2682, 2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

طبق اظهارات رییس کل بانک مرکزی بازار ارز متاثر از تنش‌های سیاسی است تا فاکتور‌های اقتصادی، آیا با شروع به کار بازار متشکل ارزی تصمیم‌ها و متغیرهای سیاسی نمی‌تواند بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد؟ کاهش قیمت ارز چقدر منطقی است؟

به گزارش رادیو سهام به نقل از تجارت‌نیوز، دلار سال ۹۸ را با قیمت ۱۲ هزار و ۹۵۳ تومان شروع کرد و تا روز ۲۰ فروردین ماه در کانال ۱۳ هزار تومان نوسان داشت.

اما در سالگرد تصویب دلار ۴۲۰۰ تومانی، وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد، ولی ورود دلار به این کانال ثبات نداشت و به کانال قبلی بازگشت، حضور دلار در کانال ۱۳ هزار تومان تا پایان هفته اول اردیبهشت ماه ادامه داشت.

دلار در روز هشتم اردیبهشت ماه دوباره وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد، اما این ورود نه‌تنها بی‌بازگشت بود، بلکه نوسانات شاخص ارزی نیز بیشتر شد؛ به نحوی که هنوز هفته سوم اردیبهشت ماه و دومین هفته نوسان دلار در کانال ۱۴ هزار تومان تمام نشده بود، این ارز پرکاربرد وارد کانال جدید شد.

اما نوسانات این ارز در کانال ۱۵ هزار تومان خیلی طول نکشید و هفته چهارم اردیبهشت ماه را با کاهش قیمت شروع کرد، به نحوی که در این هفته نسبت به هفته سوم بازدهی با بازدهی منفی ۴٫۵ درصدی مواجه شد.

روند کاهشی دلار در هفته گذشته این ارز را از نرخ ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان آخر هفته سوم اردیبهشت ماه تا رقم ۱۴ هزار و ۶۴۷ تومان پایان هفته چهارم پایین آورد.

اظهارات همتی از هشدار تا توصیه

همتی در حدود یک هفته سه مرتبه اظهارات خود را با عناوینی مثل هشدار و توصیه در خصوص فعالیت در بازار ارز به مردم اعلام کرده است. وی در هر مرتبه بیان کرده که تنش‌های سیاسی و نه مسائل اقتصادی، تاثیر بسیاری بر بازار ارز دارد.

وی اولین مرتبه در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه در حاشیه جلسه هیات دولت به هشدار متوسل شد و گفت: جوی که در بازار ارز طی چند هفته اخیر اتفاق افتاده، حاصل تنش‌های سیاسی است و من فاکتور اقتصادی در آن نمی‌بینم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: همیشه گفته‌ام در بازار ارز سرمایه‌گذاری صورت نگیرد، چرا که تصمیمات اقتصادی نیست که نرخ دلار را بالا برده است. امیدواریم اتفاقاتی که تحت عنوان آثار روانی سیاسی در بازار مطرح می‌شود، به حداقل برسد.(ایبنا)

همتی در مرتبه دوم صفحه اینستاگرامی خود را برای توصیه کردن به مردم انتخاب کرد و در پست خود نوشت: این روزها با موج اخبار سیاسی، نرخ ارز نوسانات زیادی را تجربه کرده است که الزاماً اقتصادی نیست و محصول متغیرهای سیاسی است، چرا که عوامل بنیادی اقتصادی در این مدت تغییرات قابل توجهی نداشته‌اند؛ لذا با توجه به تغییرات مداوم شیب و جهت متغیرهای سیاسی، توجه مردم را به ریسک زیاد این بازار جلب می‌کنم.

رییس کل بانک مرکزی سه روز پس از این اظهارات، در گفتگو با شبکه خبر درباره زمان و مکان آغاز به کار بازار متشکل ارزی گفت: بازار متشکل ارزی از شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه شروع به کار می‌کند و محل تشکیل این بازار ساختمان شماره یک بانک مرکزی است.

همچنین رییس کل بانک مرکزی در روز ۲۵ اردیبهشت ماه، در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: در شرایط فعلی متغیرهای سیاسی بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارد که به هیچ وجه مبنای اقتصادی ندارد.

خوش‌بینی کارشناسان نسبت به بازار متشکل ارزی

کارشناس‌ها نسبت به تاثیر این بازار بر نرخ ارز و نوسانات بازار ارز خوشبین هستند، اما عملکرد درست این بازار را منوط به این دانستند که بانک مرکزی به عنوان نرخ‌گذار در آن دخالت نکند و سقف و کف قیمت برای آن مشخص نکند که در این صورت تاثیری نخواهد داشت.

سید کمال سیدعلی، معاون پیشین ارزی بانک مرکزی گفته است: حسن این بازار این است که از یک طرف علامتی برای بازارهای بعدی مثل حواله است و از طرف دیگر نیز خود بانک مرکزی را به عنوان یکی از عوامل بازار منظور می‌کند نه به عنوان نرخ‌گذار. اما تفاوت خیلی زیادی در نرخ‌های ارز ایجاد نمی‌کند.

حسین توکلیان، کارشناس اقتصادی در این خصوص گفته است: هیچ تضمینی برای کاهش قیمت در بازار ارز وجود ندارد و بستگی به نیروهای بازار دارد، ممکن است انتظارات بر بالا بودن قیمت ارز باشد بنابراین بالا می‌رود و برعکس اگر انتظار برای کاهش قیمت باشد، پایین می‌آید. بنابراین بازار تعیین می‌کند که چه نرخی باشد.

وی کشف قیمت واقعی ارز در بازار متشکل ارزی را امکان‌پذیر دانست و گفت: بازار اگر بازار باشد چرا کشف قیمت اتفاق نیفتد، بلکه بستگی به فعالان اقتصادی دارد.

با توجه به روند کاهشی که دلار در هفته چهارم اردیبهشت ماه داشته و خوش‌بینی که کارشناسان نسبت به تاثیرگذاری این بازار بر نرخ و نوسانات ارز دارند، آیا پس از شروع فعالیت بازار متشکل ارزی اخبار و تنش‌های سیاسی اجازه می‌دهند بازار ارز یک روند معقول را طی کند؟ چقدر از انتظارات ارزانی پس از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی واقعی و قابل اتکاست؟

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی جالب از قیمت طلا در بازار
هرچند قیمت جهانی طلا در هفته‌های اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف نوسانات زیادی را تجربه کرده و هنوز از کانال هزار و ۷۰۰ دلار عبور نکرده، اما همچنان بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که فلز زرد به‌زودی رکوردهای جدیدی را به‌ثبت خواهد رساند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.