تاریخ: ۱۶:۳۴ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۷

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

معاملات بازار سهام در حالی به تعطیلات رفت که شاخص کل با رشدی ادامه دار و مهار نشدنی خود، امروز توانست تا ارتفاع ۲۹۶ هزار واحد پیش‌روی کند و در آستانه ثبت یک رکورد جدید قرار گیرد.

به گزارش رادیوسهام، شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات دومین روز هفته و پیش از تعطیلات، توانست با برخلاف افت، نمادهای بزرگ بازار مانند «فولاد» و «رمپنا»،  به رشد محسوس خود ادامه دهد. در این بین پالایشی‌ها تاثیر بسیاری بر صعود شاخص کل داشتند. لازم به ذکر است نماگر بورسی امروز با رشد ۲ هزارو ۱۳۰ واحد در آستانه ورود به کانال ۲۹۷ هزار واحدی قرارگرفت.

شایان ذکر است ارزش معاملات روزجاری هزارو ۸۴۷ میلیارد تومان و حجم آن از حجم میلیارد فراتر رفت. ارزش معاملات خرد امروز نیز هزار ۶۳۵ میلیارد تومان بود.

اضافه بر آن شاخص کل هم‌وزن نیز هزارو۲۲۴ واحد معادل (۱٫۵۱) درصد رشد را پشت سر گذاشت.

همچنین علاوه بر دادوستد محصولات گروه پالایشی در بورس انرژی که طی روزهای اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است، روندصعودی محصولات این گروه در محدوده مطلوبی قرار دارد و سبب می‌شود تا انتظارات از سودآوری این شرکت‌ها در تابستان نیز همچنان بالا باشد.

حتما بخوانید :  ۳ خبری که احتمالا بورس را متاثر کند

از طرفی خبر افزایش سرمایه «شپنا» از محل سود انباشته، محرک خاصی برای جلب توجه معامله‌گران بوده است.البته این مسئله که سایر نمادهای این گروه نیز چنین افزایش سرمایه‌ای را در دستور کار خود دارند یا خیر مستلزم اخبار دقیق‌تر است. گفتنی است نماد «شتران» قبل و بعد از افزایش سرمایه، بازدهی قابل‌توجهی را کسب کرده است و این موضوع می‌تواند در نمادهای هم‌گروه نیز به شکلی مشابه پیگیری شود.

در ادامه گروه خودرو و قطعات در جریان معاملات امروز عنوان برترین گروه‌های صنعت را ازآن خود کردند صف‌های خرید در این گروه پرشمار است و در این بین شاخص  صنعت رشد ۳ درصدی را تجربه کرد.

از سویی رضا رحمانی، وزیر صمت در رابطه با نامه دیوان محاسبات مبنی بر ضرورت تجدید ارزیابی دارایی خودروسازان، گفت: تجدید ارزیابی یکی از رویه‌های جاری در تمامی واحدهای صنعتی است. اخیرا مجوزی صادر شده که تمام واحدهای صنعتی از فرصت تجدید ارزیابی دارایی‌ها استفاده کنند.

پیش از این نمادهای خودرویی، به خصوص ایران‌خودرو و شرکت‌های تابعه در پی انتظار برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها رشدهای پرشتابی را تجربه کرده‌اند. طبق گزارش‌ها از مجمع این شرکت قرار بود در آغاز پاییز و ابتدا از محل سرمایه‌گذاری‌های ایران‌خودرو این افزایش سرمایه در دستور کار قرار بگیرد که با تغییر مدیرعامل این شرکت مسئله فوق تا حدودی با تردید معامله‌گران همراه شد. با این حال اظهارات اخیر وزیر صمت توانسته است تقاضا را بار دیگر به سمت این گروه جلب کند. تا آنجا که «خودرو» در پایان معاملات با صف خرید بیش از هشت میلیونی مواجه شد.

حتما بخوانید :  اعلام ۲ عرضه اولیه بورس تا پایان سال

ترین‌های امروز معاملات بورس تهران

از میان نمادهای تاثیرگذار بر شاخص‌کل، همانگونه که اشاره شد، «شتران»، «شبندر»، «شبریز» و «پاکشو» در مجموع با ۸۰۴ واحد رشد بیشترین تاثیر مثبت را صعودی شدن نماگر بورسی داشتند. درمقابل اما نمادهای بزرگی چون «رمپنا»، «فولاد» و «اخابر» با افت ۵۵۶ واحدی مانع از رشد بیشتر شاخص کل شدند.

همچنین نمادهای بانک تجارت، فولاد مبارکه و سایپا به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای امروز، بورس تهران شناخته شدند.

در میان صنعتی‌ها هم علاوه بر خودرو، گروه‌های شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب رتبه‌های برتر این دسته را ازآن خود کردند.

شایان ذکر است، بیشترین افزایش قیمت در میان نمادهای معاملاتی به «سبهان»، «بنیرو»، «باکشو» و «فرآور» تعلق یافت و آن‌ها توانستند در پایان سود بالاتری را برای مشتریان خود کسب کنند. در مقابل نمادهای «ختراک»، «شکلر» و «کسعدی» با بیشترین کاهش قیمت ضرر بالاتری را برای معامله‌گران به همراه داشتند.

کوتاه از فرابورس

آیفکس در پایان معاملات روز جاری شرایط متفاوت‌تری را نسبت به شاخص کل بورس پشت سر گذاشت و با صعود کم‌جانی همراه شد. نماگر فرابورسی با رشد ۸ واحدی به ارتفاع ۳هزارو۸۴۰ واحد رسید. همچنین نمادهای «هرمز»، «شراز»و «شاوان» توانستند در مجموع با رشد ۱۴ واحدی ایفکس را ارتقاء داده و در مقابل «دماوند»، «ذوب» و «زاگرس» با افت ۱۲ واحدی مانع از رشد بیشتر شاخص کل فرابورس شدند.

حتما بخوانید :  ۲ رکورد برای بازار سرمایه در ۵ روز!

گفتنی است نمادهای ، ذوب آهن اصفهان و بانک دی پربیننده‌ترین نمادها در میان مشتریان بودند.

منبع: اقتصادآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

«کگل» به هر سهم ۶۹۹ ریال اختصاص داد
شرکت معدنی و صنعتی گل گهر موفق شد از آغاز امسال تا پایان بهمن ماه ۲۵ میلیون و ۱۳۲ هزار و ۳۶۹ تن انواع محصولات داخلی و صادراتی تولید کند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.