تاریخ: ۱۱:۵۹ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۵

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ، از برنامه ریزی این شرکت برای افزایش دامنه نفوذ سامانه جامع توزیع سود به ۱۰۰ درصد شرکت ها و ناشران در سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش رادیو سهام به نقل از سنا، حسین فهیمی ، راه اندازی سامانه جامع توزیع سود را پاسخ به نیاز بدیهی سهامداران خواند و گفت: با بهره برداری آزمایشی از این سامانه، سود دو شرکت توزیع شد و دیگر شرکت ها هم به تدریج به این سامانه خواهند پیوست.

وی با اشاره به برخی معایب و کاستی های سامانه توزیع سود قبلی اظهار داشت: پیش از این توزیع سود سهامداران شرکت ها به صورت دستی با هزینه و زمان بسیار زیاد انجام می شد، علاوه بر این، اشتباهات انسانی هم مزید بر علت شد تا شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، برنامه مکانیزه توزیع سود را در دستور کار خود قراردهد.

وی افزود: منطق سامانه جدید بر این اساس استوار است که هیچ سهامداری برای دریافت سود خود لازم نیست به هیچ شرکتی مراجعه کند یا اینکه شماره حساب ویژه ای برای شرکت خاصی داشته باشد. یعنی در واقع، سهامدار بودن به تنهایی برای دریافت سود کافی است.

حتما بخوانید :  تجدید ارزیابی؛ راه گریز ناپذیر ایران خودرو

فهیمی توضیح داد: بر این اساس، هرکس به هر میزان در بازار سرمایه اوراق بهاداری را اعم از سهام شرکت ها، یا هر نوع اوراقی با درآمد ثابت در اختیار دارد، صرف مالکیت او برای دریافت سود کفایت می کند. بنابراین شرکت سپرده گذاری به نیابت از سهامداران دریافت سود را پی گیری و به صورت متمرکز به حساب اعلامی آنها واریز می کند.

وی اظهار داشت: به طور کلی می توان از طریق سامانه جامع توزیع سود، عایدی سهامداران شامل سود سهام شرکت ها، سود در مقاطع و سررسیدهای مختلف، وجوه حاصل از سررسید اسناد خزانه و حتی وجوه حاصل از معاملات را به صورت متمرکز به حساب آنها واریز کرد.

مدیرعامل سمات ادامه داد:  علاوه بر این، اطلاعاتی از این قبیل که آیا این شرکت سود پرداخت می کند یا خیر، هر سهامدار چه میزان سهم دارد و چه مبلغی به او تعلق می گیرد، یا در چه بانکی شماره حساب دارد که سود به آن حساب واریز شود، همه به صورت مکانیزه و بدون دخالت دست انجام می شود.

به گفته فهیمی، این سامانه اطلاعات را به صورت مکانیزه از سامانه های مختلف از جمله کدال، سجام و … دریافت می کند و همین که ناشر – اعم از شرکت سهامی عام یا منتشر کننده اوراق – پول را به حساب واریز کند، بدون فوت وقت به حساب صاحبان سهام و دارندگان آن اوراق کارسازی می شود. سهامداران هم  این تکلیف را ندارند که برای دریافت سود یک اوراق بهادار یا سود یک شرکت، الزاما در همان بانک مورد نظر شرکت، افتتاح حساب کنند.

حتما بخوانید :  چرایی رشد هیجانی بورس | ورود پول‌های تازه به بازار سهام

خبر انتخاب شده برای شما

مینا یوسفی کارشناس بازارسرمایه با اعلام دلایل رونق بازار سهام و متغیرهای موثر داخلی و خارجی ، وضعیت چند صنعت بزرگ را بررسی و تحلیلی تکنیکال از شاخص ارائه کرد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.