تاریخ: ۱۴:۵۸ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۰

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

مقدار فروش خپارس در تیر ماه به ۱۰ هزار و ۹۶۷ دستگاه رسیده است و این موضوع می‌تواند زیان ساخته شده در شرکت به دلیل کاهش مقدار فروش را جبران نماید.

به گزارش رادیو سهام، به دلیل شرایط ناپایدار صنعت خودرو در سال ۹۷ و ادامه دار بودن این روند در سال ۹۸، تولیدات خودرویی‌ها کاهش یافته است. تولیدات پارس خودرو نیز طی این دوره روند کاهشی داشته و موجب شده است درآمد عملیاتی شرکت کاهش یابد. درآمد عملیاتی پارس خودرو در سه ماهه اول ۹۷ یک هزار و ۳۵۴ میلیارد تومان بوده که در سه ماهه اول ۹۸ با کاهش چشمگیر یک هزار و ۱۹۳ میلیارد تومانی به ۱۶۱ میلیارد تومان رسید. اما بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی به دلیل بالارفتن هزینه‌ها در بخش تولید، افزایش یافته است و موجب شده است شرکت از سوددهی خارج شده و به زیان ۴ میلیارد تومانی در بهار ۹۸ برسد.

کاهش درآمدهای عملیاتی خپارس

به دلیل کاهش مقداری فروش و کاهش درآمد عملیاتی و افزایش بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی سود شرکت کاهش یافته است. سود ناخالص خپارس در سه ماهه اول ۹۷ مبلغ ۱۰۳ میلیارد تومان بوده که در سه ماهه اول ۹۸ به زیان ناخالص ۴ میلیارد تومانی رسیده است.

حتما بخوانید :  جایگزینی سود به جای زیان در «وبصادر»

شناسایی زیان در پارس خودرو

سود عملیاتی در سه ماهه اول ۹۷ خپارس ۶۱ میلیارد تومان بوده که در سه ماهه اول ۹۸ به زیان عملیاتی ۲۲۵ میلیارد تومان رسیده است. علاوه بر کاهش مقداری فروش شرکت، افزایش ۳۹ درصدی هزینه‌های فروش، اداری و عمومی و همچنین افزایش ۱۲ هزار درصدی سایر هزینه‌های عملیاتی موجب شده است خپارس زیان عملیاتی بسازد. سایر هزینه‌های عملیاتی خپارس از یک میلیارد و ۳۷۳ میلیون تومان در سه ماهه اول ۹۷ به ۱۶۶ میلیارد ۲۷۳ میلیون تومان رسیده است.

خپارس در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ هزینه مالی ۷۴ میلیارد و ۳۲۶ میلیون تومان شده است و در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ به ۱۳۱ میلیارد و ۱۲۱ میلیون تومان رسیده است. بنابراین ادامه روند زیاندهی شرکت به زیان خالص ۳۲۹ میلیارد و ۳۳ میلیون تومان رسیده است. از این رو برای هر سهم در بهار ۹۸ زیان ۱۴۵ ریالی شناسایی کرده است.

"خپارس" در یک قدمی رسیدن به سود

مقدار فروش پارس خودرو به ۱۱ هزار دستگاه رسید

یکی از دلایل اصلی کاهش درآمدهای عملیاتی شرکت و زیان ده شدن خپارس، کاهش مقدار فروش شرکت است. اما بررسی مقدار فروش ماهانه خپارس حاکی از آن است که خپارس در تیر ماه ۱۰ هزار و ۹۶۷ دستگاه فروش داشته است. این در حالی است که میانگین مقدار فروش خپارس در سال ۹۷، ۵۱۵ دستگاه بوده و در سال ۹۸ با رشد تعداد فروش، در نهایت به ۱۰ هزار و ۹۶۷ دستگاه رسیده است.

حتما بخوانید :  سود خالص "دماوند" به ۲.۱۷هزار میلیارد ریال رسید

افزایش مقدار فروش پارس خودرو مهم‌ترین رویداد در شرکت به شمار می‌رود که می‌تواند، کاستی‌های شکل گرفته در ادامه التهابات سال ۹۷ را جبران نماید.

"خپارس" در یک قدمی رسیدن به سود

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

به صورت خلاصه می‌توان گفت هر سهمی که در آن اثری از خریدهای گروهی دیده می‌شود را باید از لیست خرید حذف کرد. دلالی خریدهای گروهی برای راس‌های هرم (هسته‌های مرکزی) بسیار پرسود شده است و در عین حال می‌تواند زیان سنگین را برای معامله‌گران به دنبال داشته باشد. می‌توان به وضوح گفت از هر نمادی که یک هسته مرکزی از آن حمایت می‌کند و مهم‌تر از آن نام و نشان این هسته مرکزی مشخص نیست باید دوری شود. مشابه این موضوع در هفته‌های اخیر بیشتر مشاهده شده است و با شفاف‌سازی‌های اخیر فرابورس در خصوص عملکرد برخی از کانال‌های تلگرامی بی‌نام و نشان که به سفته‌بازی در سهام مشغول بوده‌اند باید هشدار بیشتری نسبت به این موضوع داد. دامی که با عنوان خریدهای گروهی پهن شده است در ظاهر قول و قراری است برای این‌که با هم سهم می‌خریم و با هم سهم می‌فروشیم ولی در واقع زیان سنگین برخی از افراد و سودهای کلان و ورای تصورات معامله‌گران تازه‌وارد را برای رئوس هرم به دنبال دارد. در گزارش با عنوان «مدل شرکت‌های هرمی در بورس تهران» به زیان افراد به دنبال خرید چشم‌بسته و تنها به واسطه سیگنال‌دهی بازار اشاره شده بود. زمانی‌که یک راس برای نوسان یک سهم پیدا شود گرچه احتمال صعود آن بالا است در عین حال ریسک زیان سنگین نیز در این نمادها بالا است و هر چه میزان رشد بیشتر می‌شود می‌تواند نگرانی بیشتری را برای خریداران سهم به دنبال داشته باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از خرید گروهی با یک هسته متمرکز خودداری کنید زیرا در نهایت می‌تواند به زیان سنگین شما ختم شود. در مطالب پیشین اشاره شد که معامله‌گران از خرید سهام غیربنیادی نیز منع نمی‌شوند و با شناخت زمین بازی می‌توانند در این بخش معامله کنند و برآوردی از میزان سود و زیان خود داشته باشند اما این در شرایطی است که یک هسته مرکزی برای خرید سهام وجود نداشته باشد. زمانی‌که تعداد هسته‌های خرید افزایش می‌یابد می‌توان امیدوار بود که حتی با سیگنال منفی احتمال خروج از سهم وجود دارد اما در سهام با یک راس و خریدهای هرمی میزان زیان می‌تواند به شدت افزایش یابد. بر این اساس هرچه خریداران یک سهم متمرکزتر باشند باید هراس بیشتری نسبت به آینده قیمتی داشت. گرچه در ظاهر این خریدها می‌تواند صعود قابل توجه قیمت را به دنبال داشته باشد اما چون زمان خروج برای خریدار کاملا نامعلوم است و به عروسکی در دست راس اصلی هرم (هسته مرکزی خرید گروهی) تبدیل شده است احتمال زیان سنگین همیشه برای وی وجود دارد. این مدل خریدها همان خریدهای گروهی است که می‌تواند دامی گسترده به خصوص برای معامله‌گران تازه‌وارد به سهام باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از هر گونه خرید گروهی و پیوستن به آن شدیدا خودداری شود. قیمت برخی از نمادهای به جایی رسیده است که می‌تواند با پا پس کشیدن هسته مرکزی ریزش محسوسی را تجربه کند. علاوه بر این باید امیدوار بود که ناظر فرابورس در ادامه حرکت اخیر خود افشاگری بیشتری را از فساد در معاملات سهام و سو استفاده عده‌ای از ناآگاهی سایر معامله‌گران انجام دهد.
سوالات زیادی در خصوص این‌که چه سهمی بخریم پرسیده می‌شود که بعضا با اکراه باید به آن‌ها پاسخ داد. زیرا هر سهم ریسک و فرصت‌های خاص خود را دارد و هم‌زمان باید به هر دو آن‌ها توجه داشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.