تاریخ: ۱۳:۰۵ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۴

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت داده پردازی ایران در سال مالی ۹۷ مبلغ ۱۶۵ میلیارد تومان درآمد ساخته است که از این میزان درآمد مبلغ ۴۰۰ ریال سود خالص به ازای هر سهم شناسایی کرده است و بررسی روند ۵ ساله شرکت نشان می‌دهد همواره شرکت در مدار سوددهی بوده و سود خالص هر سهم از ۲۱۲ ریال در سال ۹۳ با یک روند صعودی بدون وقفه به ۴۰۰ ریال در سال ۹۷ رسیده است.

شناخت شرکت داده پردازی ایران

به گزارش رادیو سهام، فعالیتهای شعبه‌ی آیبیام (IBM) در ایران که از سال ۱۳۶۳ به عـنوان شرکت داده پردازی ایرانشناخته شد، در سال ۱۳۳۶ و همزمان با اجرای سرشماری عمومی کشور و به کارگیری دستگاه‌های کارتخوان آغاز گردید. با توجه به زمینه‌های رو به گسترش کاربرد کامپیوتر در انجام محاسبات ریاضی و ذخیره‌سازی اطلاعات، به مرور فعالیت‌های این شرکت در بسیاری از سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها توسعه یافت به گونه‌ای که در سالهای ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ با در اختیار داشتن نزدیک به چهارصـد نیـروی متخصـص، بــه طـور تقریبــاً انحصـــاری کلیه فعالیت‌های پردازش و محاسبات الکترونیک در مراکز مهم تصمیمگیری، برنامه‌ریزی و دانشگاهی کشور را برعهده داشته است. در سال ۱۳۸۱ شرکت ملی انفورماتیک بخش عمده سهام شرکت را از صندوق بازنشستگی خریداری نمود که در سال ۱۳۹۳ عمده سهام خود را به بانک رفاه کارگران واگذار کرد. هم اکنون، بانک رفاه کارگران با ۵۰٫۰۸ درصد و مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) با ۲۵٫۰۵ درصد کل سهام، به عنوان سهامداران عمده شناخته می‌شوند.

حتما بخوانید :  افزایش قیمت سهام در سال آینده هم ادامه دارد

 شرکت دادهپردازی ایران در کلیه زمینه‌های مرتبط با تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، امکان حضور و فعالیت داشـته و تقریباً در کلیه عرصـه‌ها به عنــوان یکی از شــرکت‌های مطرح شناخته می‌شود. سرفصـل موضـوعات کـاری شـرکت شامل موارد زیر می‌باشد:

ارایه راه حل‌های جامع در زمینه طرحهای انفورماتیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات

ارایه خدمات مشاوره مدیریتی در زمینه نظام‌های اطلاعات و نظارت بر اجرای طرح‌های انفورماتیک

تأمین تجهیزات، ملزومات، سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و ارایه خدمات در زمینه کامپیوترهای بزرگ و رده متوسـط IBM

تأمین تجهیزات و ملزومات سیستم‌های رده متوسط HP

طراحی، ایجاد، پیاده‌سازی و پشتیبانی از سیستم‌های کاربردی بر اساس محصولسازی و سفارش مشتری

ارایه، نصب و پشتیبانی نرم‌افزارهای خارجی (سیستم‌ها و ابزارها(

طراحی، ایجاد، پیاده‌سازی و پشتیبانی شبکه‌های گسترده (WAN/LAN)

ارایه خدمات پشتیبانی سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی (نرم‌افزار و سخت‌افزار(

طراحی، ساخت، راهبری، نگهداری و پشتیبانی مراکز بزرگ داده اینترنتی (IDC)

طراحی و تهیه تجهیزات و راهاندازی، پشتیبانی و راهبری مراکز داده (Data Center)

ارایه خدمات شبکه‌های اطلاع رسانی (Provider)

ارایه خدمات مراکـز داده اینترنتـی (hosting, email, cloud)، براساس پروانه دریافتی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ارایه خدمات پردازش اطلاعات چاپ کامپیوتری و پاکت‌گذاری تمام مکانیزه

ارایه خدمات آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت در کلیه زمینه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات در مرکز آموزش عالی انفورماتیک (علمی-کاربردی) شرکت

حتما بخوانید :  کاهش ۱۸۰۰۰ واحدی نماگر بازار سهام

درآمد عملیاتی مداران رشد ۱۵۰ درصدی را تجربه کرده است

شرکت داده پردازی ایران در سال مالی ۹۷ با ۶۵ میلیارد تومان سرمایه و نزدیک به ۸۷ میلیارد تومان بدهی توانسته است مبلغ ۱۶۵ میلیارد تومان درآمد عملیاتی بسازد و از این میزان درآمد سود عملیاتی ۲۳ میلیارد تومانی، سود خالص ۲۶ میلیارد تومانی و سود خالص ۴۰۰ ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

روند درآمدی مداران نشان می‌دهد همواره درامد عملیاتی شرکت در حال افزایش بوده و سیر ثعودی دارد. به دلیل ماهیت فعالیت مدارن و تمرکز درآمدی شرکت در فضای داخلی اقتصاد همواره شاهد رشد درآمدی شرکت بوده‌ایم. درامد مداران از ۶۶ میلیارد تومان در سال ۹۳ با رشد ۱۵۰ درصدی به ۱۶۵ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است.

مداران همواره در مدار سودآوری قرار دارد

سود خالص مداران ۱۲ میلیارد تومان رشد کرد

روند سودآوری شرکت به پیرو روند صعودی درآمد همواره یک مسیر افزایشی را طی کرده است. سود عملیاتی شرکت از ۴ میلیارد تومان در سال ۹۷ با رشد ۱۹ میلیارد تومانی به ۲۳ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است. همچنین سود خالص مداران از ۱۴ میلیارد تومان با رشد ۱۲ میلیارد تومانی به ۲۶ میلیارد تومان افزایش یافت. حاشیه سود عملیاتی مداران از هفت درصد در سال ۹۳ با رشد هفت درصدی به حاشیه سود عملیاتی ۱۴ درصد رسید که این موضوع ساخت درآمد با هزینه کمتر را نشان می‌دهد. حاشیه سود خالص شرکت از ۲۱ درصد در سال ۹۳ با کاهش ۵ درصدی به ۱۶ درصد رسیده است که دلیل این موضوع افزایش هزینه‌های مالی می‌باشد که موجب کاهش حاشیه سود خالص شرکت شده است. همچنین سود خالص هر سهم شرکت از ۲۱۲ ریال در هر سهم با رشد ۸۸ درصدی به ۴۰۰ ریال در هر سهم رسیده است.

حتما بخوانید :  تولید روزانه ۲۱هزار لیتر مواد ضدعفونی‌کننده در «تیپیکو»

مداران همواره در مدار سودآوری قرار دارد

طی دوره جاری به دلیل افزایش نرخ ارز، یهای تمام شده درآمدهای عملیاتی افزایش یافته است و ادامه روند نوسانی نرخ می‌تواند بر درآمد و سود شرکت اثرگذار باشد. همچنین نیاز شرکت به نقدینگی موجب شده است افزایش نرخ بهره بانکی نیز موضع برای افزایش هزینه‌های شرکت و کاهش سود ان گردد. از طرفی سرعت تغییر تکنولوژی موضوع دیگری است که شرکت را تهدید می‌کند. بنابراین تغییر متغیرهای کلان اقتصادی موضوعی است که در سال جاری می‌تواند بر عملکرد درآمدی شرکت اثرگذار باشد. و ثبات در هریک از این متغیرا شرایط را برای افزایش درآمد و سودآوری مداران فراهم می‌کند.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

«کگل» به هر سهم ۶۹۹ ریال اختصاص داد
شرکت معدنی و صنعتی گل گهر موفق شد از آغاز امسال تا پایان بهمن ماه ۲۵ میلیون و ۱۳۲ هزار و ۳۶۹ تن انواع محصولات داخلی و صادراتی تولید کند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.