تاریخ: ۹:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۱۵

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، اشباع قیمتی در بازارهای رقیب را دلیل اصلی ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه ذکر کرد.

به گزارش رادیو سهام، محمد صفری اظهار داشت: از آنجا که بازارهای رقیب بازار سرمایه دچار اشباع قیمتی شده اند، سرمایه گذاران تصور ندارند که بیش از این بتوانند در بازارهای پول،  ارز و سکه بازدهی کسب کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در عین حال بازار خودرو را مستثنی از این قاعده دانست و گفت: این روزها بازار خودرو دچار هجوم نقدینگی شده است و به نظر می رسد که این کالا نیز هیجانی قیمت می خورد. بنابراین به طور خلاصه می توان گفت جذابیت بورس از آنجا ناشی می شود که بازارهای رقیب غالبا به اشباع قیمتی رسیده اند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، در خصوص عوامل اثرگذار بر روند بازار سهام در روزهای اخیر هم گفت: در وهله اول عملکرد شرکت ها بر روند کلی بازار تاثیر گذاشته که البته خود آن هم متاثر از قیمت ارز بوده است .

صفری توضیح داد:  وقتی در بازار مشاهده می کنیم که قیمت ارز رشد کرده ولی ما هنوز در تحلیل های خود این فاکتور را متناسب با رشدی که ارز در بازار آزاد به خود دیده است، اعمال نکردیم، عاملی است که تحلیل های خود را تا حدودی به روز کنیم؛ بر این اساس به قیمت های جذابی برای سهم خواهیم رسید ، البته عملکرد شرکت ها نیز بسیار حائز اهمیت است .

حتما بخوانید :  ذوب آهن در دوماه نخست ۹۹ چقدر تولید داشت؟

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در پاسخ به این سوال که نزدیکی به فصل مجامع و انتشار صورت های مالی شرکت ها بر روی کدال چه تاثیری در تصمیم گیری سهامداران دارد و برای پاسخگویی مناسب به این عطش چه اقداماتی باید صورت بگیرد، گفت:  رفته رفته که صورت های مالی سال گذشته و فعالیت های یکماهه شرکت ها می رسد، عملا این رویداد تحلیلگران را در مورد قضاوت های قبلی خود مطمئن تر می کند که باید پول های خود را وارد بازار سرمایه کنند.

وی در ادامه،  وضعیت شرکت های کالامحور را  عمدتا  متاثر از سه مولفه دانست و گفت: یکی از مولفه ها قیمت ارز است؛ به هر حال  افزایش قیمتی را که متصور هستیم باید در تحلیل های خود لحاظ کنیم و طبیعتا افزایش قیمت ارز تاثیر مثبت دارد .

صفری از قیمت های جهانی و وضعیت فروش و صادرات شرکت های صادرات محور به عنوان مولفه های بعدی یاد کرد و گفت: هم اکنون قیمت های جهانی در وضعیت مناسبی قرار دارند و وضعیت فروش و صادرات شرکت های کالامحور هم مطلوب است.

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان ادامه داد: از قبل نگرانی هایی مبنی بر فروش شرکت های صادرات محور به واسطه تحریم ها وجود داشت ولی با گزارش هایی که از شرکت ها به بازار منعکس می شود، به نظر می رسد که این شرکت ها راه هایی برای دور زدن تحریم ها پیدا کرده اند؛ لذا این مساله منجر به آن خواهد شد که واهمه های قبلی تا حد زیادی تعدیل شود.

حتما بخوانید :  چرا نماد پالایشگاه‌ها متوقف شد؟

این کارشناس بازار سرمایه همچنین در پاسخ به این سوال که بازار سرمایه تا چه حد می تواند به رشد خود ادامه دهد، گفت: باید یک واقعیت را پذیرفت و آن اینکه بازار سرمایه به اندازه سایر بازارها رشد را تجربه نکرد و هنوز مسیری طولانی در پیش دارد.

صفری افزود: اگر ارزش دلاری بازار یعنی ارزش بورس و فرابورس را در ابتدای سال ۹۸  با ابتدای سال ۹۷ مقایسه کنیم، مشاهده می شود که ارزش بازار در سال گذشته ۸۰ میلیارد دلار بوده ؛ در حالی که همین رقم برای ابتدای سال جاری ( با لحاظ نرخ روز دلار) حدود ۷۰ میلیارد دلار است .

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان توضیح داد: به این ترتیب  اگر بخواهیم بازار سرمایه را با بازار ارز مقایسه کنیم، صرفنظر از عرضه های اولیه در سال ۹۷ و ۹۸، رشد به مراتب کمتری را در بازار سرمایه شاهد بودیم، لذا باید این جاماندگی را جبران کنیم .

صفری در پایان خاطرنشان کرد: به نظر  می رسد که اگر عملکرد شرکت ها هم بازدهی پیش گفته را تایید کند، در مقایسه با اشباع قیمتی بازارهای موازی، باید منتظر رشدی بیش از رشد فعلی باشیم.

منبع: سنا

خبر انتخاب شده برای شما

بایدها و نبایدهای بورس در سال ۹۹
معاون وزیر صنعت گفت: می‌خواهیم هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس عرضه اولیه یا انتشار اوراق داشته باشد و هدف‌گذاری برای ورود ۱۰۰ شرکت به بورس تا پایان امسال انجام شده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.