تاریخ: ۱۱:۴۵ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۳

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: واکنش معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در بازار سهام به تحریم‌ فلزات اساسی جنبه روانی دارد و کوتاه‌مدت است. اثر تحریم‌ فلزات اساسی در معاملات بورس فلزات

به گزارش رادیو سهام و به نقل از ایبنا، علی معصومی با اشاره به تحریم‌های تازه فلزات اساسی اظهار داشت: اتفاقاتی از این دست موضوع جدیدی برای اقتصاد و کشور نیست، بنابراین به نظر می‌رسد واکنش معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در بازار سهام به تحریم‌ فلزات اساسی بیشتر جنبه روانی داشته و زودگذر باشد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: علاوه بر این تحریم گروه‌ فلزات اساسی رخداد جدیدی هم نیست و پیش‌تر نیز صنایع مربوط به این گروه به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم تحریم بودند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر برخی از شرکت‌های فعال در این حوزه به دلایل مختلف، صادرات کمی دارند و فروش داخل کشور، عمده منبع درآمدی آنها را تامین می‌کند. بنابراین در صورتی که بازار سرمایه از تحریم فلزات اساسی تاثیر بپذیرد، بدون شک این تاثیرپذیری روانی، موقت و کوتاه‌مدت خواهد بود.

معصومی اذعان داشت: نکته دیگر در زمینه تحریم فلزات اساسی این است که گروه فلزات هم مشتری داخلی دارد و هم خارجی. بر این اساس مشتری‌های داخلی که نظام قیمت‌گذاری تعرفه‌ای بر آنها اعمال می‌شود در نتیجه تحریم‌ها تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت.

حتما بخوانید :  اصلاح بورس چه زمانی متوقف می‌شود؟

این در شرایطی است که با خروج ایالات متحده از برجامع اثرپذیری منفی تحریم‌ها از جمله تحریم فلزات اساسی در مشتریان خارجی نیز پیش‌خور شده است و از این بابت نیز نباید منتظر اثرات منفی و طولانی مدت تحریم فلزات اساسی بود.

همچنین این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: موضوعی دیگری که بیش از پیش برای گروه فلزات اساسی مانند سایر گروه‌ها و صنایع مهم است و می‌تواند تاثیرپذیری مثبت سرمایه‌گذاران از آن را نیز به همراه داشته باشد، رونق تولید و توجه به توان و تولید داخلی است.

وی گفت: بر این اساس با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان ضمن رونق تولید که به چرخیدن چرخ صنایع مختلف می‌انجامد، جلوی واردات محصولات مشابه از جمله فلزات اساسی را گرفت و از این طریق نیز به رونق صنایع داخل کشور کمک کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این در شرایطی است که بدون شک صنایع مختلف بیش از آن که از تحریم‌ها و ممانعت‌های بین‌المللی ضربه بخورند، عدم رونق تولید در کشور و رکود اقتصادی به آنها آسیب می‌رساند.

خبر انتخاب شده برای شما

شرکت سیمان شمال در صورت های مالی میان دوره ای ۹ماهه سود هرسهم را ۲۹۲ریال اعلام کرده است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.