تاریخ: ۲۱:۱۴ :: ۱۳۹۸/۰۷/۲۲

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

سهام شرکت‌های دارویی طی حدود ۱۰ روز اخیر افت شدید قیمتی را تجربه کرده‌اند.

به گزارش رادیوسهام به نقل از «دنیای بورس» پیش از آغاز مسیر نزولی شدید سهام‌ دارویی به ریسک قابل توجه پس از رشدهای قیمتی افسارگسیخته نمادهای این صنعت اشاره کرده بود. شاخص صنعت دارو از سقف تاریخی خود تاکنون (با در نظر گرفتن صف‌های فروش امروز سهام دارویی) افت نزدیک به ۱۶ درصدی را تجربه کرده‌ است. این در حالی است که پیش از آغاز مسیر نزولی شاخص صنعت دارو که نشان‌دهنده میانگین وزنی تغییرات قیمتی این صنعت است تا ۵ برابر رشد کرده بود. با تلاطم کنونی نوسان آتی سهام دارویی جالب توجه خواهد بود.

سهام دارویی اما مطابق با انتظارات مسیر تند نزول را در پیش گرفت. اصلاح قیمتی پس از رشد پرشتاب کاملا مورد انتظار بود و اما سوال اصلی اینجاست که اصلاح و افت قیمت سهام تا کجا ادامه دارد؟

همان‌طور که در مطالب گذشته «دنیای بورس» نیز اشاره شده بود انتظار برای بهبود قابل توجه سودآوری دارویی‌ها با انتشار عملکرد نیمه نخست وجود دارد اما میزان رشد قیمتی تا به حدی زیاد بود که از کلیه پتانسیل‌های موجود سودآوری این صنعت نیز سبقت گرفته بود. یکی از پتانسیل‌ها که بارها مورد اشاره بود انتظار برای حذف دلار ۴۲۰۰ است که می‌تواند اثر قابل توجهی بر سودآوری این صنعت داشته باشد با این حال حتی به نظر می‌رسید که برخی از شرکت‌های دارویی این موضوع را نیز پیش‌خور کرده بودند و از آن نیز فراتر رفتند.

حتما بخوانید :  ماراتن رقابت برای تصاحب فولادکاویان

ریزش کنونی سهام دارویی و پیش از انتشار عملکرد نیمه نخست در عین حالی که به سوهان روح سهام‌داران دارویی، به خصوص آن‌هایی در سقف قیمتی به سهام وارد شده‌اند، تبدیل شده است  یک اتفاق خوب بود که پیش از انتشار عملکرد نیمه نخست رخ داد. در شرایط کنونی احتمال پایان روند اصلاحی پرشتاب با انتشار عملکرد نیمه نخست وجود دارد. این موضوع به معنی پایان اصلاح سهام دارویی نخواهد بود و معامله‌گران باید متغیرهای سودآوری را با دقت دنبال کنند اما در مسیر تند نزولی اگر عملکرد نیمه نخست دارویی‌ها که تا پایان مهر روی سامانه «کدال» قرار می‌گیرد مطابق با انتظارات باشد می‌تواند به عامل حمایتی از سهام دارویی تبدیل شود و مانع از افت بیشتر سهام این صنعت شود. در خصوص سمت و سوی آتی سهام دارویی نیز باید در انتظار واکنش معامله‌گران به انتشار صورت‌های مالی نیمه نخست دارویی‌ها بود تا برآوردی از انتظارات این صنعت به دست آید.

خبر انتخاب شده برای شما

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه شاخص بورس تا پایان امسال کانال ۵۰۰ هزار واحد را نیز فتح می‌کند، گفت: روند رو به رشد بازار سرمایه دست‌کم تا بهار سال آینده ادامه دارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.