2682, 2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یادم‌ هست، وقتی قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران پذیرفته شد، یعنی ایران و عراق صلح را قبول کردند، چهار صراف عربستانی در دوبی شروع به خریدن و جمع کردن تومان ایران کردند. چرا کاهش نرخ ارز خبر خوبی نیست؟

به گزارش رادیو سهام، اصغر سمیعی، رییس اسبق کانون صرافان در خبر آنلاین نوشته است:

آنها بی‌محابا دلار و درهم می‌فروختند و تومان می خریدند، حتی با لنج بسته‌بندی‌های بزرگ تومان را که گونی پیچ شده بود به انبارهای خود منتقل می‌کردند، من در آن زمان متعجب بودم، نمی‌دانستم این آقایان چرا انقدر به تومان علاقه‌مند شده‌اند، متاسفانه دولت وقت هم به جای مدیریت قیمت ارز، تسلیم این ترفند شده و نه تنها بر خلاف جهت آنها به تزریق تومان و خرید ارز نمی‌پرداخت بلکه با هماهنگ شدن نادانسته با آن دشمنان حیله‌گر، به تزریق بیش از تقاضای ارز و تقویت مصنوعی تومان دامن می‌زدند.

هم سن و سال‌های من به خاطر دارند که در مدت کوتاهی دلار که به بیش از ۱۴۰ تومان هم رسیده بود به زیر ۱۰۰ تومان و بعد از مدت کوتاهی حتی زیر ۵۰ تومان هم رسید.

مرتجعان منطقه به خصوص عربستان، شاید هم با هماهنگی با ایادی دیگر استکبار در آن زمان تصمیم گرفتند برای ضربه زدن به اقتصاد کشور اسلامی ما به تقویت مصنوعی نرخ تومان بپردازند و البته بعد از مدتی ریال ایران را که خودشان به طور مصنوعی بالا برده بودند به شدت زمین زدند.

حتما بخوانید :  سکه و طلا ارزان شدند

به این ترتیب همانطور که در کمتر از شش ماه قیمت دلار به زیر ۵۰ تومان رسید در ظرف مدتی کوتاه‌تر باز به بالای ۱۳۰ تومان برگشت.

مشابه این اتفاق را در مقاطع دیگری هم در اندازه‌های دیگر شاهد بوه ایم، این خاطره سبب شده است هرگاه نوسان در بازار بیش از حد می‌شود، بوی توطئه به مشام برسد، توطئه ای که در اثر شیطنت دشمنان و کم توجهی مدیران اقتصاد کشور شکل می‌گیرد.

متاسفانه برخی مدیران وقتی می‌بینند، قیمت دلار رو به کاهش گذاشته به جای اینکه از خودشان بپرسند که علت آن چیست؟ با این روند همراهی می‌کنند.

این‌ها سئوالات مهمی است. باید بپرسیم آیا نرخ تورم و بهره در کشور کاهش یافته است؟ آیا فشارهای سیاسی کم شده است؟ آیا دلایلی که باعث بالا رفتن قیمت دلار بود، برطرف شده است؟

جواب این سئوالات برای تعیین آینده نرخ ارز مهم است.

متاسفانه برخی به جای پرسیدن این سوال‌ها و بررسی مسئله، ذوق زده می‌شوند و خودشان هم ناخواسته با نقشه‌های شیطانی دشمنان همراه می‌شوند، در حالی که باید بدانند و احتمالا هم می‌دانند که این پایین آوردن مصنوعی عاقبت ندارد و به محض رسیدن قیمت به کف مورد نظر توطئه‌گران، فوران آغاز می‌شود و قیمت‌ها به سرعت بالا می‌رود.

حتما بخوانید :  توصیه های مهم به ثبت نام کنندگان خودرو

قبلا هم گفته‌ام، وظیفه ذاتی و اصلی بانک مرکزی بعد از کنترل نرخ تورم و بهره، و ایجاد شغل و مبارزه با بیکاری متعادل نگه داشتن قیمت ارز است، البته متعادل نگه داشتن به معنای تثبیت نیست و فقط باید از نوسانات بیش از یک درصد یا حد اکثر دو درصد در روز برای قیمت ارز جلوگیری کرد که این کار برای نهادی که بیش از هشتاد درصد تزریق ارز را در اختیار دارد کار سختی نیست.

منبع: خبرآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

روند کاهشی قیمت طلا ادامه دارد
طبق اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با وجود ایام تعطیلات اما معاملات همچنان صورت گرفته و طی دو روز اخیر قیمت سکه طرح جدید ۵۰ هزار تومان و طرح قدیم ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.