2682, 2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

قیمت‌ها در بازار ارز هفته گذشته روندی نزولی داشت که در روزهای انتهای هفته این روند بازگشت، با این حال دو پیش‌بینی برای این بازار وجود دارد. پیش‌بینی بازار ارز در هفته جاری

به گزارش رادیو سهام، رفت ‌و برگشت قیمت دلار در پایان هفته گذشته به کانال ۱۲ هزار تومانی، اذهان بسیاری از فعالان بازار غیررسمی ارز را به سمت یک مکانیسم جدید کنترل قیمت در بازار سوق داد؛ «بازار متشکل ارزی.» بانک مرکزی مدت‌هاست که وعده ایجاد این بازار را داده است.

انتشار اخبار مختلف درباره راه‌اندازی این بازار نیز تاحدی اثر خود را بر بازار ارز گذاشت و قیمت‌ها را پایین کشید. با این همه دلالان در روز نیمه تعطیل آخر هفته گذشته، بار دیگر به بازار بازگشتند و قیمت دلار را به آستانه کانال ۱۲ هزار تومانی برگرداندند.

بازار متشکل ارزی، دومین تلاش بانک مرکزی برای ساماندهی نرخ ارز، بعد از راه‌اندازی سامانه «نیما» است؛ سامانه‌ای که با قیمت‌گذاری نرخ ارز، بازار را برای فعالان رسمی جهت‌دهی می‌کند، اما برای فعالان غیررسمی، آنهایی که در یک هفته گذشته با رفتار هیجانی وارد بازار شدند، قیمت‌گذاری ارز باتوجه به رفتار بازیگران بزرگ بازار انجام می‌شود.

در حال حاضر، بازار ارز یا سکه و طلا در ایران، مدت‌هاست به اخبار سیاسی و تنش‌های موجود در خاورمیانه، اعتنایی نمی‌کند، بنابراین سوال این است که در هفته‌ای که پیش روست، روند قیمت‌ها در بازارهای غیررسمی مالی به چه سمتی خواهد رفت؟

حتما بخوانید :  پیش‌بینی بانک مرکزی درباره میزان تورم و نرخ دلار

در این باره دو پیش‌بینی خاص وجود دارد:

پیش‌بینی اول برمبنای قیمت موجود دلار است. دلار هم‌اکنون در بازار غیررسمی در کانال ۱۱ هزار تومانی حرکت می‌کند. این قیمت به معنای طبیعی بودن برگشت قیمت‌ها در آخرین روز هفته گذشته است.

روز پنجشنبه و با تداوم ۶ روزه کاهش قیمت دلار در بازار غیررسمی، معامله‌گران بزرگ ‌پا به بازار گذاشته و خرید کردند. این اقدام موجب شد تا قیمت‌ها بار دیگر در نمودار صعودی حرکت کند، اما با دخالت سیاستگذار پولی در آخرین ساعات معاملات ارز، قیمت‌ها بار دیگر کاهش یافت و به کانال ۱۱ هزار تومانی بازگشت.

این اقدام سیاستگذار نشان از علاقه به یکی شدن دو نرخ ارز سامانه «نیما» و «بازار آزاد» است. هر چند نوسان‌های این دو بازار با یکدیگر قابل‌ مقایسه نیست.

پیش‌بینی دوم تغییر نرخ حواله درهم است. بانک مرکزی معمولا با استفاده از این نرخ، بازار داخلی دلار را نیز مدیریت می‌کند. اگر روند نرخ درهم نوسان داشته باشد، تاثیر خود را بر فضای بازار ارز خواهد گذاشت.

منبع: روزنامه اعتماد

خبر انتخاب شده برای شما

پیش‌بینی بانک مرکزی درباره میزان تورم و نرخ دلار
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: روند کاهنده نرخ تورم در کشور ادامه دارد و بازار ارز را نیز کنترل می‌کنیم و آرامش و تعادل آن برقرار خواهد بود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.