تاریخ: ۱۲:۳۰ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۲

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در حال حاضر، بازارشاهد وضعیت با ثباتی است، رشد بی‌رویه قیمت برخی شرکت‌های کوچک در بازار پایه را غیرقابل توجیه دانست.

به گزارش رادیو سهام، علیرضا کدیور یکی از کارشناسان بازارسرمایه نسبت به شرایط فعلی حاکم بر بورس اظهار داشت: درحال حاضر بازارشاهد شرایط با ثباتی است، به عبارت دیگر، رشد سریعی که پیش از این شاهد آن بودیم بنا به دلایلی ازجمله؛ (ریسک‌های موجود در بازارهای داخلی وبین‌المللی، ریسک‌های اقتصادی و مالی، روند نزولی نرخ ارزکه بر سودآوری شرکت‌ها صادرات محور تاثیر دارد و افت جهانی قیمت‌های مواد خام مانند، نفت) متوقف شده است.

کدیور در خصوص آینده بازار سرمایه، پیش‌بینی کرد: به طور قطع روندهای آتی از قبیل وضعیت حاکم بر بازارهای جهانی و نرخ ارز، تعیین کننده شرایط بازار خواهد بود.

او بیان اینکه در حال حاضر نقدینگی موجود در بازار سهام تا حدی کاهش پیدا کرده است گفت: متاسفانه ما همچنان شاهد آن هستیم که در بازار، قیمت شرکت‌های بزرگ که  به لحاظ بنیادی وضعیت مناسبی دارند نزولی است، اما در مقابل قیمت شرکت‌های کوچک که دربازارهای پایه‌ای مشغول فعالیت هستند به جهت سفته بازی، به طرز بی رویه‌ای در حال رشد است. به عبارتی دیگر نقدینگی موجود به سمت این دست سهم‌ها سوق پیدا می‌کند.

حتما بخوانید :  آخرین قیمت قیمت اوراق تسهیلات مسکن

وی با شاره به اینکه انتظار می‌رود سازمان بورس، نسبت به سفته بازی در بازار پایه راه حلی مناسبی را اتخاذ کند اظهار داشت: رشد بی‌رویه قیمت این‌ شرکت‌ها هیچ‌گونه توجیه‌پذیری مالی ندارد، از سوی دیگر اگر زمانی رشد قیمت سهام آن‌ها متوقف شود بار روانی منفی بر بازار تحمیل خواهد کرد.

او در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان راه ورود سایر شرکت‌ها به بورس را تسهیل کرد، افزود: بورس بازاری است که ضوابط مشخصی در آن وجود دارد و به طبع ورود به آن، مستلزم این است که شرکت‌ها باید خود را با شرایط موجود وفق دهند. لازم به ذکر است اکنون روند ورود شرکت‌ها به بورس مشکل چندانی ندارد به عبارتی ما از سوی بورس یا فرابورس، محدودیت قابل توجهی برای این امر نمی‌بینیم، اگرهم شرکت‌ها تمایلی برای ورود به بازارسرمایه ندارند به جهت عدم تمایل آنها به رعایت ضوابط و قوانین حاکم در این بازار مانند گزارش‌گری مالی، سیستم‌های کنترلی و نظارتی و … است.

منبع: اقتصادآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

به صورت خلاصه می‌توان گفت هر سهمی که در آن اثری از خریدهای گروهی دیده می‌شود را باید از لیست خرید حذف کرد. دلالی خریدهای گروهی برای راس‌های هرم (هسته‌های مرکزی) بسیار پرسود شده است و در عین حال می‌تواند زیان سنگین را برای معامله‌گران به دنبال داشته باشد. می‌توان به وضوح گفت از هر نمادی که یک هسته مرکزی از آن حمایت می‌کند و مهم‌تر از آن نام و نشان این هسته مرکزی مشخص نیست باید دوری شود. مشابه این موضوع در هفته‌های اخیر بیشتر مشاهده شده است و با شفاف‌سازی‌های اخیر فرابورس در خصوص عملکرد برخی از کانال‌های تلگرامی بی‌نام و نشان که به سفته‌بازی در سهام مشغول بوده‌اند باید هشدار بیشتری نسبت به این موضوع داد. دامی که با عنوان خریدهای گروهی پهن شده است در ظاهر قول و قراری است برای این‌که با هم سهم می‌خریم و با هم سهم می‌فروشیم ولی در واقع زیان سنگین برخی از افراد و سودهای کلان و ورای تصورات معامله‌گران تازه‌وارد را برای رئوس هرم به دنبال دارد. در گزارش با عنوان «مدل شرکت‌های هرمی در بورس تهران» به زیان افراد به دنبال خرید چشم‌بسته و تنها به واسطه سیگنال‌دهی بازار اشاره شده بود. زمانی‌که یک راس برای نوسان یک سهم پیدا شود گرچه احتمال صعود آن بالا است در عین حال ریسک زیان سنگین نیز در این نمادها بالا است و هر چه میزان رشد بیشتر می‌شود می‌تواند نگرانی بیشتری را برای خریداران سهم به دنبال داشته باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از خرید گروهی با یک هسته متمرکز خودداری کنید زیرا در نهایت می‌تواند به زیان سنگین شما ختم شود. در مطالب پیشین اشاره شد که معامله‌گران از خرید سهام غیربنیادی نیز منع نمی‌شوند و با شناخت زمین بازی می‌توانند در این بخش معامله کنند و برآوردی از میزان سود و زیان خود داشته باشند اما این در شرایطی است که یک هسته مرکزی برای خرید سهام وجود نداشته باشد. زمانی‌که تعداد هسته‌های خرید افزایش می‌یابد می‌توان امیدوار بود که حتی با سیگنال منفی احتمال خروج از سهم وجود دارد اما در سهام با یک راس و خریدهای هرمی میزان زیان می‌تواند به شدت افزایش یابد. بر این اساس هرچه خریداران یک سهم متمرکزتر باشند باید هراس بیشتری نسبت به آینده قیمتی داشت. گرچه در ظاهر این خریدها می‌تواند صعود قابل توجه قیمت را به دنبال داشته باشد اما چون زمان خروج برای خریدار کاملا نامعلوم است و به عروسکی در دست راس اصلی هرم (هسته مرکزی خرید گروهی) تبدیل شده است احتمال زیان سنگین همیشه برای وی وجود دارد. این مدل خریدها همان خریدهای گروهی است که می‌تواند دامی گسترده به خصوص برای معامله‌گران تازه‌وارد به سهام باشد. بر این اساس تاکید می‌شود که از هر گونه خرید گروهی و پیوستن به آن شدیدا خودداری شود. قیمت برخی از نمادهای به جایی رسیده است که می‌تواند با پا پس کشیدن هسته مرکزی ریزش محسوسی را تجربه کند. علاوه بر این باید امیدوار بود که ناظر فرابورس در ادامه حرکت اخیر خود افشاگری بیشتری را از فساد در معاملات سهام و سو استفاده عده‌ای از ناآگاهی سایر معامله‌گران انجام دهد.
سوالات زیادی در خصوص این‌که چه سهمی بخریم پرسیده می‌شود که بعضا با اکراه باید به آن‌ها پاسخ داد. زیرا هر سهم ریسک و فرصت‌های خاص خود را دارد و هم‌زمان باید به هر دو آن‌ها توجه داشت.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: ,