۳۳ میلیاردی که ناگهان ناپدید شد
تاریخ: ۱۴:۳۸ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

در بازگشایی امروز نماد «دکپسول»، قیمت آن در مچینگ اول ۱۴۵۰ تومان کشف شد اما آن هم حذف و در مچینگ دوم با رشد پنج درصدی در سطح ۶۱۹ تومان قرار گرفت. اختلاف این مچینگ بیش از ۳۳ میلیارد تومان بود که از سهامداران دریغ شد.

سهام شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران با سرمایه ۲۰ میلیارد تومانی که پنجم خرداد ماه با نماد «دکپسول» به بورس آمد تا به امروز حاشیه‌های زیادی را به وجود آورده و با اعتراض شدید سهامدارانش مواجه شده است.

به گزارش رادیو سهام به نقل از تجارت‌نیوز، سهم این شرکت که در ۴۷۰ تومان کشف قیمت شده بود پس از بازدهی ۱۵ درصد در ۱۱ خرداد ماه برای برگزاری مجمع بسته شد.

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت تولید ژلاتین کپسول ۱۳ خرداد ماه سال جاری برگزار شد و در این مجمع به ازای هر سهم ۷۰ تومان سود نقدی تقسیم شد.

هر شرکتی پس از برگزاری مجمع عادی سالانه خود در زمان بازگشایی بدون محدودیت بازگشایی می‌شود و عرضه و تقاضا درصد رشد یا افت قیمت سهام را مشخص می‌کند.

سهم دکپسول پس از برگزاری مجمع سالانه، شنبه ۱۸ خرداد با بیش از ۱۳۵ درصد مثبت بازگشایی شد و قیمت سهام آن از ۶۵۹ تومان به ۱۳۹۱ تومان رسید و همچنین ارزش ۴۰ میلیون سهمعرضه‌اولیه این شرکت از ۲۶٫۳ میلیارد تومان به ۵۵٫۶ میلیارد تومان رسید.

حتما بخوانید :  بازار سرمایه رشد بسیار بالاتری را تجربه خواهد کرد

در پایان معاملات روز شنبه ۱۸ خرداد ماه خبر ابطال معاملات دکپسول از سوی ناظر بورس منتشر و دوباره این سهم ممنوع-متوقف شد تا یکشنبه بازگشایی مجدد آن انجام شود، اما یکشنبه ۱۹ خرداد ماه نیز بازگشایی نشد.

امروز در حالی که سهامداران «دکپسول» منتظر بازگشایی بدون محدودیت این سهام بودند فرابورس با اعلام اطلاعیه‌ای که حتی تاریخ ذکر شده در آن نیز اشتباه بود عنوان کرد : «نماد معاملاتی شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران (دکپسول۱) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، از طریق انجام حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت و با اعمال یک مرحله پیش گشایش ۳۰ دقیقه‌ای، امروز یکشنبه مورخ ۱۹ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ آماده انجام معامله می‌باشد. لازم به ذکر است پس از انجام حراج ناپیوسته و حذف سفارشات باقیمانده، انجام معاملات در نماد مذکور به صورت حراج پیوسته در دامنه مجاز قیمتی امکان پذیر است.»

در بازگشایی امروز نماد «دکپسول»، قیمت آن در مچینگ اول ۱۴۵۰ تومان کشف شد اما آن هم حذف و در مچینگ دوم با رشد پنج درصدی در سطح ۶۱۹ تومان قرار گرفت. اختلاف این مچینگ بیش از ۳۳ میلیارد تومان بود که از سهامداران دریغ شد.

همین اطلاعیه با واکنش و اعتراض شدید سهامداران در فضای مجازی همراه شد.

یک کاربر تلگرامی با لحن کنایه در کانال تلگرامی عرضه‌اولیه عنوان کرده : «فکر کنم یکی از کارکنای سازمان برای دکپسول الکی مثلا دستش روی ریست خورده.»

حتما بخوانید :  آغاز سفارش برای فروش سهام عدالت از فردا

دیگر کاربر تلگرامی با غیرقانونی عنوان کردن این امر فرابورس، اعتراض خود را نشان داده است.

حسین  کاربری دیگر در این کانال تلگرامی با ذکر پیغام «این ناظر چرا برای دکپسول اینطوری میکنه اخه. محدودیت زد بهش و هیچ اعلامی هم نمیکنه.» نارضایتی خود را بروز داده است.

کاربری دیگر با نام مستعار عنوان کرده: «بورس قانونمند یعنی بورس ایران. دکپسول روی ۱۴۵۰ تومان مچ شده، اما خودشون تغییرش دادن و ۵ درصد مثبت روی ۶۱۹ تومان ثبت کردن.»

علی با اعتراض به قانون شکنی بازار سهام می‌گوید: «به ما گفته شد بازار سرمایه بازار شفاف و بدون پرده هستش…چرا خودشون قانونی که اتفاقا خوشون هم مجریش هستن زمان اجرا زیر پا میزارن؟»

امروز سیل وسیعی از اعتراضات به ناظران و مسئولان بازار سهام وارد شد که در نهایت ساعاتی پیش معاون بازار فرابورس ایران در خصوص عملکرد امروز نماد دکپسول توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، افسانه اروجی، معاون بازار فرابورس ایران با اشاره اینکه برای بازگشایی نماد معاملاتی شرکت‌ها در بازارهای اصلی فرابورس دو حراج ناپویسته در نظر گرفته می‌شود، گفت: برای نماد «دکپسول» حراج اول یکشنبه ۱۹ خرداد ماه انجام شد که قیمت کشف‌شده مورد تایید نبود و معاملات سهام این شرکت در این روز ابطال شد.

حتما بخوانید :  لغو عرضه اولیه سهام زرماکارون تا اطلاع ثانوی

وی عنوان کرد: به علت تعداد خیلی زیاد معاملات در این روز به میزان ۱۴ هزار و ۳۷۹ ترید، آماده‌سازی این نماد برای بازگشایی دوم یک روز طول کشید.

اروجی افزود: روز جاری ۳۰ دقیقه سفارش‌گیری در این نماد صورت گرفت و قیمت کشف‌شده برای آن از قیمت پیشین در تاریخ ۱۹ خردادماه رقم بسیار بالاتری بود که طبیعتا مورد تایید قرار نمی‌گرفت و در صورت خوردن آکشن، مجبور به ابطال مجدد معاملات سهام «دکپسول» بودیم.

وی در ادامه افزود: از آنجا که امروز تعداد تریدها در نماد «دکپسول» باز هم زیاد بود اجازه آکشن خوردن در این نماد داده نشد تا فرصت معاملات برای این سهم به منظور آماده‌سازی مجدد از بین نرود و بازگشایی سهم بار دیگر به تعویق نیفتد که بر همین اساس مطابق با دستورالعمل بازار، روز جاری «دکپسول» برای انجام معاملات در دامنه نوسان قیمت پنج درصد بازگشایی شد.

آیا این حواشی و اعتراض سهامداران باعث می‌شود تصمیم جدیدی در خصوص معاملات نماد «دکپسول» گرفته شود؟

خبر انتخاب شده برای شما

چرا مسکن در تهران متری دو میلیون تومان گران شد؟
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از اجرایی شدن طرح پیش‌فروش متری مسکن از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد با همکاری وزارت راه و شهرسازی خبر داد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: