تاریخ: ۹:۲۶ :: ۱۳۹۸/۰۴/۰۱

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات و از بین رفتن برخی از هزینه‌های پتروشیمی شیراز در سال ۹۷، زیان خالص ۱۴۵ میلیارد تومانی شیراز در سال ۹۶ به سود خالص ۶۴۹ میلیارد تومانی رسیده و بدین ترتیب سود خالص هر سهم ۱۲۷ تومان شناسایی شده است.

به گزارش رادیو سهام، پتروشیمی شیراز از اوره‌سازان فعال در بازار بوده که عمده فروش شرکت مربوط به بازار صادارتی می‌باشد. پتروشیمی شیراز در سال ۹۷، یک میلیون و ۸۹۸ هزار تن فروش داشته که ۸۸۹ هزار تن از فروش در بازار داخلی و یک میلیون تن مربوط به بازار خارجی می‌باشد. مقدار فروش پتروشیمی شیراز از دو میلیون و ۱۰۹ هزار تن در سال ۹۶ با کاهش ۱۰ درصدی به یکی میلیون و ۸۹۸ هزار تن در سال ۹۷ رسیده است. بنابراین شاهد کاهش مقدار فروش شرکت بوده‌ایم.

افزایش نرخ فروش اوره صادراتی در سال ۹۷

نرخ فروش محصولات پتروشیمی شیراز در سال مالی ۹۷ افزایشی بوده است به طور مثال اوره صادراتی از محصولات اصلی شرکت می‌باشد. نرخ فروش اوره صادراتی براساس نرخ‌های جهانی می‌باشد. بررسی روند نرخ فروش اوره صادراتی نشان می‌دهد در سال ۹۶ رشد ۳۶ درصدی داشته و همین روند را تا تیر ۹۷ طی کرده است اما در تیر ۹۷ به دلیل محاسبه دلار براساس دلار نیمایی شاهد افزایش ریالی نرخ فروش اوره صادراتی می‌باشیم که به یک باره از قیمت یک میلیون تومان (در هر تن) در سال ۹۷، نرخ فروش اوره صادراتی به یک میلیون و ۸۵۵ هزار تومان رسیده است و در اسفند ۹۷ به یک میلیون و ۹۲۹ هزار تومان رسیده است.

حتما بخوانید :  ارز 4200 تومانی شکر باید در زمان مناسبی حذف شود

درآمد شیراز ۷۰ درصد افزایش یافت

در سال ۹۷ شاهد کاهش مقدار فروش پتروشیمی شیراز بوده‌ایم اما به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه نیما، درآمد پتروشیمی شیراز افزایش یافت. درآمد پتروشیمی شیراز از هزار و ۷۱۶ میلیارد تومان در سال ۹۶ با رشد ۵۷ درصدی به دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی به دلیل کاهش تولید، کاهش یافته اما به دلیل افزایش نرخ خوراک پتروشیمی رشد ۴۲ درصدی داشته و از ۹۹۴ میلیارد تومان به هزار و ۴۱۱ میلیارد تومان رسیده است.

زیان خالص شیراز از بین رفت

به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش درآمدی و برتری رشد درآمد به بهای تمام شده، شاهد رشد سود ناخالص در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ می‌باشیم. سود ناخالص شیراز از ۷۲۳ میلیارد تومان در سال ۹۶ با رشد ۵۷ درصدی به دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

سود عملیاتی پتروشیمی شیراز به دلیل کاهش ۲۲ میلیارد تومانی سایر هزینه‌های عملیاتی، افزایشی بوده و از ۴۷۹ میلیارد تومان در سال ۹۶ به هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است.

سود خالص پتروشیمی شیراز در سال ۹۷ رشد خیره کننده ای را تجربه کرده است که به دلیل کاهش هزینه‌های مالی شرکت و کاهش سایر هزینه‌های غیر عملیاتی شیراز در سال ۹۷ روی داده است. هزینه مالی شیراز از ۳۸۸ میلیارد تومان با کاهش ۵۰ درصدی به ۱۹۳ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است و سایر هزینه‌های غیرعملیاتی شیراز از ۲۳۵ میلیارد تومان با کاهش ۴۷ درصدی به ۱۲۵ میلیارد تومان رسیده است. بنابراین کاهش این دو متغیر و افزایش سود عملیاتی شرکت موجب شده است زیان ۱۴۵ میلیارد تومانی شیراز در سال ۹۶ به سود خالص ۶۵۰ میلیارد تومانی تبدیل شود.

حتما بخوانید :  بررسی تازه‌ترین تحولات افزایش سرمایه‌های بازار سهام

شیراز در عملکرد سال ۹۶ زیان ۲۸۴ ریالی برای هر سهم شناسایی کرده است که به دلیل رشد سود خالص، زیان هر سهم از بین رفته و به سود رسیده و شیراز برای هر سهم سود ۱۲۷ تومانی شناسایی کرده است.

آیا شیراز می‌تواند فروش برآوردی ۹۸ را محقق نماید؟

پتروشیمی شیراز برای سال ۹۸ برآورد فروش مقداری دو میلیون تنی را پیش‌بینی کرده است که این مقدار فروش، در واقع نسبت به ۹۷ ۱۲۰ هزار تن بیشتر می‌باشد. بازار هدف پتروشمی شیراز صادراتی می‌باشد و در شرایط تحریمی می‌توان کاهش ریسک ناشی از تحریم را در مقدار فروش شرکت لحاظ نمود، اما شرکت در براورد سال ۹۸ مقدار فروش را افزایشی در نظر گرفته است. شیراز برای دستیابی به این مقدار فروش به طور میانگین بایستی در هر ماه فروش مقداری ۱۶۷ هزار تنی را محقق نماید. بررسی عملکرد فروردین و اردیبهشت شرکت نشان می‌دهد، پتروشیمی شیراز به طور میانگین در این دو ماه فروش ۱۸۰ هزار تنی داشته که حتی بالاتر از مقدار برآوردی می‌باشد.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

با ترخیص قطعات باقی‌مانده قبلی از محصولات رنو از گمرک، امکان تولید حدود ۳ هزار دستگاه رنو ساندرو و پارس تندر در پارس خودرو فراهم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: