تاریخ: ۱۲:۳۶ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۰

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یک کارشناس بازار سرمایه بااشاره به‌اینکه اتفاقی‌که در بازارپایه فرابورس افتاده، تغییر دامنه نوسان است و این‌موضوع هیچ اثری بر تولید و سودآوری شرکت‌های این‌بازار ندارد، تاکید کرد: فروشندگان این‌روزهای بازار پایه درآینده نزدیک پیشیمان و متضرر خواهندشد.

به گزارش رادیو سهام، ابراهیم خلیلی در خصوص دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس گفت: هر دستورالعمل و قانونی که به بهبود، شفافیت و روانی معاملات در بازار سرمایه کمک کند، قابل تقدیر و دفاع است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس دستوالعمل جدید بازار پایه نیز مزایای برای سهامداران و سرمایه‌گذاران در این بازار دارد و مهمترین مزیت آن این است که در صورت بروز رفتارهای هیجانی بویژه هیجان فروش در این بازار، حد ضرر سهامداران کم خواهد بود.

وی اضافه کرد: نکته مهم در خصوص این دستورالعمل است که متاسفانه تصویب قوانین و مقررات مختلف اثرات منفی بر استراتژی سهامداران از خود بجای می‌گذارد. هر چند که در شرایط مختلف نیز می‌توان قوانین متفاوتی از جمله کاهش یا افزایش دامنه نوسان و حجم مبنا را بسته به شرایط برای بازار سهام در نظر گرفت.

مزیت دستورالعمل جدید بازار پایه برای سهامداران

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: مهمترین موضوع قابل بیان در مورد دستورالعمل جدید بازار پایه این است که تنها دامنه نوسان سهام در این بازار تغییر کرده که همانگونه که اشاره شد در شرایطی که این بازار به شدت منفی باشد، این اتفاق می‌تواند به عنوان نکته مثبتی برای سهامداران باشد و این موضوع از کاهش سود و ارزش سهام آنها جلوگیری ‌کنند و در شرایط منفی حد ضرر سهامداران کم خواهد بود.

حتما بخوانید :  رشد قابل توجه جذب سپرده بانک خاورمیانه در اردیبهشت ماه

وی تصریح کرد: بنابراین واکنش منفی سهامداران به این دستورالعمل بدن شک بیشتر هیجانی و روانی است و سهامدارانی که این روزها اقدام به سهام خود در بازار پایه می‌کنند متضرر و پشیمان خواهند شد وبزودی معاملات بازرا پایه به شرایط متعادل و عادی خود باز خواهد گشت.

انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی مناسب

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نکته قابل تامل دیگر این است که ای کاش متولیان بازار سرمایه بویژه مدیران فرابورس در گام نخستن اطلاع‌رسانی مناسب و گسترده‌ای در خصوص جزئیات این دستورالعمل می‌کردند و پس از آن تصمیم به اجرایی شدن آن می‌گرفتند.

وی همچنین گفت: این در حالی است که متاسفانه طی روزهای گذشته تنها بر این طبل کوبیده شده است که بازار پایه فرابورس بازاری غیرشفاف و پر از رانت و فساد است و باید با وضع قوانین جدید این رانت و فساد را از بین ببریم.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در صورت تصدیق این نگاه بیش از هر نهاد و شخص حقیقی و حقوقی دیگری باید متولیان بازار سرمایه از جمله سازمان بورس اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر مورد نقد قرار بگیرد که چرا نظارت کافی را بر معاملات این بازار نداشته‌اند؟! این در حالی است که در میان شرکت‌های بازار پایه بنگاه‌هایی هم وجود دارد که قدرت سودآوری خوبی دارند و خرید سهام آنها توسط سرمایه‌گذاران با توجه به ظرفیت‌هایی از جمله افزایش سرمایه مناسب، دارایی‌های خوب، سودآوری و تولید انحصاری صورت گرفته است.

حتما بخوانید :  افزایش 40 هزار و 417 واحدی شاخص بورس تهران

تمام سهامداران را به یک چوب نزنیم

خلیلی اظهار داشت: این که ممکن است عده‌ای نیز با هدف کسب سود در این بازار اقدام به سفته‌بازی کنند، غیرقابل کتمان و انکار است، اما نباید همه سهامداران و شرکت‌های حاضر در بازار پایه را به یک چوب زد و این موضوع بدن شک به اعتبار بازار سهام، آن هم در شرایطی که نقدینگی خوبی به بازار سرمایه آمده است، آسیب می‌زند.

چرا بازار پایه رشد خوبی داشته است؟

وی همچنین یکی از دلایل رشد سهام شرکت‌های حاضر در بازار پایه را این موضوع عنوان کرد که نقدینگی زیادی طی هفته‌های گذشته به بازار سهام آمده و این نقدینگی اقدام به خرید سهام در شرکت‌های مختلف کرده است. بر این اساس بسیار طبیعی است که شرکت‌هایی کوچک بویژه بازار پایه‌ای‌ها اثر مثبت بیشتری از این نقدینگی نسبت به شرکت‌هایی بگیرند که سهام شناور زیادی در بازار سهام دارند و رشد قیمت بالاتری را تجربه کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار سهام در روزهای پیش رو نیز گفت: تا مادامی که روند ورود نقدینگی به بازار سرمایه ادامه داشته باشد، این موضوع به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده موجب تداوم رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌های مختلف در بازار سهام می‌شود.

حتما بخوانید :  "سپاها" به سود رسید

منبع: تسنیم

خبر انتخاب شده برای شما

بانک خاورمیانه در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۶٫۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به ماه قبل افزایش ۳۳ درصدی داشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.