بورس از شنبه متعادل می‌شود
تاریخ: ۹:۰۲ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۸

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به علل ریزش قابل توجه شاخص در روز جاری، بیان کرد: یکی از مسائلی که در معاملات زیاد چشم می‌خورد، تعداد اندک سرمایه‌گذار‌ان حرفه‌ای با مزیت دید بلندمدت به‌ویژه در سهم‌های شرکت‌های خصوصی است،به عبارتی دیگر عمده سهام‌داران برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت هستند.

به گزارش رادیو سهام، فرشید اردبیلیون جهانی، کارشناس بازار سرمایه نسبت به ریزش اخیر شاخص کل و روند منفی حاکم بر بازار اظهارداشت: مشکل بازار آن بود که تمام سهم‌ها باهم ریزش را تجربه کرده وهمگی باهم روند صعودی را طی می‌کنند؛ این حالت شرایط ویژه‌ای را ایجاد می‌کند، زیرا در شرایط طبیعی باید برخی سهم‌ها بهتر و برخی دیگر بدتر شوند، اما بازارسرمایه ایران این‌گونه نیست.

 تسویه اعتباری و تاثیرات آن

وی با اشاره به این موضوع اشاره کرد و گفت: این اتفاقات به وضعیت شرکت‌ها ارتباطی ندارد و ریسک‌های خارج از دامنه شرکت‌ها و بورس را می‌توان دلایل این امردانست.

این کارشناس بازار سرمایه به تسویه اعتباری شش ماهه ابتدایی سال اشاره‌ای داشت و تصریح کرد: کسی که اعتبار می‌دهد در شرایط بد بازار سعی می‌کند تمامی اعتبار‌های داده‌شده را تسویه کند؛ باید این را در نظر داشت که اگر روند بازار خوب بود، فشاری برای تسویه اعتبارات و تمدید از اول مهر به بعد با شرایط جدید بیشتر نمی‌شد.

حتما بخوانید :  نیروگاه گیلان تا پایان تیرماه بورسی می‌شود

 بازار نیازمند سرمایه گذاران بلندمدت

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص راهکا‌ر‌های ثابت سازی بازارسرمایه عنوان کرد: یکی از ایراداتی که به‌صورت همیشگی در بازار بسیار به چشم می‌خورد، تعداد اندک سرمایه‌گذار‌ان حرفه‌ای با مزیت دید بلندمدت به‌ویژه در سهم‌های شرکت‌های خصوصی است اما عمده سهامداران به دنبال نوسان‌گیری یا برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت هستند.

 جهانی با انتقاد از چنین وضعیتی افزود: یکی ازعلت‌های ایجاد موج در بازار، سرمایه‌گذاران با دید کوتاه مدت بوده و سهامداران جدید بسیاری در بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند که عمدتاً با این نوع نگرش وارد بازار شدند و تجربه ضرر و زیان در بورس را نداشته و در بازارپایه فعال‌اند بدون اینکه اطلاعاتی از ریسک‌های آن بدانند؛ تنها گذر زمان و کسب تجربه است که این‌ها را به سرمایه‌گذارانی خبره به‌صورت بلندمدت یا کوتاه‌مدت تبدیل می‌کند.

مجمع عمومی بین الملل در راه است

وی در پایان وضعیت بازار در هفته آتی را بدون نوسان ارزیابی کرد و افزود: از روز شنبه‌بازار به شرایط ثابت دست می‌یابد و شاخص جایگاه قبلی خود را به دست می‌آورد و با توجه به برگزاری مجمع عمومی بین‌الملل در روز دوشنبه تا ۱۵روز همه‌چیز امن‌وامان خواهد بود.

منبع: اقتصادآنلاین

خبر انتخاب شده برای شما

دارو نقش حیاتی در عملکرد مناسب خدمات سلامت ایفا می‌کند. بسیاری از خدمات درمانی وابسته به دارو است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.