تاریخ: ۱۱:۳۹ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۳

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

روز یکشنبه اختیار معاملات بازار سهام همچنان در اختیار حقوقی‌های بازار با حمایت آنان از نمادهای پالایشی باقی ماند.

به گزارش رادیو سهام، معاملات روز یکشنبه با حفظ تغییر مالکیت در اختیار سهامداران عمده به پایان رسید. بر این اساس امروز بیش از ۹۶میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد که در صدر این خریدها جمع آوری سهام نمادهای پالایشی قرار داشت. در حالی سهامداران عمده به حمایت از نمادهای بزرگ بازار از جمله پالایشی ها و فولادی ها پرداختند که در این راستا خالص خرید حقوقی‌ها در نمادهای پالایشی به بیش از ۲۶میلیارد تومان رسید. گروه فلزی نیز خالص خرید ۲۷میلیارد تومانی را از سوی سهامداران عمده تجربه کردند.

الف) شرکت‌های پالایشی: بررسی خریدهای صورت گرفته در این دو گروه نشان از آن دارد که دو نماد پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان در کانون خریدهای معامله گران حقوقی قرار داشت؛ به طوریکه حدود ۱۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی «شبندر» جابه‌جا شد. در این راستا ۴میلون سهم «شبندر» را سهامدار عمده یعنی بانک رفاه کارگران خریداری کرد.

در همین راستا «شپنا» نیز خالص خرید بیش از ۹میلیارد تومانی را از سوی سهامداران عمده تجربه کرد. در این نماد ۲میلیون سهم توسط سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران و حدود ۷۰۰هزار سهم نیز از سوی توسعه سرمایه رفاه خریداری شد. سرمایه‌گذاری هامون سپاهان نیز به عنوان حقوقی فعال در نماد پالایش نفت تبریز به خرید حدود یک میلیون سهم پرداخت.

حتما بخوانید :  انعقاد قرارداد جدید در «ذوب»

ب) گروه فلزات اساسی: در میان نمادهای گروه فلزی نیز بخش عمده ای از خریدها به جمع آوری سهام فولاد مبارکه اصفهان تعلق داشت؛ به طوریکه ۹میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی «فولاد» جابه‌جا شد. در این میان ۶میلیون سهم مزبور توسط موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان وعشایر خریداری شد. سرمایه‌گذاری توسعه معادن وفلزات نیز به عنوان سهامدار عمده در نماد فولاد خراسان حدود ۲۰۰هزار سهم را خریداری کرد. در نماد ملی مس ایران نیز ۵۰۰هزار سهم از سوی سرمایه‌گذاری آتیه اندیشان مس جمع آوری شد. کالسیمین‌ نیز دیگر نماد این گروه بود که با خرید ۴۰۰هزار سهمی از سوی سرمایه‌گذاری نورکوثر ایرانیان روبرو شد.

در مقابل نماد گلوکوزان در کانون توجه سهامداران خرد قرار گرفت. تمایل زیاد به جمع آوری سهام مزبور سبب شد تا سهامدار عمده شرکت یعنی سرمایه گذاری صنعت ومعدن به روند عرضه های خود در این نماد ادامه دهد و امروز نیز ۷میلیون سهم «غگل» را از پرتفوی خود خارج کرد.

ج) بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: در میان نمادهای بانکی نیز تنها بانک ملت با حمایت از سوی سهامدار عمده روبرو شد و مابقی نمادها شاهد عرضه سهام از سوی حقوقی بودند. بر این اساس صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت به همراه گروه مالی بانک پارسیان در مجموع ۷میلیون سهم «وبملت» را خریداری کردند.

حتما بخوانید :  دلار و سکه بخریم یا سهام؟

در این بازار سرمایه‌گذاری خوارزمی به عنوان سهامدار عمده در نماد بانک پاسارگاد  به عرضه ۹میلیون سهم پرداخت. روندی مشابه در نماد بانک صادرات با فروش ۵۰۰هزار سهم از سوی سهامدار حقیقی بالای یک درصدی دنبال شد.

د) شرکت‌های معدنی: رصد خرید و فروش های انجام شده در نمادهای معدنی نیز نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر به عنوان سهامدار عمده در نماد گل گهر به خرید ۲میلیون و ۳۰۰هزار سهم پرداخت. در همین راستا شرکت مهندسی کاوه پوشش بناساز نیز حدود ۶هزار سهم معدنی دماوند را خریداری کرد. در نماد معادن بافق نیز ۵۵هزار سهم را مدیریت سرمایه اقتصادنوین خریداری کرد.

ه) شرکت‌های خودرویی: در گروه خودرویی نیز ایران خودرو با جمع آوری یک میلیون سهم از سوی سرمایه‌گذاری سمند روبرو شد.

ی) گروه محصول‌های شیمیایی: در گروه شیمایی نیز گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان خرید ۲میلیون سهمی از سوی مدیریت توسعه سرمایه گروه پتروشیمی ایرانیان و ۳میلیون سهمی توسط سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد را تجربه کرد. در این گروه پتروشیمی پارس نیز شاهد خرید یک میلیون و ۸۰۰هزار سهم از سوی صنایع پتروشیمی خلیج فارس بود.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه و رونق بخشی این بازار دسترسی شاخص به ۳۰۰ هزار واحد را دور از انتظار نکرده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.