تاریخ: ۱۱:۵۶ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۳

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

معاون بازار بورس تهران گفت: باقیمانده سهام دولت در دو پالایشگاه تهران و اصفهان ۹ و ۱۲ مرداد ماه در بورس تهران عرضه می‌شود.

به گزارش رادیو سهام، محمود گودرزی معاون بورس تهران با بیان اینکه قرار بود باقیمانده سهام دولت در شرکت بیمه البرز ۲۲ تیر ماه از طریق بورس عرضه شود، گفت: این سهام که به صورت بلوکی عرضه شده بود، خریداری نداشت.

معاون بازار بورس اوراق بهادار افزود: سهام دولت در پالایشگاه تهران ۹ مردادماه و پالایشگاه اصفهان ۱۲ مرداد ماه و در هر کدام به اندازه ۲۰ درصد باقیمانده سهام دولتی عرضه می‌شود.

وی گفت: خریداران طبق دستورالعمل بورس شش روز کاری قبل از عرضه باید مدارک خود را به بورس اوراق بهادار تهران ارائه کنند.

گودرزی همچنین در مورد ۲۰ درصد آورده نقدی متقاضیان گفت: طبق مقررات، خریداران باید ۲۰ درصد ثمن معامله را اول ارائه کنند.

بر اساس اطلاعیه رسمی سازمان خصوصی‌سازی، باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت از جمله شش پالایشگاه هر کدام به میزان ۲۰ درصد از طریق بورس و فرابورس به صورت بلوکی نقد و یکجا عرضه می‌شود.

بر اساس این اطلاعیه پالایش نفت اصفهان با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال که سهامداران عمده آن، شرکت پالایش پخش فرآورده‌های نفتی به میزان ۲۰ درصد، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت ۲۰ درصد، شرکت آوای پردیس سلامت ۱۵درصد، شرکت توسعه سرمایه رفاه ۱۱٫۹۶ درصد، شرکت پالایش نفت جی پنج درصد و سایر سهامداران ۲۸٫۰۴ درصد تشکیل می‌دهند که قرار است از طریق بورس ۲۰ درصد از سهام این شرکت به میزان سه میلیارد و ۹۹۹ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۳۷ سهم به قیمت پایه تابلوی بورس در روز عرضه معادل قیمت بسته شدن تابلو در روز قبل از عرضه به اضافه ۲۰ درصد به شرطی اینکه از مبلغ ۱۲ هزار و ۲۳ ریال کمتر نباشد، از طریق بورس عرضه می‌شود.

حتما بخوانید :  افزایش سرمایه شرکت‌ها از تجدید ارزیابی دارایی‌ها جدی‌تر شد

مبلغ سپرده‌گذاری برای شرکت در مزایده پالایشگاه اصفهان ۴٫۸ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

همچنین پالایشگاه نفت تهران با سرمایه ۲۴ هزار میلیارد ریال که شرکت ملی پالایش پخش فرآورده‌های نفتی ۲۰ درصد و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت ۷۰ درصد و سایر سهامداران ۱۰ درصد از سهام آن را در اختیار دارند، از طریق بورس به میزان ۲۰ درصد باقیمانده سهام دولتی در ۹ مرداد ماه به روش نقدی واگذار می‌شود که قیمت پایه این شرکت نیز بر اساس قیمت تابلو در روز عرضه معادل قیمت بسته شدن تابلو در روز قبل به اضافه ۲۰ درصد به شرطی اینکه از هشت هزار و ۵۱۰ ریال هر سهم کمتر نباشد.

مبلغ سپرده شرکت در مزایده چهار هزار و ۸۴ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

هدف از واگذاری سهام دولت در شرکت‌های بزرگ، علاوه بر کسب درآمد برای دولت، واگذاری مدیریت به بخش خصوصی و تعاونی و افزایش بهره‌وری در تولید است، همچنین گسترش فرهنگ مشارکت عمومی در اقتصاد و سهامداری به انگیزه کسب عدالت اجتماعی مد نظر است، اما با مصوبه هیات عالی واگذاری مبنی بر عرضه این شرکت‌ها به روش بلوکی، نقدی و یکجا، در عمل امکان مشارکت گسترده مردم در این واگذاری‌ها وجود ندارد.

حتما بخوانید :  پیش بینی سود 255 تومانی برای هر سهم "افق" در دوره 9 ماهه

در این زمینه بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران نیز در حاشیه مراسم روز تعاون در مورد چرایی عدم مشارکت بخش تعاون در واگذاری سهام دولتی، گفت: بخش تعاون نه این که در جمع‌آوری پول ناتوان باشد، بلکه می‌خواهد سهام شرکت‌ها را نه فقط برای یک صندلی هیات‌مدیره یعنی ۲۰ درصد سهام، بلکه برای مدیریت کامل بر عهده بگیرد.

مثلا سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را می‌خواهد با مشارکت گسترده تعاونی‌ها، پیش کسوتان فوتبال و بخش خصوصی به عهده بگیرد.

منبع: فارس

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.