تاریخ: ۱۳:۳۲ :: ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت ایرانی تولید اتومبیل (سایپا) در سال ۹۷، به دلیل افزایش بهای تمام شده و افزایش هزینه مالی و سایر هزینه‌های عملیاتی شرکت زیان چهار هزار و ۸۳۵ میلیارد تومانی ساخته است.

به گزارش رادیو سهام، اولین خودرویی صورت مالی سالانه خود را منتشر کرده است. شرکت ایرانی تولید اتومبیل (سایپا) صورت مالی سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ را منتشر کرده است. سایپا در سال ۹۷ مبلغ ۸ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان درآمد عملیاتی ساخته است که بهای تمام شده درآمد عملیاتی شرکت بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان گزارش شده است که این موضوع موجب شکل گیری زیان ناخالص یک هزار و ۹۰۸ میلیارد تومانی شده است. همچنین با افزایش ۱۶۸ میلیارد تومانی سایر هزینه‌های عملیاتی، زیان عملیاتی خساپا به دو هزار و ۸۴۶ میلیارد تومان رسید. علاوه بر هزینه‌های ذکر شده، هزینه مالی دو هزار و ۸۴۶ میلیارد تومانی موجب شده است زیان خالص سایپا به چهار هزار و ۸۳۹ میلیارد تومان برسد.

خساپا زیان پنج هزار میلیارد تومانی ساخته است

درآمد سایپا سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

مقایسه درآمد سال ۹۷ خساپا نسبت به سال ۹۶ نشان می‌دهد، درآمد عملیاتی سایپا از ۱۱ هزار و ۸۸۶ میلیارد تومان، با کاهش ۲۹ درصدی (معادل سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان) به ۸ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان رسیده است که دلیل این موضوع کاهش مقدار تولید و کاهش تعداد فروش شرکت می‌باشد. سایپا در سال ۹۶ تعداد ۴۷۴ هزار و ۶۳۲ دستگاه تولید داشته که این تعداد در سال ۹۷ به ۳۱۷ هزار و ۷۸۷ دستگاه رسید، همچنین سایپا در سال ۹۶ تعداد ۴۶۳ هزار و ۶۹۷ دستگاه فروش داشته که این تعداد در سال ۹۷ به ۲۹۷ هزار و ۳۲۰ دستگاه رسیده است.

حتما بخوانید :  زیر پوست ریزش بورس

اما با وجود کاهش چشمگیر در تعداد تولید خساپا بهای تمام شده این شرکت تغییری نداشته و در همان سطح ۱۰ هزار میلیارد تومان باقی مانده است که موجب زیان‌ده شدن خساپا شده است.

زیان خالص خساپا بالاتر از سرمایه می‌باشد

افزایش بهای تمام شده تولید محصولات و افزایش سایر هزینه‌‌های عملیاتی و غیر عملیاتی و مالی موجب شده است زیان شرکت افزایش یابد به طوری که سایپا هزار میلیارد تومان بالاتر از سرمایه خود زیان خالص ساخته است. سرمایه سایپا سه هزار و ۹۲۶ میلیارد تومان، اما زیان خالص سایپا چهار هزار و ۸۳۹ میلیارد تومان می‌باشد. در نهایت این امر موجب شده است زیان خالص ۲۹۰ ریالی برای هر سهم در سال ۹۶ با رشد منفی ۳۲۵ درصدی به هزار و ۲۳۲ ریال به ازای هر سهم برسد.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

اختصاص ۱۰۱۲ ریال به ازای هر سهم "کرماشا"
شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۸، به ازای هر سهم خود یک هزار و ۱۲ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته افزایش ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.