تاریخ: ۹:۵۵ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۲

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بورس تهران در حالی از ابتدای مردادماه تا روز یکشنبه ۲۰مرداد با نوسانات شدیدی همراه شد که در نهایت بازدهی این بازار در این مدت به ۱/ ۱درصد رسید. بازیگران بازار نیز تحت تاثیر افت و خیزهای مزبور، جابه‌جایی‌های زیادی را در پرتفوی خود تجربه کردند.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، به‌طوری‌که بررسی آرایش خرید و فروش‌های صورت گرفته توسط سهامداران حقیقی و حقوقی نشان از آن دارد که در این ۱۴روز کاری، بیش از ۶۵میلیارد تومان نقدینگی به زمین معامله‌گران عمده منتقل شده است. در این میان خرید و بعضا حمایت حقوقی‌ها از نمادهای شیمیایی قابل‌توجه است، به‌طوری‌که خالص خرید حقوقی‌ها در این گروه به ۲۳۵میلیارد تومان می‌رسد. درمقابل سهامداران خرد، تمایل زیادی به جمع‌آوری سهام نمادهای گروه انبوه‌سازی داشتند، امری که با خالص خرید حدود ۶۰میلیارد تومانی حقیقی‌ها در این گروه دنبال شد.

بورس ‌تهران در حالی در روزهای اخیر تحت تاثیر عوامل مختلفی به نوسان می‌پردازد که بالاگرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین و بالطبع افزایش ریسک‌های مربوط به بازار جهانی از این ناحیه سبب شده تا گروه‌های بزرگ کالامحور بورس تهران، روزهای کم‌نوسانی را تجربه کنند. این موضوع در خرید و فروش‌های بازیگران بازار نیز قابل‌ مشاهده است به‌طوری‌که حمایت حقوقی‌ها از نمادهای بزرگ و صنایع‌ کالا‌محور در روزهای اخیر شدت گرفته است. بر این اساس بیشترین میزان خرید سهامداران عمده از ابتدای مردادماه تا کنون در نمادهای شیمیایی، فلزات اساسی و معدنی صورت گرفته است.

سهامداران خرد اما به جمع‌آوری سهام کوچک بازار توجه نشان داده‌اند. در این راستا شایعات پیرامون احتمال تجدیدنظر درخصوص اعطای دلار ۴۲۰۰ تومانی و حذف این رانت ارزی، در خریدهای مزبور بی‌تاثیر نبوده است. امری که نمادهای گروه دارویی و غذایی را متاثر کرده است. ضمن اینکه با داغ شدن مجدد زمزمه‌های افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، برخی نمادهای با دارایی ثابت بالا از جمله خودرویی‌ها بار دیگر مورد اقبال بورس‌بازان قرار گرفته‌اند.

حتما بخوانید :  آخرین جلسه پذیرش شستا در بورس امروز برگزار می‌شود

حمایت حقوقی‌ها از نمادهای شیمیایی

همان‌طور که عنوان شد بخش عمده‌ای از خریدهای بازیگران عمده از ابتدای مردادماه تا کنون در نمادهای شیمیایی بوده است. به‌طوری‌که در نهایت ۲۳۵میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران حقوقی این صنعت منتقل شد. در این میان بخش عمده‌ای از خریدهای صورت گرفته به جمع‌آوری سهام پتروشیمی نوری تعلق داشت. پتروشیمی نوری در حالی ۲۲تیرماه شاهد عرضه اولیه سهام خود در بورس تهران بود که بعد از ۵روز معامله، به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه متوقف و سرانجام در ۵مرداد پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و تقسیم سود نقدی ۶۵۰تومانی به ازای هر سهم بازگشایی شد. از این تاریخ به بعد هر سهم «نوری» نوسان چندانی را تجربه نکرد و بعضا با حمایت سهامداران عمده روبه‌رو شد. به‌طوری‌که حقوقی‌های فعال در «نوری» طی این مدت خالص خرید ۱۰۰میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. در این میان بیشترین خرید و فروش صورت گرفته در این نماد از سوی صنایع پتروشیمی خلیج فارس به‌عنوان سهامدار عمده شکل گرفت که برآیند این امر خرید یک میلیون سهمی توسط این حقوقی در نماد «نوری» بود.

پلی پروپیلن جم نیز از دیگر نمادهای مورد توجه حقوقی‌ها در این گروه بود. به‌طوری‌که از ابتدای مردادماه تا کنون حدود ۷۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی «جم‌پیلن» جابه‌جا شد. البته حمایت‌های صورت گرفته سبب شد تا زیان هر سهم «جم‌پیلن» در این مدت به ۵/ ۶درصد محدود شود. در این میان ۱۰۰هزار سهم مزبور از سوی صندوق سرمایه‌گذاری ارزش آفرین خریداری شد و در مقابل سهامدار عمده «جم‌پیلن» یعنی پتروشمیران اقدام به عرضه ۲میلیون سهم کرد.

حتما بخوانید :  "آپ" سود تلفیقی ۶ماهه را ۵۴۵ ریال اعلام کرد

گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان و پتروشیمی پارس نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران عمده بودند که هر کدام به ترتیب با خالص خرید ۳۳میلیارد تومانی و ۲۴میلیارد تومانی روبه‌رو شدند. البته «پترول» با برخورداری از حمایت‌های سهامداران عمده و جمع‌آوری سهم توانسته بازدهی ۱۵درصدی را از ابتدای مردادماه تا کنون نصیب سهامداران کند. در مقابل «پارس»، زیان ۱۰درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

معدنی‌ها و نوسانات منفی

شاخص گروه معدنی فعال در بورس تهران در حالی از ابتدای مردادماه تا کنون با زیان ۸درصدی مواجه شده که این گروه، بیشترین نوسان منفی در میان دیگر صنایع فعال در بازار را کسب کرد. در این میان بازیگران بزرگ بازار در جمع‌آوری سهام این گروه فعال بوده و در نهایت بیش از ۶۲میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. در این میان بیشترین خرید صورت گرفته در شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین بود. به‌طوری‌که خالص خرید حقوقی‌ها در این شرکت به حدود ۳۵میلیارد تومان رسید.  نماد «تاصیکو» در این مدت خرید و فروش‌های متعددی را از سوی حقوقی‌ها تجربه کرد. به‌طوری‌که سرمایه‌گذاری صباتامین از ابتدای مردادماه تا پایان روز یکشنبه هفته جاری حدود ۶۰۰میلیون سهم معادل ۳درصد از سهام «تاصیکو» ‌را واگذار کرد و در نهایت درصد مالکیت خود را در این نماد به ۳۵/ ۷درصد رساند. در مقابل سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، با خریدهای خود توانست به فهرست سهامداران بالای یک درصدی «تاصیکو» وارد شود و در حال حاضر ۹۸/ ۲درصد از سهام مزبور را در اختیار دارد.  نماد معاملاتی «کگل» نیز از دیگر سهام مورد توجه سهامداران عمده در این مدت بود که در نهایت خالص خرید ۲۱میلیارد تومانی را از سوی حقوقی‌ها تجربه کرد.

حتما بخوانید :  آیا "سخوز" برای دوره 9 ماهه سود 71 میلیاردی می‌سازد؟

فلزی‌ها در کانون توجه معامله‌گران عمده

گروه فلزات اساسی نیز در این مدت با انتقال ۶۵میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی روبه‌رو شد. البتهشاخص این گروه زیان ۵/ ۴درصدی از ابتدای مردادماه تا کنون را نشان می‌دهد. به‌نظر می‌رسد خریدها و جمع‌آوری سهام توسط حقوقی‌ها، مانع از افت بیشتر در این گروه شده است. بیشترین خرید معامله‌گران عمده اما در دو نماد «فولاد» و «فاسمین» بوده است به‌طوری‌که خالص خریدی در محدوده ۱۸میلیارد تومان در کارنامه هر کدام از دو نماد مزبور ثبت شد. روز یکشنبه هفته جاری نیز ۲میلیون سهم «فولاد» از سوی موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان وعشایر خریداری شد.

صف‌آرایی جدید بازیگران سهام

خبر انتخاب شده برای شما

به صورت خلاصه می‌توان گفت هر سهمی که در آن اثری از خریدهای گروهی دیده می‌شود را باید از لیست خرید حذف کرد. دلالی خریدهای گروهی برای راس‌های هرم (هسته‌های مرکزی) بسیار پرسود شده است و در عین حال می‌تواند زیان سنگین را برای معامله‌گران به دنبال داشته باشد. می‌توان به وضوح گفت از هر نمادی که یک هسته مرکزی از آن حمایت می‌کند و مهم‌تر از آن نام و نشان این هسته مرکزی مشخص نیست باید دوری شود. مشابه این موضوع در هفته‌های اخیر بیشتر مشاهده شده است و با شفاف‌سازی‌های اخیر فرابورس در خصوص عملکرد برخی از کانال‌های تلگرامی بی‌نام و نشان که به سفته‌بازی در سهام مشغول بوده‌اند باید هشدار بیشتری نسبت به این موضوع داد. دامی که با عنوان خریدهای گروهی پهن شده است در ظاهر قول و قراری است برای این‌که با هم سهم می‌خریم و با هم سهم می‌فروشیم ولی در واقع زیان سنگین برخی از افراد و سودهای کلان و ورای تصورات معامله‌گران تازه‌وارد را برای رئوس هرم به دنبال دارد. در گزارش با عنوان «مدل شرکت‌های هرمی در بورس تهران» به زیان افراد به دنبال خرید چشم‌بسته و تنها به واسطه سیگنال‌دهی بازار اشاره شده بود. زمانی‌که یک راس برای نوسان یک سهم پیدا شود گرچه احتمال صعود آن بالا است در عین حال ریسک زیان سنگین نیز در این نمادها بالا است و هر چه میزان رشد بیشتر می‌شود می‌تواند نگرانی بیشتری را برای خریداران سهم به دنبال داشته باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از خرید گروهی با یک هسته متمرکز خودداری کنید زیرا در نهایت می‌تواند به زیان سنگین شما ختم شود. در مطالب پیشین اشاره شد که معامله‌گران از خرید سهام غیربنیادی نیز منع نمی‌شوند و با شناخت زمین بازی می‌توانند در این بخش معامله کنند و برآوردی از میزان سود و زیان خود داشته باشند اما این در شرایطی است که یک هسته مرکزی برای خرید سهام وجود نداشته باشد. زمانی‌که تعداد هسته‌های خرید افزایش می‌یابد می‌توان امیدوار بود که حتی با سیگنال منفی احتمال خروج از سهم وجود دارد اما در سهام با یک راس و خریدهای هرمی میزان زیان می‌تواند به شدت افزایش یابد. بر این اساس هرچه خریداران یک سهم متمرکزتر باشند باید هراس بیشتری نسبت به آینده قیمتی داشت. گرچه در ظاهر این خریدها می‌تواند صعود قابل توجه قیمت را به دنبال داشته باشد اما چون زمان خروج برای خریدار کاملا نامعلوم است و به عروسکی در دست راس اصلی هرم (هسته مرکزی خرید گروهی) تبدیل شده است احتمال زیان سنگین همیشه برای وی وجود دارد. این مدل خریدها همان خریدهای گروهی است که می‌تواند دامی گسترده به خصوص برای معامله‌گران تازه‌وارد به سهام باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از هر گونه خرید گروهی و پیوستن به آن شدیدا خودداری شود. قیمت برخی از نمادهای به جایی رسیده است که می‌تواند با پا پس کشیدن هسته مرکزی ریزش محسوسی را تجربه کند. علاوه بر این باید امیدوار بود که ناظر فرابورس در ادامه حرکت اخیر خود افشاگری بیشتری را از فساد در معاملات سهام و سو استفاده عده‌ای از ناآگاهی سایر معامله‌گران انجام دهد.
سوالات زیادی در خصوص این‌که چه سهمی بخریم پرسیده می‌شود که بعضا با اکراه باید به آن‌ها پاسخ داد. زیرا هر سهم ریسک و فرصت‌های خاص خود را دارد و هم‌زمان باید به هر دو آن‌ها توجه داشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: