تاریخ: ۷:۲۹ :: ۱۳۹۸/۰۵/۱۶

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت پخش هجرت در حالی شاهد برگزاری جلسه معارفه و تشریح آخرین وضعیت مالی و عملکردی بود که قرار است روز شنبه ۱۹مردادماه، ۱۵درصد از سهام این شرکت برای اولین بار در فرابورس ایران عرضه شود. جزییات عرضه اولیه شرکت پخش هجرت

به گزارش رادیوسهام به نقل از دنیای‌اقتصاد مسعود بهرامی نوید، مدیرعامل پخش هجرت با اشاره به اینکه «هجرت» در صنعت توزیع دارو جزو شرکت‌های پیشرو به شمار می‌رود، گفت: بر این اساس بین سه شرکت اول فعال در این حوزه قرار داریم که هر کدام از این سه شرکت درآمدی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان دارند.

مدیرعامل «هجرت» حاشیه سود شرکت‌های پخش را در بهترین حالت ۳ درصد عنوان کرد و افزود: در سال‌های اخیر شاهد رشد میزان فروش شرکت بوده ایم؛ به‌طوری‌که فروش شرکت در سال ۹۴ مبلغ ۴/ ۱ هزار میلیارد تومان، در سال ۹۵ مبلغ ۵/ ۱ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۶ معادل ۵۵/ ۱ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه حاشیه سود داروهای وارداتی کمتر از داروهای داخلی است، گفت: میزان فروش داروهای داخلی طی سال ۹۶ مبلغ ۷۹۰ میلیارد تومان بوده که با رشد ۷۷ درصدی طی سال ۹۷ به ۴/ ۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. میزان فروش داروهای وارداتی نیز از ۷۷۰ به ۸۷۰ میلیارد تومان رسیده اما به‌طور کلی سیاست کاهش سهم فروش داروهای وارداتی و فروش بیشتر به داروخانه‌ها نسبت به بیمارستان‌های دولتی در دستور کار است.

حتما بخوانید :  "آپ" سود تلفیقی ۶ماهه را ۵۴۵ ریال اعلام کرد

بهرامی نوید میزان فروش شرکت در سال ۹۷ را معادل ۲/ ۲ هزار میلیارد تومان عنوان کرد که در مقایسه با سال ۹۶، رشد ۴۶ درصدی را تجربه کرده است. وی دلیل این موضوع را از دو ناحیه دانست و افزود: ۱۸درصد از رشد مزبور تحت تاثیر افزایش نرخ اعمال شده از سوی دولتبرای دارو بوده و مابقی تحت تاثیر فعالیت مناسب شرکت رخ داده است. وی ادامه داد: در این راستا سال گذشته ۲۰شرکت جدید در لیست توزیع قرار گرفته‌اند که ۴شرکت از این تعداد را شرکت‌های تولیدکننده مکمل‌ غذایی تشکیل می‌دهد. به این ترتیب رشد تعدادی فروش از این ناحیه صورت گرفته است و بخش دیگری از رشد ۴۶درصدی را اصلاحات انجام شده در حوزه فروش شکل می‌دهد. وی در ادامه توضیح داد: تفکیک معاونت خرید و فروش سبب شد تا سیاست تمرکز در هر کدام از این دو بخش صورت گیرد که نتیجه آن رشد فروش و افزایش تعداد فروشندگان است.

  عرضه اولیه سه زیرمجموعه در آینده

در ادامه این نشست اعظم هنردوست مدیر پرتفوی «تیپیکو» از سهامداران عمده پخش هجرت عنوان کرد: در راستای اجرای وعده تیپیکو به عرضه اولیه یک سهم در هر ماه، توانستیم از ابتدای سال به این هدف دست یابیم. در همین راستا عرضه اولیه سهام شرکت‌های توزیع داروپخش، کلر پارس و توفیق دارو در برنامه شرکت قرار دارد.

خبر انتخاب شده برای شما

به صورت خلاصه می‌توان گفت هر سهمی که در آن اثری از خریدهای گروهی دیده می‌شود را باید از لیست خرید حذف کرد. دلالی خریدهای گروهی برای راس‌های هرم (هسته‌های مرکزی) بسیار پرسود شده است و در عین حال می‌تواند زیان سنگین را برای معامله‌گران به دنبال داشته باشد. می‌توان به وضوح گفت از هر نمادی که یک هسته مرکزی از آن حمایت می‌کند و مهم‌تر از آن نام و نشان این هسته مرکزی مشخص نیست باید دوری شود. مشابه این موضوع در هفته‌های اخیر بیشتر مشاهده شده است و با شفاف‌سازی‌های اخیر فرابورس در خصوص عملکرد برخی از کانال‌های تلگرامی بی‌نام و نشان که به سفته‌بازی در سهام مشغول بوده‌اند باید هشدار بیشتری نسبت به این موضوع داد. دامی که با عنوان خریدهای گروهی پهن شده است در ظاهر قول و قراری است برای این‌که با هم سهم می‌خریم و با هم سهم می‌فروشیم ولی در واقع زیان سنگین برخی از افراد و سودهای کلان و ورای تصورات معامله‌گران تازه‌وارد را برای رئوس هرم به دنبال دارد. در گزارش با عنوان «مدل شرکت‌های هرمی در بورس تهران» به زیان افراد به دنبال خرید چشم‌بسته و تنها به واسطه سیگنال‌دهی بازار اشاره شده بود. زمانی‌که یک راس برای نوسان یک سهم پیدا شود گرچه احتمال صعود آن بالا است در عین حال ریسک زیان سنگین نیز در این نمادها بالا است و هر چه میزان رشد بیشتر می‌شود می‌تواند نگرانی بیشتری را برای خریداران سهم به دنبال داشته باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از خرید گروهی با یک هسته متمرکز خودداری کنید زیرا در نهایت می‌تواند به زیان سنگین شما ختم شود. در مطالب پیشین اشاره شد که معامله‌گران از خرید سهام غیربنیادی نیز منع نمی‌شوند و با شناخت زمین بازی می‌توانند در این بخش معامله کنند و برآوردی از میزان سود و زیان خود داشته باشند اما این در شرایطی است که یک هسته مرکزی برای خرید سهام وجود نداشته باشد. زمانی‌که تعداد هسته‌های خرید افزایش می‌یابد می‌توان امیدوار بود که حتی با سیگنال منفی احتمال خروج از سهم وجود دارد اما در سهام با یک راس و خریدهای هرمی میزان زیان می‌تواند به شدت افزایش یابد. بر این اساس هرچه خریداران یک سهم متمرکزتر باشند باید هراس بیشتری نسبت به آینده قیمتی داشت. گرچه در ظاهر این خریدها می‌تواند صعود قابل توجه قیمت را به دنبال داشته باشد اما چون زمان خروج برای خریدار کاملا نامعلوم است و به عروسکی در دست راس اصلی هرم (هسته مرکزی خرید گروهی) تبدیل شده است احتمال زیان سنگین همیشه برای وی وجود دارد. این مدل خریدها همان خریدهای گروهی است که می‌تواند دامی گسترده به خصوص برای معامله‌گران تازه‌وارد به سهام باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از هر گونه خرید گروهی و پیوستن به آن شدیدا خودداری شود. قیمت برخی از نمادهای به جایی رسیده است که می‌تواند با پا پس کشیدن هسته مرکزی ریزش محسوسی را تجربه کند. علاوه بر این باید امیدوار بود که ناظر فرابورس در ادامه حرکت اخیر خود افشاگری بیشتری را از فساد در معاملات سهام و سو استفاده عده‌ای از ناآگاهی سایر معامله‌گران انجام دهد.
سوالات زیادی در خصوص این‌که چه سهمی بخریم پرسیده می‌شود که بعضا با اکراه باید به آن‌ها پاسخ داد. زیرا هر سهم ریسک و فرصت‌های خاص خود را دارد و هم‌زمان باید به هر دو آن‌ها توجه داشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.