بیش از ۵۷۵ هزار تن اوره صنعتی (داخلی) در بازار داخل با نرخ ۶۲۰ هزار تومان به ازای هر تن فروش داشته است که از این مقدار و نرخ فروش ۳۵۷ میلیارد تومان فروش داشته است. با توجه به افزایش نرخ فروش اوره صنعتی از ۶۲۰ هزار تومان (در هر تن) به یک میلیون و ۷۰۱ هزار تومان (در هر تن) مبلغ فروش اوره صنعتی از ۳۵۷ میلیارد تومان به ۹۷۹ میلیارد تومان افزایش یافته است. بنابراین با توجه به افزایش ۱۷۴ درصدی نرخ فروش اوره صنعتی در بازه شش ماهه، مبلغ فروش شرکت از یک هزار و ۸۲۳ میلیارد تومان با نرخ قبلی اوره به دو هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان در سال جدید رسیده است بنابراین مبلغ فروش شرکت ۳۴ درصد افزایش یافت.

درآمد پتروشیمی شیراز ۱۵ درصد افزایش یافت

نرخ فروش اوره کشاورزی و اوره کلوخه در پتروشیمی شیراز براساس اصلاحیه جدید افزایش یافت. مقدار فروش و مبلغ فروش اوره کلوخه در سبد فروش پتروشیمی شیراز بسیار ناچیز می‌باشد اما فروش اوره کشاورزه سهم بسزایی در مبلغ فروش پتروشیمی شیراز دارد. با توجه به تنوع محصول در پتروشیمی شیراز، اوره کشاورزی بیش از ۱۲ درصد از درآمد این پتروشیمی را تشکیل می‌دهد. پتروشیمی شیراز در سال ۹۷ بیش از ۴۷۳ هزار تن اوره کشاورزی با نرخ ۶۱۲ هزار تومان در هر تن به فروش رسانده است. طی اصلاحیه جدید نرخ فروش اوره براساس نرخ فروش در بورس کالا، نرخ فروش اوره کشاورزی از ۶۱۲ هزار تومان در هر تن به یک میلیون ۳۵۷ هزار تومان در هر تن رسیده است و این امر منجر شده است درآمد حاصل از فروش اوره کشاورزی از ۲۸۹ میلیارد تومان با نرخ قدیم به ۶۴۲ میلیارد تومان با نرخ جدید برسد. با توجه به این میزان از افزایش، درآمد شرکت از دو هزار و ۳۴۶ میلیارد تومان به دو هزار ۶۹۹ میلیارد تومان رسیده است. در واقع درآمد پتروشیمی شیراز ۱۵ درصد افزایش یافت.

حتما بخوانید :  مروری بر عملکرد اردیبهشت "ثمسکن"

درآمد پتروشیمی خراسان نزدیک به ۹ درصد افزایش یافت

پتروشیمی خراسان در عملکرد ۱۲ ماهه خود در سال ۹۷ مبلغ ۸۷۴ میلیارد تومان فروش داشته است. اوره حمایتی یکی از محصولات اصلی شرکت می‌باشد که طی یک سال جاری ۱۱۱ میلیارد تومان فروش داشته است. اما نرخ فروش اوره حمایتی که طبق مصوبه جدید افزایش یافته است از ۶۱۲ هزار تومان در هر تن با افزایش ۶۹ درصدی به یک میلیون و ۳۴ هزار تومان در هر تن رسیده است. افزایش ۶۹ درصدی نرخ فروش اوره حمایتی موجب شده است مبلغ فروش اوره حمایتی از ۱۱۱ میلیارد تومان به ۱۸۷ میلیارد تومان افزایش یابد. بنابراین این امر موجب افزایش درآمد پتروشیمی خراسان شده است. مبلغ فروش پتروشیمی خراسان از ۸۷۴ میلیارد تومان (با نرخ قدیم) به ۹۵۰ میلیارد تومان (با نرخ جدید اوره داخلی) افزایش یافت، به عبارتی درآمد پتروشیمی خراسان ۸٫۷ درصد افزایش یافت.

منبع: پایگاه خبری بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

بانک خاورمیانه در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۶٫۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به ماه قبل افزایش ۳۳ درصدی داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.