تاریخ: ۱۵:۱۲ :: ۱۳۹۸/۰۷/۲۳

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

شرکت ریخته‌گری ایران در نیم سال اول ۹۸ درآمد ۱۴٫۵ میلیاردی ساخته است که بخش اصلی درآمد مربوط به تابستان ۹۸ است. از این رو انتظار می‌رود زیان ناخالص شناسایی شده در بهار ۹۸ جبران شود.

به گزارش رادیوسهام، صنایع ریخته گری ایران در شهریور ماه درآمد ۲٫۹ میلیارد تومانی ساخته است و در دوره شش ماهه منتهی به شهریور ۹۸ درآمد تجمیعی ۱۴٫۵ میلیاردی رقم زده است.

خریخت در فروردین ۹۸ درآمد ۵۰۰ میلیون تومانی ساخته است اما در ادامه درآمد ماهانه خریخت افزایش یافته و توانسته است با یک ثبات قابل توجه به ساخت درآمد بپردازد. به طوری که از خرداد ماه خریخت در محور ۲٫۸ میلیارد تومانی درآمد ساخته است. مقدار فروش شرکت از ابتدای سال روند کاهش داشته است به طوری که از ۲۰۳ تن در خرداد ماه به ۱۲۷ در شهریور ماه رسیده است. اما نرخ فروش محصولات شرکت روند صعودی داشته است. محصولات غیر خودرویی به عنوان محصول اصلی فروش خریخت به شمار می‌رود که نرخ فروش محصولات غیر خودرویی با نرخ رشد ۵ درصدی در شهریور ماه نسبت به فروردین، به ۹٫۲ میلیون تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است.

بنابراین علی رغم کاهش در مقدار فروش خریختف به دلیل رشد نرخ فروش محصولات، درآمد خریخت از ابتدای سال یک روند با ثباتی را طی کرده است و در شهریور ماه با ساخت درآمد ۲ میلیارد و ۸۶۸ میلیون تومانی بالاترین سطح درآمد ماهانه شرکت را رقم زده است.

حتما بخوانید :  جذب نقدینگی به بازار سهام ادامه‌دار است؟

افزایش نرخ فروش محصولات اهرم رشد درآمد خریخت

خریخت در نیم سال اول ۹۸ درآمد ۱۴٫۵ میلیارد تومانی ساخته است که درآمد شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۶۰ درصدی (معادل افزایش ۵٫۴ میلیارد تومانی) داشته است. افزایش درآمد نیم سال اول در حالی رخ داده است مقدار فروش شرکت از ۲۲۷۴ تنی به ۷۸۵ تن در نیم سال اول ۹۸ رسیده است. بنابراین رشد ۶۰ درصدی درآمد به دلیل رشد نرخ فروش محصولات رقم خورده است.

آیا زیان ناخالص "خریخت" از بین می رود؟

خریخت تنها ۱۴% از درآمد برآوردی را پوشش داد

خریخت برای سال مالی ۹۸ درآمد ۹۷ میلیارد تومانی را پیش بینی کرده است که در نیم سال اول ۹۸ توانسته است ۱۴٫۵ میلیارد تومان درآمد بسازد. بنابراین توانسته است تنها ۱۵% از مبلغ درآمد برآوردی خود را محقق نماید. فاصله درآمد عملیاتی و برآوردی خریخت به دلیل افت قابل توجه مقدار فروش شرکت رقم خورده است. چراکه خریخت پیش بینی کرده است که در سال مالی ۹۸، بیش از ۱۰ هزار تن فروش داشته باشد که در نیم سال اول تنها ۷۸۵ تن فروش داشته است.

آیا زیان ناخالص "خریخت" از بین می رود؟

انتظار برای رفع زیان ناخالص خریخت

خریخت در دوره سه ماهه اول سال درآمد ۵٫۸ میلیارد تومانی ساخته است که درآمد شرکت در سه ماهه دوم با رشد ۴۹ درصدی به ۸٫۶ میلیارد تومان رسیده است. بنابراین با توجه به رشد درآمد عملیاتی خریخت در دوره سه ماهه دوم، انتظار می‌رود بخشی از زیان ناخالص خریخت جبران شود و با ادامه روند مقداری فروش و همچنین رشد نرخ فروش محصولات، زیان خریخت مرتفع گردد.

حتما بخوانید :  ماراتن رقابت برای تصاحب فولادکاویان

شناسایی سود ۲۱ ریالی در نیم سال اول

نکته قابل توجه در صورت مالی سه ماه اول خریخت، درآمد حاصل از سرمایه گذاری شرکت است که موجب شده است زیان عملیاتی ۶ میلیاردی شرکت به سود خالص یک میلیاردی برسد. از این رو حاشیه سود خالص خریخت با توجه به بالا بودن بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی، ۱۸% است. از این رو انتظار می‌رود خریخت با وجود این شرایط سود خالص ۲٫۷ میلیاردی برای نیم سال اول ۹۸ شناسایی نماید. که با این میزان سود خالص می‌تواند برای هر سهم سود ۲۱ ریالی شناسایی نماید. بنابراین می‌توان انتظار داشت با توجه به رشد درآمد خریخت بواسطه افزایش در مقدار و نرخ فروش، و همچنین حاشیه سود خالص، در نیم سال اول ۹۸ سود شناسایی نماید.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه شاخص بورس تا پایان امسال کانال ۵۰۰ هزار واحد را نیز فتح می‌کند، گفت: روند رو به رشد بازار سرمایه دست‌کم تا بهار سال آینده ادامه دارد.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.