تاریخ: ۱۲:۰۳ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۳

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

درآمد پتروشیمی در سال ۹۷ به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش قیمت دلار بالا رفت و موجب بالا رفتن سود خالص و حاشیه سود پتروشیمی‌های اوره‌ای شده است به طوری حاشیه سود خالص اوره‌ای‌ها به طور میانگین ۲۱% بالا رفت.

به گزارش رادیو سهام به نقل از با اقتصاد، چهار پتروشیمی پردیس، شیراز، خراسان و کرمانشاه در صنعت اوره فعالیت دارند. از میان این چهار پتروشیمی، پتروشیمی خراسان و کرمانشاه با الویت تامین نیازهای داخلی فعالیت دارند. صنعت پتروشیمی در سال ۹۷ به دلیل آزاد شدن نرخ تسعییر ارز و افزایش نرخ فروش محصولات موجب بالا رفتن درآمد و افزایش حاشیه سود شرکت‌های پتروشیمی شده است.

بررسی درآمد پتروشیمی‌های اوره‌ای نشان می‌دهد در هر یک از شرکت‌ها شاهد افزایش درآمد می‌باشیم. بالاترین درصد افزایش درآمد مربوط به پتروشیمی پردیس است.

درآمد پتروشیمی پردیس در دوره شش ماهه منتهی به اسنفد ۹۶ از هزار و ۲۳۲ میلیارد تومان با رشد ۹۶ درصدی به دو هزار و ۴۲۲ میلیارد تومان رسید و درآمد پتروشیمی شیراز با رشد ۵۷ درصدی به دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است.

درآمد دو پتروشیمی خراسان و کرمانشاه که در بازار داخلی فعالیت دارند، میزان درآمد کمتری را در دوره مالی ۹۶ و ۹۷ ساخته اند اما درآمد این شرکت‌ها همسو با پتروشیمی‌های صادراتی افزایش یافته است. درآمد پتروشیمی خراسان در سال ۹۷ با رشد ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته به ۹۵۱ میلیارد تومان و درآمد پتروشیمی کرمانشاه در سال ۹۷ با رشد ۷۹ درصدی به هزار و ۲۴ میلیارد تومانی رسیده است.

حتما بخوانید :  سود تلفیقی «ذوب» ۷۷ریال اعلام شد

سودآوری پتروشیمی‌های اوره‌ای در سال 97 بررسی شد

با توجه به افزایش درآمد پتروشیمی‌های اوره‌ای سود خالص این شرکت‌ها با رشد همراه بوده است. بالاترین میزان رشد سود خالص مربوط به پتروشیمی شیراز است که توانسته در سال مالی ۹۷ زیان خالص ۹۶ را جبران کرده و به سود خالص ۶۴۹ میلیارد تومانی برساند. سود خالص پتروشیمی شیراز در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته رشد ۵۴۸ درصدی داشته است سود خالص دیگر شرکت‌های پتروشیمی اوره‌ای در سال ۹۷ افزایشی بوده است و به طور میانگین سود خالص شرکت‌ها ۲۷۰ درصد افزایش یافته است.

حاشیه سود

در سال ۹۷ با افزایش نرخ فروش محصولات، قیمت مواد اولیه تولید شرکت‌های پتروشیمی افزیش یافته است و از طرفی مقدار تولید تولید کاهش یافته است که دو متغیر ذکرشده اثر معکوسی بر بهای تمام شده شرکت‌های پتروشیمی دارند. بررسی حاشیه یود شرکت‌ها نمای بهتری از عملکرد سودآوری شرکت‌ها ارائه می‌دهد.

افزایش حاشیه سود اوروه‌ای‌ها در سال ۹۷

حاشیه سود هر چهار شرکت اوره‌ای در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ افزایشی  بوده است و به طور میانگین حاشیه سود اوره‌ای‌ها در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد ۲۱ درصدی داشته است. پتروشیمی خراسان با حاشیه سود ۵۹ درصدی بالاترین میزان را به خود اختصاص داده است و پتروشیمی شیراز با حاشیه سود ۲۴ درصدی و افزایش ۳۳ درصدی حاشیه سود، بیشترین میزان افزایش حاشیه سود را در سال ۹۷ رقم زده‌اند. پتروشیمی شیراز در سال ۹۶ زیان‌ده بوده که در سال ۹۷ توانسته، زیان خالص را رفع کرده و به سود خالص تبدیل نماید.

حتما بخوانید :  سهام کدام شرکت‌ها را نخریم؟

سودآوری پتروشیمی‌های اوره‌ای در سال 97 بررسی شد

خبر انتخاب شده برای شما

۵ عاملی که احتمالا بورس را متاثر کنند
شاخص کل بورس اوراق بهادار علی رغم آنکه در ساعات ابتدایی شروع معاملات پر قدرت ظاهر شد با افزایش عرضه‌ها در ادامه، به رشد ۸۴۶ واحدی بسنده کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.