تاریخ: ۱۰:۵۲ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۶

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت پتروشیمی پارس که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس سهامدار اصلی آن بوده در سال گذشته رشد ۸۷ درصدی سود انباشته و افزایش ۸۳ درصدی سود خالص را در کارنامه خود دارد. درآمد شرکت پارس در سال گذشته تحت تاثیر افزایش نرخ ارز ۴۴ درصد افزایش داشته است. قیمت سهام این شرکت از ابتدای سال جاری ۲۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش رادیو سهام به نقل از تجارت نیوز، شرکت پتروشیمی پارس از جمله شرکت‌های فعال در زمینه تولید گاز اتان، پروپان، بوتان و غیره بوده که محصولاتش در داخل ایران از طریق بازار بورس کالا و نیز از طریق بازار خارج از بورس کالا (عقد قرارداد بلندمدت) به فروش می‌رسد.

سهام‌دار عمده این شرکت، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس بوده که بیش از ۵۶ درصد مالکیت دارد. در بین سهام‌داران شرکت پتروشیمی پارس نام شرکت گروه نفت و گاز پارسیان و شرکت سرمایه‌گذاری غدیر نیز به چشم می‌خورد.

نگاهی به عملکرد مالی شرکت پتروشیمی پارس

بررسی تجارت‌نیوز از گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، نشان می‌دهد شرکت پتروشیمی پارس طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان سال ۱۳۹۷ (حسابرسی نشده) معادل ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، شرکت پتروشیمی پارس در پایان سال گذشته دارای ۸٫۹ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال پایان سال ۱۳۹۶ با ۷۱ درصد رشد مواجه بوده است.

حتما بخوانید :  اختصاص ۱۵۶۴ ریال سود به ازای هر سهم "دارو"

معادل ۱۱٫۷ درصد از دارایی شرکت پتروشیمی پارس به ارزش هزار میلیارد تومان به‌ صورت ذخیره نقد بوده که نسبت به پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۱۷۴ درصد کاهش داشته است.

وضعیت فروش محصولات پتروشیمی پارس

روند فروش محصولات شرکت پتروشیمی پارس در سال گذشته نشان می‌دهد بهای تمام شده آن‌ها کمتر از نرخ فروش آن‌ها بوده و این شرکت از محل فروش آن‌ها ۵٫۵ هزار میلیارد تومان سود خالص به دست آورده است.

در سال گذشته شرکت پتروشیمی پارس بیش از دو میلیون تن از محصولات خود را به ارزش ۹٫۵ هزار میلیارد تومان به فروش رسانده که قسمت اعظم آن ناشی از فروش داخلی بوده است.

درآمد شرکت پارس در سال گذشته تحت تاثیر افزایش نرخ ارز ۴۴ درصد افزایش داشته است.

شرکت پتروشیمی پارس در سال گذشته معادل ۲۷ درصد دارایی خود یعنی ۲٫۴ هزار میلیارد تومان بدهی داشته که در مقایسه با سال ۱۳۹۶، معادل ۷۰ درصد افزایش داشته است.

رشد ۸۷ درصدی سود انباشته

طبق صورت مالی منتشره، وضعیت سودآوری این شرکت از سود انباشته ۳٫۱ هزار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۶ با رشد ۸۷ درصدی به بیش از ۵٫۸ هزار میلیارد تومان در سال گذشته رسیده است.

مطابق آخرین اطلاعات مالی، شرکت پتروشیمی پارس در سال ۱۳۹۶ معادل سه هزار میلیارد تومان سود خالص داشته که با رشد بیش از ۸۳ درصد در سال گذشته به ۵٫۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

حتما بخوانید :  شاخص بورس رشد کرد

نگاهی به عملکرد مالی شرکت پتروشیمی پارس

شرکت پتروشیمی پارس در سال گذشته برای هر سهم ۹۲۷ تومان سود محقق کرد. پارس در مدت مشابه سال ۱۳۹۶ معادل ۵۰۸ ریال سود برای هر سهم شناسایی کرده بود. علت اصلی افزایش ۸۳ درصدی سود در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۶ را می‌توان ناشی از رشد ۴۴ درصدی درآمدهای عملیاتی و ۱۷۴۲ درصدی سایر درآمدهای عملیاتی دانست.

این شرکت پتروشیمی با نماد معاملاتی «پارس» با سرمایه‌ای به حجم ۶۰۰ میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

قیمت سهام این شرکت در بورس، از ابتدای سال جاری از ۳۶۰۲ تومان به ۴۶۰۵ تومان افزایش یافته و سهام‌داران آن از سود ۲۷ درصدی برخوردار شده‌اند.

منبع: تجارت نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

پتروشیمی نوری چه زمانی بورسی می‌شود؟
معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا گفت: صنعت پتروشیمی سهم پررنگی در رونق معاملات بورس کالای ایران دارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.