تاریخ: ۸:۳۵ :: ۱۳۹۸/۰۵/۱۹

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت پخش هجرت سومین شرکت بزرگ پخش دارو در ایران است که در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ برای هر سهم سود ۴۸۳ ریالی ساخته است.

به گزارش رادیو سهام، شرکت پخش هجرت در زمینه پخش دارو فعالیت دارد. براساس آمارنامه دارویی کل کشور در سال ۱۳۹۶، شرکت پخش هجرت با داشتن نزدیک به ۱۰% سهم بازار، سومین پخش بزرگ دارویی ایران است. تعداد مشترین بخش خصوصی شرکت در سراسر کشور بیش از ۱۱٫۲۰۰ داروخانه می‌باشد که با افزودن مراکز درمانی دولتی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان تأمین اجتماعی، آزمایشگاه‌ها، پلی کلینیک‌ها، انبارهای دارویی، تجهیزات پزشکی و مراکز ترک اعتیاد، این رقم به بیش از ۱۲٫۴۹۰ مشتری رسید.

شرکت پخش هجرت با در اختیار داشتن بالغ بر ۸۸۲ نفر نیروی انسانی و بیش از ۴۸ هزار متر مربع انبار شامل انبار مرکزی تهران و ۱۹ مرکز توزیع در سراسر کشور و همچنین برخورداری از ۱۵۱ دستگاه خودروی حمل سنگین و نیمه سنگین، به عنوان یکی از بزرگترین و مجهزترین شرکتهای پخش کشور، بیش از ۳,۴۰۰  قلم داروی مورد نیاز داروخانه ها و مراکز درمانی را در سراسر کشور تامین می نماید.

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۳۰ میلیون تومان بوده که طی چند مرحله به ۴۵ میلیارد تومان افزایش یافت. پخش هجرت چهار سهامدار عمده دارد که در این میان شرکت داروسازی فارابی با ۱۶۰ میلیون سهم، عمده‌ترین سهامدار شرکت به حساب می‌آید.

حتما بخوانید :  پیش بینی 87 نفر از بزرگان بورس از آینده بازار

آیا "هجرت" ارزش خرید دارد؟

بررسی آخرین صورت سود و زیان / هجرت برای هر سهم سود ۴۸ تومانی شناسایی کرد

هجرت در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ مبلغ ۴۳۴ میلیارد تومان درآمد ساخته است که این مبلغ در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ با رشد ۴۸ درصدی (معادل ۲۱۰ میلیارد تومان) به ۶۴۴ میلیارد تومان رسیده است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی هجرت در همین دوره با رشد ۴۹ درصدی (معادل ۱۸۸ میلیارد تومان) به ۵۷۲ میلیارد تومان رسیده است. بنابراین با توجه به افزایش درآمدهای عملیاتی، سود ناخالص هجرت از ۵۰ میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ با رشد ۴۵ درصدی به ۷۲ میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ رسیده است. سود خالص هجرت به دلیل کاهش ۲۷ درصدی (معادل ۲ میلیارد تومان) هزینه مالی و رشد ۵۴۹ درصدی (معادل ۴۲ میلیون تومان) سایر درآمدهای غیرعملیاتی ، افزایش یافته است. سود خالص هجرت از ۱۲ میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ با رشد ۷۹ درصدی (معادل ۱۰ میلیارد تومان) به ۲۲ میلیارد تومان در بهار ۹۸ رسیده است. بنابراین شرکت در بهار ۹۸ برای هر سهم سود ۴۸۳ ریالی شناسایی کرده است که سود خالص هر سهم هجرت برای بهار ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش ۳۲۶ ریالی داشته است. که دلیل کاهش سود هر سهم، مشکلات عملیاتی نبوده و به دلیل افزایش سرمایه شرکت و افزایش تعداد سهام شرکت روی داده است.

حتما بخوانید :  «کهمدا» در 5 ماه به درآمد 78 میلیارد تومانی رسید

آیا "هجرت" ارزش خرید دارد؟

مشکل مالی  یکی از چالش‌های هجرت

شرکت پخش هجرت جهت پیشرفت و رشد نیاز به توسعه فعالیت‌های خود از طریق سرمایه‌گذاری‌های جدید دارد. متعاقباً سرمایه‌گذاری جدید نیز نیازمند تامین منابع مالی و وجوه نقد مورد نیاز است و این در حالی است که شرکت در تامین این منابع معمولاً با محدودیت‌هایی رو به رو است. از جمله این محدودیت‌ها مشکلات نقدینگی، افزایش دوره وصول مطالبات، عدم دسترسی آسان به تسهیلات ارزان قیمت، تامین منابع بانکی با نرخ بهره بالا و متعاقباً تحمیل هزینه‌های مالی سنگین بر شرکت و محدودیت‌های موجود در زمینه افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی می‌باشد. که در صورت افزایش درآمدهای عملیاتی و وصول مطالبات چالش مالی شرکت کاهش یافته و منابع در دسترس شرکت، شرایط را برایاجرای طرح‌های توسعه‌ای فراهم می‌نماید. همچنین موجب می‌شود هزینه مالی شرکت کاهش یابد.

اتفاقات اثرگذار آتی

وصول مطالبات: وصول مطالبات معوق و سنواتی از کلیه مشتریان ذیربط از جمله مشتریان خصوصی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی دولتی به صورت نقد و اوراق مرابحه و اسناد خزانه اسلامی از تغییرات مهمی است که بر عملیات شرکت اثرگذار می‌باشد.

افزایش سرمایه: برنامه افزایش سرمایه از مبلغ ۴۵ میلیارد تومان به ۷۰ میلیارد تومان در دستور کار هیئت مدیره شرکت پخش هجرت وجود دارد که پس از تهیه طرح توجیهی و دریافت نظر حسابرس قانونی و تایید سازمان بورس اوراق بهادار اقدامات لازم به عمل خواهد آمد.

حتما بخوانید :  "آپ" سود تلفیقی ۶ماهه را ۵۴۵ ریال اعلام کرد

تغییرات نرخ ارز: افزایش نرخ ارز موجب کاهش ارزش ریال شده و موجب بالا رفتن هزینه‌های جاری شرکت خواهد شد که در صورت ثبات نرخ ارز می‌توان انتظار داشت که هزینه‌های جاری شرکت نیز با ثبات باشد.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

به صورت خلاصه می‌توان گفت هر سهمی که در آن اثری از خریدهای گروهی دیده می‌شود را باید از لیست خرید حذف کرد. دلالی خریدهای گروهی برای راس‌های هرم (هسته‌های مرکزی) بسیار پرسود شده است و در عین حال می‌تواند زیان سنگین را برای معامله‌گران به دنبال داشته باشد. می‌توان به وضوح گفت از هر نمادی که یک هسته مرکزی از آن حمایت می‌کند و مهم‌تر از آن نام و نشان این هسته مرکزی مشخص نیست باید دوری شود. مشابه این موضوع در هفته‌های اخیر بیشتر مشاهده شده است و با شفاف‌سازی‌های اخیر فرابورس در خصوص عملکرد برخی از کانال‌های تلگرامی بی‌نام و نشان که به سفته‌بازی در سهام مشغول بوده‌اند باید هشدار بیشتری نسبت به این موضوع داد. دامی که با عنوان خریدهای گروهی پهن شده است در ظاهر قول و قراری است برای این‌که با هم سهم می‌خریم و با هم سهم می‌فروشیم ولی در واقع زیان سنگین برخی از افراد و سودهای کلان و ورای تصورات معامله‌گران تازه‌وارد را برای رئوس هرم به دنبال دارد. در گزارش با عنوان «مدل شرکت‌های هرمی در بورس تهران» به زیان افراد به دنبال خرید چشم‌بسته و تنها به واسطه سیگنال‌دهی بازار اشاره شده بود. زمانی‌که یک راس برای نوسان یک سهم پیدا شود گرچه احتمال صعود آن بالا است در عین حال ریسک زیان سنگین نیز در این نمادها بالا است و هر چه میزان رشد بیشتر می‌شود می‌تواند نگرانی بیشتری را برای خریداران سهم به دنبال داشته باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از خرید گروهی با یک هسته متمرکز خودداری کنید زیرا در نهایت می‌تواند به زیان سنگین شما ختم شود. در مطالب پیشین اشاره شد که معامله‌گران از خرید سهام غیربنیادی نیز منع نمی‌شوند و با شناخت زمین بازی می‌توانند در این بخش معامله کنند و برآوردی از میزان سود و زیان خود داشته باشند اما این در شرایطی است که یک هسته مرکزی برای خرید سهام وجود نداشته باشد. زمانی‌که تعداد هسته‌های خرید افزایش می‌یابد می‌توان امیدوار بود که حتی با سیگنال منفی احتمال خروج از سهم وجود دارد اما در سهام با یک راس و خریدهای هرمی میزان زیان می‌تواند به شدت افزایش یابد. بر این اساس هرچه خریداران یک سهم متمرکزتر باشند باید هراس بیشتری نسبت به آینده قیمتی داشت. گرچه در ظاهر این خریدها می‌تواند صعود قابل توجه قیمت را به دنبال داشته باشد اما چون زمان خروج برای خریدار کاملا نامعلوم است و به عروسکی در دست راس اصلی هرم (هسته مرکزی خرید گروهی) تبدیل شده است احتمال زیان سنگین همیشه برای وی وجود دارد. این مدل خریدها همان خریدهای گروهی است که می‌تواند دامی گسترده به خصوص برای معامله‌گران تازه‌وارد به سهام باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از هر گونه خرید گروهی و پیوستن به آن شدیدا خودداری شود. قیمت برخی از نمادهای به جایی رسیده است که می‌تواند با پا پس کشیدن هسته مرکزی ریزش محسوسی را تجربه کند. علاوه بر این باید امیدوار بود که ناظر فرابورس در ادامه حرکت اخیر خود افشاگری بیشتری را از فساد در معاملات سهام و سو استفاده عده‌ای از ناآگاهی سایر معامله‌گران انجام دهد.
سوالات زیادی در خصوص این‌که چه سهمی بخریم پرسیده می‌شود که بعضا با اکراه باید به آن‌ها پاسخ داد. زیرا هر سهم ریسک و فرصت‌های خاص خود را دارد و هم‌زمان باید به هر دو آن‌ها توجه داشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.