2680, 2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

سیداحسن علوی گفت: نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد، اما شواهد حاکی از آن است که هر زمان مسکن با افزایش نرخی مواجه شده دیگر قیمت مسکن و اجاره‌بهای مسکن کاهش پیدا نکرده است. پیش‌بینی وضعیت اجاره بهاء مسکن

به گزارش رادیو سهام، تقاضای سرمایه‌ای و ترس از گران‌تر شدن مسکن در سال ۹۸ باعث شد که تورم ملکی و حجم معاملات مسکن در اسفند ماه ۹۷ صعودی شود، به طوری که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در اسفند ۹۷ رقمی معادل۸٫۸ درصد نسبت به بهمن ۹۷ افزایش پیدا کرد و حجم ماهانه معاملات مسکن در تهران هم ۳۵ درصد نسبت به بهمن ۹۷ افزایش یافت و به نزدیک ۱۱ هزار واحد رسید. این روند در فروردین ماه امسال نیز تشدید شد و تورم نقطه به نقطه مسکن در این ماه به بیش از ۱۰۳ درصد رسید. با این روند آیا احتمال افزایش اجاره‌ بهای مسکن در سال ۹۸ وجود دارد؟

سیداحسن علوی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: با توجه به تجارب گذشته، اجاره‌بهای مسکن متاثر از قیمت مسکن است، به عبارتی هرچقدر که هر متر مربع مسکن گران‌تر شود به همان نسبت نیز اجاره‌بها افزایش پیدا می‌کند.

حتما بخوانید :  قطع یارانه را چطور پیگیری کنیم؟

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی که حجم تقاضا نسبت به حجم عرضه در بازار مسکن پیشی بگیرد قیمت مسکن افزایش پیدا خواهد کرد که افزایش قیمت مسکن باعث افزایش اجاره‌بها خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: زمانی که قیمت هر متر مربع مسکن افزایش پیدا می‌کند از تعداد افرادی که توانایی مالی کافی برای خرید مسکن دارند نیز کاسته می‌شود. این افراد برای تامین مسکن مورد نیاز خود مجبور می‌شوند که به اجاره مسکن بسنده ‌کنند که افزایش حجم تقاضا برای اجاره مسکن باعث افزایش نرخ اجاره مسکن خواهد شد.

علوی با بیان اینکه از سال گذشته سهم مسکن در سبد هزینه‌های خانوار بسیار افزایش پیدا کرده است، تاکید کرد: متاسفانه روند افزایشی اجاره‌بهای مسکن طی چند سال گذشته باعث شده تا اجاره‌نشینان مرکز شهر اقدام به اجاره مسکن در پایین شهر کنند و همچنین افرادی که در پایین شهر مسکن اجاره کرده بودند به دلیل عدم توانایی مالی و عدم تناسب بین میزان درآمد با میزان هزینه‌ها به بیرون از شهر یا در سایر شهرستان‌ها نقل مکان کرده‌اند.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط اقتصادی و سیاسی کشور به گونه‌ای است که نمی‌توان اظهارنظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد.

حتما بخوانید :  پیش‌بینی تداوم ارزانی در بازار خودرو

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: این‌روزها بازار مسکن متاثر از تصمیمات دولتمردان در سایر حوزه‌هاست؛ به طوری که هر نوع تصمیم عجولانه‌ای می‌تواند شرایط بازار را وخیم‌تر کند و هر نوع تصمیم عاقلانه و خردمندانه‌ای باعث آرامش و کنترل نوسانات قیمتی بازار مسکن خواهد شد.

علوی ادامه داد: افزایش نرخ حمل‌ونقل، قیمت مصالح ساختمانی، نرخ حقوق و دستمزد و هزینه پروانه ساخت خود به خود باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود، متاسفانه تاکنون همانند سایر کشورهای توسعه ‌یافته نتوانسته‌ایم که اصل همپوشانی را رعایت کنیم، به عبارتی زمانی که قیمت یک بخش افزایش پیدا می‌کند قیمت‌ها در سایر بخش‌ها افزایش پیدا نکند.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد، اما شواهد حاکی از آن است که هر زمان مسکن با افزایش نرخی مواجه شده دیگر قیمت مسکن و اجاره‌بهای مسکن کاهش پیدا نکرده است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه در حال حاضر حفظ وضعیت موجود بازار مسکن بسیار ارجحیت دارد، گفت: وزارت راه و شهرسازی تصمیماتی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی گرفته است که چنانچه این طرح هر سریعتر اجرایی شود باعث متعادل شدن قیمت مسکن در کشور خواهد شد.

حتما بخوانید :  خبر خوب برای خریداران مسکن

منبع: تجارت نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

آخرین نرخ ثبت شده از انواع ارزهای پرکاربرد در بازار ارز داخلی در هفته پایانی شهریور ماه را می‌توانید در این گزارش ملاحظه کنید.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.