تاریخ: ۸:۳۵ :: ۱۳۹۸/۰۵/۱۹

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت پخش هجرت سومین شرکت بزرگ پخش دارو در ایران است که در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ برای هر سهم سود ۴۸۳ ریالی ساخته است.

به گزارش رادیو سهام، شرکت پخش هجرت در زمینه پخش دارو فعالیت دارد. براساس آمارنامه دارویی کل کشور در سال ۱۳۹۶، شرکت پخش هجرت با داشتن نزدیک به ۱۰% سهم بازار، سومین پخش بزرگ دارویی ایران است. تعداد مشترین بخش خصوصی شرکت در سراسر کشور بیش از ۱۱٫۲۰۰ داروخانه می‌باشد که با افزودن مراکز درمانی دولتی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان تأمین اجتماعی، آزمایشگاه‌ها، پلی کلینیک‌ها، انبارهای دارویی، تجهیزات پزشکی و مراکز ترک اعتیاد، این رقم به بیش از ۱۲٫۴۹۰ مشتری رسید.

شرکت پخش هجرت با در اختیار داشتن بالغ بر ۸۸۲ نفر نیروی انسانی و بیش از ۴۸ هزار متر مربع انبار شامل انبار مرکزی تهران و ۱۹ مرکز توزیع در سراسر کشور و همچنین برخورداری از ۱۵۱ دستگاه خودروی حمل سنگین و نیمه سنگین، به عنوان یکی از بزرگترین و مجهزترین شرکتهای پخش کشور، بیش از ۳,۴۰۰  قلم داروی مورد نیاز داروخانه ها و مراکز درمانی را در سراسر کشور تامین می نماید.

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۳۰ میلیون تومان بوده که طی چند مرحله به ۴۵ میلیارد تومان افزایش یافت. پخش هجرت چهار سهامدار عمده دارد که در این میان شرکت داروسازی فارابی با ۱۶۰ میلیون سهم، عمده‌ترین سهامدار شرکت به حساب می‌آید.

حتما بخوانید :  توقف ۲۰ نماد معاملاتی در بورس

آیا "هجرت" ارزش خرید دارد؟

بررسی آخرین صورت سود و زیان / هجرت برای هر سهم سود ۴۸ تومانی شناسایی کرد

هجرت در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ مبلغ ۴۳۴ میلیارد تومان درآمد ساخته است که این مبلغ در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ با رشد ۴۸ درصدی (معادل ۲۱۰ میلیارد تومان) به ۶۴۴ میلیارد تومان رسیده است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی هجرت در همین دوره با رشد ۴۹ درصدی (معادل ۱۸۸ میلیارد تومان) به ۵۷۲ میلیارد تومان رسیده است. بنابراین با توجه به افزایش درآمدهای عملیاتی، سود ناخالص هجرت از ۵۰ میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ با رشد ۴۵ درصدی به ۷۲ میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ رسیده است. سود خالص هجرت به دلیل کاهش ۲۷ درصدی (معادل ۲ میلیارد تومان) هزینه مالی و رشد ۵۴۹ درصدی (معادل ۴۲ میلیون تومان) سایر درآمدهای غیرعملیاتی ، افزایش یافته است. سود خالص هجرت از ۱۲ میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ با رشد ۷۹ درصدی (معادل ۱۰ میلیارد تومان) به ۲۲ میلیارد تومان در بهار ۹۸ رسیده است. بنابراین شرکت در بهار ۹۸ برای هر سهم سود ۴۸۳ ریالی شناسایی کرده است که سود خالص هر سهم هجرت برای بهار ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش ۳۲۶ ریالی داشته است. که دلیل کاهش سود هر سهم، مشکلات عملیاتی نبوده و به دلیل افزایش سرمایه شرکت و افزایش تعداد سهام شرکت روی داده است.

حتما بخوانید :  مسیریابی نقدینگی در بورس

آیا "هجرت" ارزش خرید دارد؟

مشکل مالی  یکی از چالش‌های هجرت

شرکت پخش هجرت جهت پیشرفت و رشد نیاز به توسعه فعالیت‌های خود از طریق سرمایه‌گذاری‌های جدید دارد. متعاقباً سرمایه‌گذاری جدید نیز نیازمند تامین منابع مالی و وجوه نقد مورد نیاز است و این در حالی است که شرکت در تامین این منابع معمولاً با محدودیت‌هایی رو به رو است. از جمله این محدودیت‌ها مشکلات نقدینگی، افزایش دوره وصول مطالبات، عدم دسترسی آسان به تسهیلات ارزان قیمت، تامین منابع بانکی با نرخ بهره بالا و متعاقباً تحمیل هزینه‌های مالی سنگین بر شرکت و محدودیت‌های موجود در زمینه افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی می‌باشد. که در صورت افزایش درآمدهای عملیاتی و وصول مطالبات چالش مالی شرکت کاهش یافته و منابع در دسترس شرکت، شرایط را برایاجرای طرح‌های توسعه‌ای فراهم می‌نماید. همچنین موجب می‌شود هزینه مالی شرکت کاهش یابد.

اتفاقات اثرگذار آتی

وصول مطالبات: وصول مطالبات معوق و سنواتی از کلیه مشتریان ذیربط از جمله مشتریان خصوصی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی دولتی به صورت نقد و اوراق مرابحه و اسناد خزانه اسلامی از تغییرات مهمی است که بر عملیات شرکت اثرگذار می‌باشد.

افزایش سرمایه: برنامه افزایش سرمایه از مبلغ ۴۵ میلیارد تومان به ۷۰ میلیارد تومان در دستور کار هیئت مدیره شرکت پخش هجرت وجود دارد که پس از تهیه طرح توجیهی و دریافت نظر حسابرس قانونی و تایید سازمان بورس اوراق بهادار اقدامات لازم به عمل خواهد آمد.

حتما بخوانید :  سود خالص بيمه رازي ٦٠ برابر شد

تغییرات نرخ ارز: افزایش نرخ ارز موجب کاهش ارزش ریال شده و موجب بالا رفتن هزینه‌های جاری شرکت خواهد شد که در صورت ثبات نرخ ارز می‌توان انتظار داشت که هزینه‌های جاری شرکت نیز با ثبات باشد.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

یک کارشناس بازار سرمایه، آخرین وضعیت بازار را منوط به نگرانی‌ها از جنگ تجاری میان آمریکا و چین و احتمال ایجاد رکود در بازارهای جهانی دانست.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.