تاریخ: ۱۱:۴۳ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۸

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

در سال ۹۶ چهار شرکت خودرویی حاضر در بورس یک میلیون ۴۵۵ هزار دستگاه تولید داشته‌اند که این تعداد تولید با کاهش ۵۸۸ هزار دستگاهی به ۸۶۷ هزار دستگاه در سال ۹۷ رسیده است.

به گزارش رادیو سهام، تولید خودرو در سال ۹۷ با چالش‌های عظیمی همراه بوده که منجر به کاهش تولید خودرو در شرکت‌های خودرو شده است. اعمال تحریم از سوی آمریکا، خروج شرکای تجاری در صنعت خودرو، افزایش قیمت دلار و بالا رفتن هزینه ساخت و کاهش مواد اولیه و قطعات در نهایت منجر به کاهش تولید خودرو شده است. در کنار این موضوعات عدم انعطاف قیمت خودرو کارخانه و فاصله قیمتی آن با قیمت در بازار منجر شده است بازار آزاد با شکاف قیمتی عظیمی شکل گیرد که دلالان از این بازار کسب سود نمایند. اما در انتهای سال ۹۷ قیمت‌گذاری محصولات خودرویی آزاد شده و فضا را برای حضور دلالان تضعیف کرده است اما همچنان شاهد کاهش تولید خودرو در و کاهش عرضه در بازار می‌باشیم که موجب افزایش قیمت محصولات خودرویی شده است.

بررسی تولیدات چهار شرکت خودرویی حاضر در بورس کاهش چشمگیر تولیدات را در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ نشان می‌دهد. به طور کلی در سال ۹۶ در این چهار شرکت، یک میلیون و ۴۵۵ هزار دستگاه تولید شده است که این عدد در سال ۹۷ با کاهش ۴۰ درصدی به ۸۶۷ هزار دستگاه رسیده است.

حتما بخوانید :  بررسی کارنامه بورس و دلار در میانه تابستان

تولیدات ایران خودرو به ۳۸۸ هزار دستگاه رسید

ایران خودرو در سال ۹۶ تعداد ۷۰۶ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است که این تعداد در سال ۹۷ با کاهش ۴۵ درصدی (معادل ۳۱۸ هزار دستگاه) به ۳۸۸ هزار دستگاه رسیده است. بیشترین کاهش تولید مربوط به تولید خودروهای گروه پژوه بوده است چرا که تولیدات این گروه از ۴۴۳ هزار دستگاه به ۲۴۳ هزار دستگاه رسیده است.

همچنین بررسی عملکرد فروردین ماه شرکت در مقایسه با میانگین ماهانه تولیدات خودرو در سال ۹۷ نشان می‌دهد. در هر ماه از سال ۹۷ به طور میانگین ۳۲ هزار دستگاه خودرو تولید شده و این میزان در فروردین ۹۸ به ۱۵ هزار دستگاه رسیده است.

کاهش 40 درصدی تولید خودروسازان در سال 97

تولیدات سایپا به ۳۱۹ هزار دستگاه رسید

سایپا در سال ۹۶ تعداد ۴۷۶ هزار دستگاه تولید داشته که این تعداد در سال ۹۷ با کاهش ۳۲ درصدی به ۳۱۹ هزار دستگاه در سال ۹۷ رسیده است. در واقع تولیدات سایپا بیش از ۱۵۶ هزار دستگاه کاهش یافت. پراید یکی از اصلی ترین محصولات شرکت سایپا می‌باشد، تولید این خودرو از ۲۳۲ هزار دستگاه در سال ۹۶ با کاهش ۸۵ هزار دستگاهی به ۱۴۶ هزار دستگاه رسیده است.

مقایسه تولیدات ماهانه سایپا نشان می‌دهد، متوسط تولید ماهانه سایپا ۲۶ هزار دستگاه در ماه بوده که با کاهش هشت هزار دستگاهی به ۱۸ هزار دستگاه در فروردین ۹۸ رسیده است.

حتما بخوانید :  سهامداران به اطلاعات واقعی شرکت‌ها اتکا کنند

کاهش 40 درصدی تولید خودروسازان در سال 97

تولیدات پارس خودرو ۱۰۷ هزار دستگاه کاهش یافت

پارس خودرو در سال ۹۶ تعداد ۲۴۳ هزار دستگاه تولید داشته که این تعداد با کاهش ۴۴ درصدی (معادل ۱۰۷ هزار دستگاه) به ۱۳۶ هزار دستگاه در سال ۹۷ رسیده است. گروه رنو یکی از محصولات اصلی شرکت می‌باشد که تولید خودروهای گروه رنو از ۱۰۹ هزار دستگاه به ۳۹ هزار  دستگاه در سال ۹۷ رسیده است. درواقع شاهد کاهش ۷۰ هزار دستگاهی تولید رنو بوده بوده‌ایم.

مقایسه عملکرد ماهانه نیز روند کاهشی را تایید می‌کند. به طور متوسط در هر ماه از سال ۹۷ بیش از ۱۱ هزار دستگاه تولید شده است که این تعداد در فروردین ۹۸ به پنج هزار دستگاه رسیده است.

تولیدات زامیاد شش هزار دستگاه کاهش یافت

شرکت زامیاد در سال ۹۶ تعداد ۳۰ هزار دستگاه تولید داشته است که این تعداد با کاهش ۲۰ درصدی (معادل شش هزار دستگاه) به ۲۴ هزار دستگاه رسیده است. وانت NIBتاخوگراف وفرمان دوتیکه ABSو ۶دنده با ایموبلایزر یورو۴ یکی از محصولات اصلی شرکت می‌باشد که تولید این خودرو با کاهش هفت هزار دستگاهی در سال ۹۷ روبرو بوده و از ۲۳ هزار دستگاه به ۱۶ هزار دستگاه رسیده است.

متوسط تولید خودرو در هر ماه از سال ۹۷، دو هزار دستگاه بوده که این تعداد در فروردین ماه ۹۸ به ۸۳۹ دستگاه رسیده است که کاهش نزدیک به هزار و ۲۰۰ دستگاهی را نشان می‌دهد.

حتما بخوانید :  حمایت «وبملت» از صنایع لبنی

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

رشد ١۵٨۶ واحدی شاخص بورس
بورس تهران اولین جلسه معاملاتی شهریور را با جهش ۳۸۵۹ واحدی آغاز کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.