تاریخ: ۱۶:۲۱ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۳

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

امروز شنبه ۲۳ شهریور ماه بورس از کانال ۳۰۰ هزار واحدی عبور کرد. اما رشد شاخص بورس چقدر تداوم دارد و این رکوردزنی‌ها چقدر قابل اتکاست؟ رکوردشکنی بورس تا کجا ادامه دارد؟

به گزارش رادیو سهام، آیزاک سعیدیان، تحلیلگر اقتصادی در تحلیلی در تجارت‌نیوز درباره رشد بی‌سابقه شاخص بورس نوشته است: در شش ماه اول سال ١٣٩٨ شاخص کل بورس اوراق بهادار ایران پی در پی رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. اکثر سهم‌ها در این بازه زمانی رشد خیره‌کننده‌ای داشته‌اند و به زبان ساده کلیت بورس ایران از برآیند مثبت برخوردار بوده است.

وی افزایش نرخ ارز را یکی از عوامل موثر در رشد شاخص بورس ذکر می‌کند و ادامه می‌دهد: با افزایش نرخ ارز، شرکت‌ها در به‌روزرسانی صورت‌های مالی خود این تفاوت نرخ ارز را محسوب و در گزارش‌های خود اعلام کردند. اما حال دو سوال اصلی مطرح است؛ اول اینکه رشد شاخص کل بورس اوراق بهادار تا کجا توان صعود را خواهد داشت؟ دوم اینکه آیا هنوز گروهی از سهم‌ها هستند که نتوانسته باشند با تغییر نرخ ارز به ارزش واقعی روز خود همگام با تورم دست پیدا کنند؟

سعیدیان در ادامه تحلیل خود به سوال اول این گونه پاسخ می‌دهد: حجم نقدینگی بزرگی طی ماه جاری وارد بورس شده و حجم و میزان معاملات به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است. با توجه به تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس و با چشم‌انداز ارایه گزارش‌های ٩ ماهه برخی از شرکت‌ها، احتمال بسیار وجود دارد رشد شاخص بورس در بازه زمانی ٢٠ آذر تا پنج دی ماه متوقف و بورس وارد یک اصلاح بزرگ قیمت شود.

حتما بخوانید :  ارز ۴۲۰۰ تومانی و صنعت دارو

وی یادآور می‌شود: نکته مهم در این رابطه آن است که شاخص کل در روزهای اخیر بدون تنفس (اصلاح قیمت) به رشد خود ادامه داده است و در میان‌مدت می‌تواند این حجم انباشته از اشباع خرید را یک باره تخلیه کند.

وی در پاسخ به سوال دوم هم عنوان می‌کند: پس از چند نرخی شدن ارز در کشور و جریانات پیش آمده در این امر برخی از گروه‌های خاص مشمول دریافت ارز ۴٢٠٠ تومانی شناخته شدند که در طول زمان برخی گروها نیز از شمول دریافت حذف شدند. اما هنوز گروه دارویی کشور از ارز ۴٢٠٠ تومانی استفاده می‌کند و شرکت‌های دارویی در گزارش صورت‌های مالی خود مبنای ارز ۴٢٠٠ تومانی را در نظر گرفته‌اند.

سعیدیان اضافه می‌کند: به احتمال بسیار زیاد ارز ۴٢٠٠ تومانی به مرور زمان به صورت کلی خذف خواهد شد و زمانی که این امر رخ دهد شرکت‌های مذبور می‌توانند رشد حداقل دو برابری را تجربه کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: زمان اجرای این امر مشخص نیست اما احتمال می‌رود اگر در روند فروش نفت در شش ماهه دوم سال بهبود حاصل شود، در همین بازه شاهد حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی خواهیم بود. زمان ارسال لایحه بودجه کل کشور به مجلس شورای اسلامی بسیار با اهمیت خواهد بود، زیرا در این بازه زمانی دولت مکلف است نرخ ارز در بودجه سال آتی را در لایحه بودجه کل کشور مشخص کند.

حتما بخوانید :  بررسي ریسک صنایع مختلف در بورس

این تحلیلگر اقتصادی تصریح می‌کند: در غیر این صورت این امر می‌تواند به ابتدای سال ٩٩ موکول شود. باید یادآور شد در صورت حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی، می‌توانیم شاهد یک تورم مقطعی در برخی از کالاها باشیم.

منبع: تجارت نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

دارو نقش حیاتی در عملکرد مناسب خدمات سلامت ایفا می‌کند. بسیاری از خدمات درمانی وابسته به دارو است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: