تاریخ: ۱۲:۵۰ :: ۱۳۹۸/۰۶/۰۲

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

پتروشیمی نوری ، به  عنوان پانصد و بیست و چهارمین شرکت پذیرفته شده در بازار بورس ایران، برای اولین بار، شنبه ۲۲ تیر ماه ۹۸، ۳۰۰ میلیون سهم از ۳ میلیارد قطعه سهم خود را عرضه اولیه کرد. قیمت هر سهم، ۳۱۲۵۰ ریال اعلام شد و با استقبال صدها هزار نفری از بورس بازان ایران مواجه شد.

به گزارش رادیو سهام، این سهم مثل همه عرضه اولیه ها به روش بوک بیلدینگ، ۲۰ درصد سود شیرین را نصیب سهامداران ۴ روزه کرد. اما خوب، این غول آروماتیک خاورمیانه، ارزش جایگزینی بالایی داشته و یکی از پتروشیمی های فعال و موثر و مهم کشور از سال ۱۳۸۳ به این سو است. گزارش امروز اقتصاد شهروند، نگاهی دارد به اهمیت خرید و سهامداری این پتروشیمی و بررسی سود دهی آن در سال های اخیر.

اگر شما مخاطب گرامی، سهامدار پتروشیمی نوری هستید و به دید یک ساله، قصد سهامداری دارید، توضیحات این گفتار، راهنمای خوبی برای شما عزیزان است.

عملکرد پتروشیمی برزویه

تحلیل سود پتروشیمی نوری؛ غول آروماتیک خاورمیانه

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، فروش ماهانه پتروشیمی نوری با بروزیه، در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۸ به نسبت سال ۱۳۹۷، با رشد قابل توجهی همراه شده است و به نظر می رسد که با توجه به نوسانی بودن قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی و وضعیت تحریم ها، این شرکت و شرکت هایی که در گروه پترو-پالایشی و شیمیایی حضور دارند، سود خوبی را نصیب سهامداران صبور کنند و با افزایش قیمت سهم و افزایش سودآوری همراه شوند.

عملکرد پتروشیمی نوری در کوارتر اول سال نود و هشت با رشد نود درصدی فروش نسبت به کوارتر  مشابه در سال قبل یعنی سال ۹۷  همراه شده  و تنها عملکرد خرداد ماه ۹۸، پایین تر از انتظار بوده است.

پتروشیمی نوری ، یک پترویی با ارزش جایگزینی ۲ میلیارد دلار است و از آن به عنوان بزرگ ترین تولید کننده محصولات آروماتیک و غول آروماتیک خاورمیانه و آسیا یاد می کنند. در واقع سهامداری با این شرکت، سهامداری با یکی از موثر ترین شرکت های تولید کننده محصولات آروماتیک در قاره کهن و جهان است که یادآور عرضه اولیه پتروشیمی پارس در سال ۱۳۹۷ است.

بررسی صورت های مالی پتروشیمی نوری در کدال نشان می دهد که حاشیه سود ناخالص پتروشیمی نوری در سال ۱۳۹۲، ۱۲ درصد بوده است که به نسبت سال ۹۳، ۳ درصد بیش تر بود. هم چنین در سال ۹۴، حاشبه سود ناخالص پتروشیمی نوری به ۱۱ درصد رسید که در سال ۹۴، این رقم با ۵ درصد افزایش به ۱۶ درصد رسید.

حتما بخوانید :  افزایش قیمت سهام در سال آینده هم ادامه دارد

در سال ۹۶ که آغاز دور دوم ریاست جمهوری حسن روحانی بود، سود ناخالص پتروشیمی نوری ۲ درصد به نسبت سال ۹۵ کاهش یافت و ۱۴ درصد رسید. این سود در سال ۹۷ نیز به حدود ۷ درصد کاهش یافت که کم ترین حاشیه سود ناخالص پتروشیمی نوری از سال ۱۳۹۲ محسوب می شد.

تحلیل سود پتروشیمی نوری؛ غول آروماتیک خاورمیانه

(اطلاعات صورت های مالی میان دوره ای دوره ۳  ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ حسابرسی نشده را در جدول بالا مشاهده می کنید. از پارازیلپن تا ارتوزایلین و نفتای سبک و رافینیت)

همان طور که مشاهده می کنید، حاشیه سود ناخالص این پتروشیمی، ممکن است با نوساناتی همراه شده و یا نصف شود یا دوبل شود. این شرکت، ماهانه ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان فروش دارد که تغیر در فروش، تاثیر زیادی روی حاشیه سود ناخالص دارد. طی ۲ سال اخیر، نوسانات قیمت ارز که از تیر ماه سال  ۹۷ تا مهر ماه  ۹۸، شوک عجیبی به اقتصاد ایران وارد کرد و شاهد کاهش ۳۰۰ درصدی ارزش پول ملی بودیم، سبب شد تا سود قابل توجهی بابت تسعیر ارز بدست آورد.

سود هر سهم پتروشیمی نوری

در سال نود و شش، پتروشیمی نوری ، ۵۰۰۰ ریال سود به ازای هر سهم  محقق کرده بود که ۳۰ درصد این سود معادل ۱۵۰۰ ریال، بابت تسعیر نرخ ارز بود. در سال نود و هفت، سودی که پتروشیمی نوری به ازای هر  سهم  محقق کرده بود، ۷۰۵ تومان بود که عمده آن، بابت  تسعیر نرخ ارز است.

به  نظر می رسد که اگر تا اسفند ماه نود و هشت، قیمت دلار آمریکای بالای  ۱۰ تا ۱۲  هزار تومان تثبیت سود، مجددا پتروشیمی نوری می تواند از محل تسعیر نرخ ارز، سود شناسایی کند و بخشی از آن را تقسیم کند. سیاست تثبیت نرخ ارز که دولت در سال ۹۸ و با روی کار امدن دکتر عبدالناصر همتی (جایگزین دکتر سیف) در بانک مرکزی در پیش  گرفته، سبب غیر  جذاب شدن خرید و فروش نرخ  ارز در بازار آزاد شده و همین امر، باعث شد که دلار از ۱۹ هزار تومان به ۱۰ هزار  تومان کاهش و در کانال ۱۲ هزار تومان، نوسانات کوچکی را تجربه کند.

حتما بخوانید :  بازدهی قابل توجه نمادهای شوینده در هفته اول اسفند

وقتی سیاست تثبیت ارز دولت برقرار باشد، یا حداقل تا سال ۱۴۰۰ هجری شمسی  که شاهد برگزاری سیزدهمین دوره  انتخابات ریاست جمهوری هستیم، این  سیاست  ادامه داشته باشد، در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، شاید شناسایی سود پتروشیمی از بابت نرخ تسعیر ارز، قابل ملاحظه نباشد.

در فروش سال نود و هفت پتروشیمی نوری ، شاهد فروش ۱۴ هزار میلیارد تومانی هستیم. در سال نود و هشت، براورد کارشناسان آن است که پتروشیمی نوری بتواند بین ۲۰ تا ۲۴ هزار میلیارد تومان، فروش را محقق کند که تقریبا، ثبت فروش ماهانه ۲۰۰۰ میلیارد تومان را حمایت می کند.

در بحث پتروشیمی ها، بحث خوراک و قیمت آن مطرح است که در دهه نود هجری شمسی، تاثیر زیادی روی بازار بورس و شاخص کل و سهامداری فعالان عرصه پترو-پالایشی داشت. یکی از نگرانی  ها درباره این سهم، بحث خوراک پتروشیمی است. اگر تنش های سیاسی واقتصادی و تحریم ها و کاهش تعهدات ایران در برجام که از ۱۶ تیر آغاز شده است، تا نیمه دوم  سال ۹۸ هم ادامه یابد، افت قابل  توجه تولید نفت را تجربه خواهیم کرد که این امر،  سبب افت میعانات و خوراک می شود.

سیاست تقسیم سود پتروشیمی نوری

معمولا، ۴۰ درصد سود را تقسیم می کند و احتمال این که در سال نود و هشت که سال عرضه اولیه این شرکت در بازار دوم بورس تحت نماد « نوری » است، شاهد افزایش درصد تقسیم سود برای جلب رضایت سهامداران باشیم، زیاد است. بنابراین، احتمال دارد که سیاست تقسیم سود شرکت در سال رونق تولید،  بیش از ۴۰ درصد باشد. فعلا باید منتظر بود و تا مجمع، صبر کرد که گویا مجمع نیز به پس از عرضه  اولیه موکول شده است.

قیمت عرضه اولیه که حدود ۳۱۲۰ تومان بود، قیمت خیلی جذابی از نظر کارشناسان بورس نبود و شاید همین امر، دلیلی  باشد که شاید تقسیم سود فرا تر از انتظار در نوری نباشیم.

بعضی ها معقدند که قیمت عرضه  اولیه و هر سهم پتروشیمی نوری ، کمی گران است و تقریبا ۵۰ درصد فرا تر از ارزش نماد های هم  صنعتش در گروه شیمایی است. p/e  این سهم  حدود ۵  بوده  و برای  مارجین ناخالص p/e=1 انتظار قیمت ۲۱۰۰ تومان  بود.

حتما بخوانید :  تداوم روند مثبت بازار سرمایه تا پایان سال ۹۸

در ترکیب درآمدی، شاهد افت شدید در با کیفیت ترین سود شرکت (درامد های ناخالص) هستیم. سهم این درآمد از ۷۰ درصد در سال ۹۶ به ۳۵ درصد سال ۹۷ رسیده است. این در حالی است که حاشیه سود ناخالص هم از ۱۴.۵ درصد به ۷ درصد کاهش یافته  است.

داستان تسعیر ارز نوری

همان طور که گفتیم و اینجا هم تاکید می کنیم، آن چه در صورت های مالی غول آروماتیک خاورمیانه مشاهده می شود و خودنمایی دارد، ۱۸۰۰ میلیارد تومان سود بابت تسعیر ارز است که هم درآمد عملیاتی را به میزان ۴۰ درصد اشغال  کرده و هم درآمد غیر عملیانی را به میزان ۲۵  درصد. به عبارت دیگر، سود تکرار شوند و با کیفیت، فقط ۳۰۰ میلیارد تومان است نه  ۲۱۰۰ میلیارد فعلی.

بر اساس صورت های مالی پتروشیمی نوری ، ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی را در سال ۹۷ ثبت کرده است. با این حال، حدود ۵ هزار و  ۹۰۰ میلیارد تومان هم مطالبات دارد. شرکتی با دارایی ۱۰ هزار میلیارد تومانی،  ۶۲۰۰ میلیارد تومان، بدهی بابت خرید خوراک دارد. سود شرکت، کیفیت بالایی ندارد و به این موضوع، «جریانات نقد ناشی ازعملیات» می گویند.

همان طور که گفتیم، شرکت در سال  ۹۷، ۲۱۰۰ میلیارد تومان سود شناسایی کرده اما در مقابل، هشتصد و پنجاه و هفت میلیارد تومان،جریان نقد ناشی از عملیات دارد که پشتوانه نقدی ندارد.

قیمت عرضه اولیه حدود ۳۲۰۰  تومانی، ارزش بازار شرکت را به ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان می رساند در حالی که ناو شرکت،  بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در تیر ۹۸ نیست.  پس، می توان پیش بینی کرد که احتمالا، سود بتواند نصف شود و دچار نوسان  شود.

منبع: اقتصاد شهروند

خبر انتخاب شده برای شما

پیش بینی ۹۱ نفر از بزرگان بازار طلا و ارز از آینده قیمتی آن ها
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.