تاریخ: ۱۱:۰۲ :: ۱۳۹۸/۰۴/۰۴

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین که به عنوان یک نماد تازه‌وارد در میان اهالی بورسی شناخته می‌شود، این روزها با اقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده‌است. محدوده ارزندگی «تاصیکو» در چه بازه ایست؟

سهم بیش از ۷۰ درصدی پورتفوی این شرکت در سهام فلزات اساسی و زنجیره فولادی حاکی از تمرکز بالای سرمایه‌گذاری «تاصیکو» در این بخش است. رشد سهام کوچکتر پورتفوی این شرکت در کنار چشم‌انداز سودآوری کوتاه‌مدت شرکت‌های بزرگ‌تر، فاصله ارزش بازار و ارزش دارایی‌های «تاصیکو» را افزایش داده‌است. اما محدوده ارزندگی این سهم در چه بازه‌ایست؟

به گزارش رادیو سهام، نماد «تاصیکو» که در تاریخ ۹ اردیبهشت سال جاری با قیمت هر سهم ۲۲۰ تومان عرضه شد، در یک بازه زمانی کوتاه به قیمت ۲۶۰ تومان رسید و پس از آن متعادل شد. قیمت عرضه اولیه با توجه به قیمت روز دارایی‌های بورسی و بدون درنظر گرفتن دارایی‌های غیر بورسی، در سطح ۵۹ درصدی ارزش روز زیرمجموعه‌ها بود.

قیمت امروز سهام این شرکت به بالای ۲۸۰ تومان رسیده است و با ثبت این رشد قیمت، نسبت ارزش روز سهام «تاصیکو» به NAV بورسی به رقم ۶۷٫۵ درصد رسیده‌است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که ارزش دارایی‌های بورسی این شرکت سرمایه‌گذاری طی این مدت رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرده‌ و سهام شرکت‌های با سهم بیشتر در پورتفوی این شرکت هنوز رشد معناداری را تجربه نکرده‌است. عدم رشد معنادار سهام بزرگ‌تر، سهم این شرکت‌ها از پورتفوی بورسی را از ۷۷ درصد به ۷۲ درصد رسانده‌است که به نوعی رشد افصارگسیخته قیمت سهام برخی زیرمجموعه‌های کوچکتر را در بازه دوماهه نشان می‌دهد. در این میان رشد نمادهای «شاملا» و «کخاک» با توجه به میزان مالکیت تامین، نقش بسزایی در رشد ارزش دارایی‌های شرکت داشته است اما حتی حبابی شدن قیمت سهام این نمادها و احتمال بازگشت قیمت آنها در آینده نزدیک نیز نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی بر مجموع ارزش دارایی‌های بورسی سرمایه‌گذاری تامین داشته باشد. از سوی دیگر زیرمجموعه‌های بزرگ‌تر بورسی نظیر «ومعادن» ، «فملی» و «فولاد» با حرکت رو به رشد قیمتی خود می‌توانند نسبت ارزش روز به NAV شرکت را با سرعت بیشتری کاهش دهند و «تاصیکو» را جذاب کنند.

حتما بخوانید :  شکست رکورد تولید و فروش در «کلوند»

برای روشن‌تر شدن موضوع، رشد ۱۰ درصدی قیمت سه سهم بزرگ یاد شده در شرایط فعلی با فرض ثابت ماندن قیمت سایر سهام پورتفو (سهام شرکت‌های کوچکتر در حال حاضر در مسیر رشد سریع قرار دارند) قابلیت رشد ۲۰ درصدی قیمت سهام «تاصیکو» را نسبت به قیمت‌های فعلی تا رسیدن مجموع ارزش سهام به ۷۰ درصد NAV (نقطه تعادلی مورد انتظار) می‌دهد. اما اگر چشم‌انداز رشد قیمت سهم‌های بزرگ پورتفو در محدوده ۲۰ درصد در آینده نزدیک باشد، خرید سهام زیرمجموعه به طور مستقل سودآوری بیشتری خواهد داشت.

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

با ترخیص قطعات باقی‌مانده قبلی از محصولات رنو از گمرک، امکان تولید حدود ۳ هزار دستگاه رنو ساندرو و پارس تندر در پارس خودرو فراهم شد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.