2681, 2224, 
[ratings]

مارک اوبِرن (Mark O’Byrne)، تحلیلگر بازار طلا معتقد است، با توجه به نااطمینانی‌های سیاسی، دورنمای اقتصادی و رشد فزاینده تقاضا برای طلا، انتظار می‌رود تا پایان سال میلادی فلز زرد از مرز هزار و 500 دلار عبور و شاید سطح هزار و 600 دلار را هم تجربه کند. پیش‌بینی قیمت طلا تا پایان سال

به گزارش رادیو سهام، در معاملات روز جمعه (نهم آگوست)، قیمت جهانی طلا برای اولین بار از سال ۲۰۱۳ تاکنون، از مرز هزار و ۵۰۰ دلار به ازای هر اونس عبور کرد. گزارش‌ها نشان می‌دهد، قیمت فلز زرد از ابتدای هفته جاری تاکنون ۴٫۶ درصد رشد داشته و در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی طی بیش از سه سال گذشته قرار دارد.

مارک اوبِرن (Mark O’Byrne)، تحلیلگر بازار طلا و موسس کارگزاری معاملات طلا و فلزات گرانبهای Goldcore در بریتانیا، پیش‌تر در مصاحبه‌ای با تجارت‌نیوزپیش‌بینی کرده بود که قیمت طلا در سال جاری میلادی قبل از آنکه در سطح هزار و ۴۰۰ دلار به ثبات برسد، از قله هزار و ۵۰۰ دلار هم خواهد گذشت.

او همچنین طلای دو هزار و ۵۰۰ دلاری را در بلندمدت پیش‌بینی کرده بود. اما آیا روند صعودی قیمت طلا ادامه می‌یابد یا هزار و ۵۰۰ دلار سطح مقاومتی فلز زرد در نیمه دوم سال جاری خواهد بود؟ مارک اوبرن به این پرسش‌ پاسخ می‌دهد که در ادامه می‌خوانید:

حتما بخوانید :  به این زودی ها ریزش قمیت طلا جبران نمی شود!

این اولین بار طی هفت سال گذشته است که قیمت طلا به بیش از هزار و ۵۰۰ دلار می‌رسد. در گفتگوی قبلی شما پیش‌بینی کرده بودید که در سال جاری میلادی قیمت طلا در سطح هزار و ۴۰۰ دلار به ثبات می‌رسد. با توجه به روند موجود آیا تغییری در پیش‌بینی‌های شما به وجود آمده است؟

نگرانی‌هایی در رابطه با قیمت طلا در کوتاه‌مدت وجود دارد، اما در میان‌مدت و بلندمدت نسبت به بهای فلز زرد بسیار خوش‌بین هستیم.

در سطح هزار و ۵۰۰ دلار به ازای هر اونس این فلز گرانبها بیش از حد از سوی معامله‌گران خریداری شده است؛ از این رو انتظار می‌رود قیمت طلا روند اصلاح را در پیش بگیرد. روند اصلاح در کوتاه‌مدت به این گونه است که احتمالا قیمت فلز زرد پیش از آنکه به هزار و ۶۰۰ دلار به ازای هر اونس برسد، به هزار و ۴۰۰ دلار کاهش خواهد یافت.

پیش‌بینی شما از قیمت طلا در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ چیست؟

با توجه به نااطمینانی‌های سیاسی، دورنمای اقتصادی  و رشد فزاینده تقاضا برای طلا، انتظار می‌رود فروش یک‌جا و ارزان طلا از سوی سرمایه‎گذاران به شکل قابل توجهی اتفاق نیفتد. طلا احتمالا تا پایان سال از مرز هزار و ۵۰۰ دلار عبور می‌کند و شاید سطح هزار و ۶۰۰ دلار را هم تجربه کند.

حتما بخوانید :  مردم دیگر پولی برای خرید طلا ندارند

به نظر شما علاوه بر کاهش نرخ بهره، چه عوامل دیگری بر روند صعودی قیمت طلا تاثیرگذار است؟

کاهش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو تنها یک عامل کوچک است. سایر بانک‌های مرکزی در جهان از جمله «بانک مردم چین» (POBC) به طور فزاینده‌ای قدرتمند هستند. بانک‌های مرکزی در چین، روسیه، لهستان و دیگر کشورها در حال خریداری مقادیر قابل توجهی از طلا هستند.

سرمایه‌گذاران به خوبی از پیامدهای آهسته شدن رشد اقتصادی جهان، برگزیت (جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا)، جنگ تجاری و جنگ‌های ارزی آگاهند و همین مساله موجب شده به دارایی‌های امن از جمله طلا روی بیاورند.

ریسک‌های ژئوپلیتیک، پولی و ساختاری به سطحی رسیده که سرمایه‌گذاری و مالکیت فلزهای گرانبها به امن‌ترین شکل ممکن از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو شاهد افزایش قابل توجه تقاضا برای طلا در ماه‌های اخیر بوده‌ایم.

منبع: تجارت نیوز

 

خبر انتخاب شده برای شما

پیش‌بینی قیمت طلا در روز‌های پیش رو
رئیس اتحادیه طلافروشان اهواز گفت: بسیاری از طلافروشان هر چهار یا پنج روز یک بار نیز طلا فاکتور نمی‌کنند و نمی‌فروشند زیرا خرید طلا از توان مردم خارج است و کالا و مایحتاج اساسی زندگی مردم نیز نیست.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.