زشریف بالاترین بازدهی قیمتی را رقم زد
تاریخ: ۱۱:۱۳ :: ۱۳۹۸/۰۴/۰۴

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

از ابتدای فروردین ۹۸ تا کنون پنج شرکت در بازار بورس و فرابورس عرضه اولیه شدند. که در این میان زشریف با ۱۲۹ درصد بازدهی قیمتی بالاترین رشد قیمتی را رقم زد. در کنار آن رشد قیمتی ۳۱درصدی جم پیلن تنها در سه روز معاملاتی به دلیل تشکیل مجمع عمومی سالیانه و تقسیم سود ۳۲۵ تومانی مورد توجه بازار قرار گرفت.

به گزارش رادیو سهام، سال ۹۸، به گفته فعالین بازار، سال عرضه اولیه به شمار می‌رود از ابتدای ۹۸ تا کنون، سه ماه گذشته و تا کنون پنج عرضه اولیه در بازار بورس صورت گرفته است. اولین عرضه اولیه در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۸ صورت گرفت و آخرین عرضه اولیه در طی زمان مورد بررسی، در تاریخ دوم تیر ماه انجام شده است.

نگاهی به عرضه اولیه های بهاری 98

تاصیکو ۲۸ درصدی بازدهی قیمتی را رقم زد

سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) اولین عرضه صورت گرفته می‌باشد. شرکت سرمایه­ گذاری صدرتأمین در سال ۱۳۷۸، با سرمایه ثبتی یک میلیارد ریال ، تحت پوشش شرکت سرمایه­ گذاری تامین اجتماعی (شستا) به عنوان یکی از هلدینگ های تخصصی در حوزه صنایع کاشی وسرامیک در قالب سهامی خاص تاسیس شد. در سال ۱۳۸۷ و با توجه به سند چشم­ انداز شرکت سرمایه­ گذاری تامین اجتماعی (شستا) ، جهت­ گیری جدیدی برای هلدینگ صدرتامین تعیین و ورود به حوزه صنعت کانی­های فلزی و غیرفلزی در دستور کار این هلدینگ قرار گرفت. عرضه اولیه تاصیکو در تاریخ ۹ اردیبهشت در بازار بورس صورت گرفت و قیمت کشف شده برای هر سهم تاصیکو ۲٫۲۰۰ ریال و تعداد سهام اختصاص داده شده به هر سهم نیز ۴٫۸۹۶ سهم بوده است. در طی ۳۸ روز معاملاتی قیمت این سهم از ۲٫۲۰۰ ریال به  ۲٫۸۱۳ رسید، که نشان می‌دهد تاصیکو رشد ۲۸ درصدی در بازه زمانی عرضه اولیه تا کنون صورت گرفت.

حتما بخوانید :  روند بازارسهام تا پایان سال رو به بالا خواهد بود

زشریف بالاترین میزان رشد را در میان عرضه اولیه‌ها کسب نمود

کشت و صنعت شریف آباد (زشریف) در زمینه تولید و فروش مواد غذایی و لبنیاتی فعالیت دارد. در آخرین روز اردیبهشت ۹۸ عرضه اولیه زشریف انجام شد که برای هر کد در ابتدا سقف ۲۵۰ سهم در نظر گرفته شد که در نهایت به هر کد ۱۳۹ سهم تخصیص داده شده است. کشف قیمتی هر سهم این شرکت در ۴٫۲۰۰ ریال صورت گرفت. قیمت سهام این شرکت طی روند یک ماه معاملاتی آخرین ماه بهار بازدهی قیمتی ۱۲۹ درصدی داشته است. قیمت هر سهم زشریف در قیمت ۴٫۲۰۰ ریال کار خود را اغاز نمود و در لحظه تنظیم گزارش، در قیمت ۹٫۶۳۳ ریال قرار گرفت.

بازدهی قمیتی ۶۸ درصدی دکپسول طی یک ماه حضور در فرابوس

تولید ژلاتین کپسول ایران (دکپسول) سومین عرضه اولیه بازار بوده که در تاریخ پنجم خرداد ۹۸ در بازار فرابورس صورت گرفت. دکپسول در زمینه تولید و فروش پوکه کپسول دارویی فعالیت دارد. در ابتدای عرضه برای هر سهم ۲۰۰ سهم قابل تخصیص در نظر گرفته شده است که در نهایت به هر کد معاملاتی، ۱۰۷ سهم تخصیص داده شده است. قیمت هر سهم دکپسول ۵٫۷۰۰ ریال کشف قیمتی شده است و از زمان عرضه این سهم تا کنون، دکپسول بازده قیمتی ۶۸ درصدی را رقم زده است. قیمت هر سهم دکپسول کار خود را در ۵۷۰۰ (پنجم خرداد ماه) ریال آغاز نمود و در ۳ تیر ۹۸ در قیمت ۹۶۰۲ بسته شده است.

حتما بخوانید :  نوسان بورس زیر سایه تحولات بنزینی

بازدهی ۳۱ درصدی جم پیلن در سه روز معاملاتی /  تخصیص سود خالص ۳۲۵ تومانی برای هر سهم

پروپیلن جم آخرین عرضه بهاری ۹۸ بوده که در ۲۷ خرداد ماه در بازار بورس عرضه شده است. شرکت پروپیلن جم تولید کننده پروپیلن می‌باشد. پروپیلن سومین محصول پایه صنعت پتروشیمی بعد از آمونیاک و اتیلن از حیث تولید است. (۱۰۱٫۹ میلیون تن) ظرفیت تولید در ایران حدود ۱۰۲۴ هزار تن می باشد بزرگترین تولید کننده پلی پروپیلن در کشور، شرکت پروپیلن جم  با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن در سال از مجموع ۹۷۰ هزار تن در کشور می باشد. شرکت مارون و رجال دوم و سوم می باشند. عرضه اولیه این سهم در آخرین روزهای خرداد ماه صورت گرفت که حداکثر سهم تخصیصی برای هر کد ۵۰۰ سهم در نظرگرفته شده بود که در نهایت به هر کد ۴۴۶ سهم تخصیص داده شد. سهام پروپیلن در قیمت ۲۲۵۰۰ ریال کشف قیمت شد و بعد از دو روز معامله در تاریخ ۲۸ و ۲۹ خرداد ماه به دلیل تشکیل اولین مجمع عمومی سالیانه بسته شده و در سوم بدون سقف قیمتی بازگشایی شد که در نهایت در قیمت ۲۹۳۹۹ ریال بسته شده است. بنابراین جم پیلن تنها طی سه روز معاملاتی ۳۱ درصد بازدهی قیمتی را تجربه کرده است. همچنین این شرکت در مجمع سالیانه خود برای هر سهم سود ۳۲۵ تومانی در نظر گرفت.

حتما بخوانید :  اثر افزایش قیمت بنزین بر بازار، هیجانی و کم وزن است

رشد پنج درصدی سیمرغ تنها در یک روز معاملاتی

سیمرغ اولین عرضه تابستانی بازار می‌باشد که در زمینه تولید جوجه و تخم مرغ فعالیت دارد که تخم مرغ از محصولات اصلی شرکت می‌باشد. عرضه اولیه سهام سیمرغ در تاریخ ۲ تیر ۹۸ در بازار بورس صورت گرفت که حداکثر سهام تخصیصی برای هر کد ۴۰۰ سهم در نظر گرفته شده است که در عرضه اولیه به هر کد ۳۰۳ سهم اختصاص داده شده است. قیمت کشف شده برای سیمرغ ۵۱۰۰ ریال بوده و در طی دو روز معاملاتی، قیمت هر سهم سیمرغ با رشد پنج درصدی به ۵۳۵۵ ریال رسید. بنابراین تنها در یک روز معاملات سیمرغ پنج درصد رشد را تجربه کرده است.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: تجربه سال‌های گذشته نشان از این دارد که نرخ بنزین به صورت جدی بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و از این مسیر شاخص بورس را وارد «مسیر صعودی» می‌کند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.