تاریخ: ۱۷:۰۶ :: ۱۳۹۸/۰۷/۲۸

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

سهام صنعت داروی بورس تهران در فضای اصلاحی حاکم بر کل بازار با شتاب تندتری در حال عقب‌نشینی است.

به گزارش رادیو سهام، این گروه که از لحاظ شمار نمادهای زیرمجموعه یکی از صنایع شلوغ و پرتعداد بورسی به شمار می‌رود، با تداوم عرضه‌های امروز تن به اصلاح ۲۴ درصدی داده است و تقریبا تمام نمادهای این گروه با صف فروش مواجهند. با این حال همان‌طور که در مطلب گذشته «دنیای بورس» اشاره شد شاید پایان مهر بتوان به کاهش شتاب ریزش سهام دارویی امیدوار بود.

در معاملات امروز هم گروه‌های کوچک‌تر در معرض شدیدترین عرضه‌های بازار قرار دارند و تقریبا به طور یکپارچه با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کنند. در این میان، روند قیمت و معاملات سهام گروه دارو به عنوان یکی از صنایع پرمعامله در روزهای اوج‌گیری شاخص جالب است. متوسط قیمت در این گروه از روز آغاز اصلاح قیمت‌ها تا به امروز ریزشی معادل ۲۴ درصد را به ثبت رسانده و هنوز با هجوم معامله‌گران برای فروش روبه‌روست.

البته شدت اصلاح در برخی نمادهای این گروه از میانگین بیشتر است و به ارقامی بالای ۳۵ درصد هم می‌رسد. برای مثال، می‌توان به اصلاح سنگین قیمت در نماد «دسبحا» اشاره کرد که طی این مدت به طور پیوسته با عرضه سهمگین روبه‌رو بوده و تقاضای موثری به خود ندیده است. امروز دهمین روز متوالی است که نماد این شرکت ضمن تجربه اصلاح ۳۶ درصدی از اوج، به همراه سایر سهم‌های این زیرمجموعه با صف فروش همراه است.

حتما بخوانید :  عوامل رکوردشکنی شاخص بورس | رشد شاخص ادامه‌دار است؟

نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که فقدان خریدار در این طیف از سهم‌ها و پرنشدن حجم مبنای هر یک از این نمادها باعث شده تا قیمت‌های پایانی افت‌های حداکثری را تجربه نکند و در نتیجه با وجود ۱۰ افت متوالی میزان ریزش کمتر از ۵۰ درصد رقم بخورد.

مرور طولانی‌تر روند صعودی شاخص صنعت دارو خالی از لطف نیست و به نظر می‌رسد که دلایل اصلاح اخیر را به طور ضمنی در خود دارد. رالی صعودی در این گروه از ۲۷ مرداد سال قبل آغاز شد و طی حدود ۱۴ ماه تا سیزدهم مهرماه جاری بازدهی معادل ۵۲۰ درصد را ثبت کرده است. این در حالی است که سودآوری بنگاه‌های این زیرمجموعه با چنین سرعتی طی یک سال اخیر افزایش نیافته است.

باید اشاره داشت که روند قیمت و مبالغ فروش شرکت‌های این صنعت بورسی در ماههای اخیر جهش‌های قابل توجهی داشت و توانست به جو صعودی این گروه از طریق طرح سناریوهای رویایی دامن بزند. نگرانی از عدم تعادل در این گروه از هفته‌های قبل توسط تحلیلگران بنیادی مطرح بود و حال به نظر می‌رسد انتشار صورت‌های مالی نیمه نخست و رونمایی از سود شش ماهه ابتدای سال ضمن ایجاد تعادل نسبی در قیمت سهام این گروه به عنوان عاملی حمایتی عمل کند. در این رابطه مطالعه این گزارش توصیه می‌َشود.

حتما بخوانید :  افزایش استقبال شرکت‌ها از تجدید ارزیابی

تاوان رشدهای افسارگسیخته در سهام دارو

منبع: دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

ذوب آهن پیشگام در منطقی کردن قیمت فولاد در بورس کالا
منصور یزدی زاده با بیان اینکه یکی از نقش‌های بورس کالا منطقی کردن قیمت‌هاست بیان کرد ذوب آهن اولین گام را در راستای این امر برای اصلاح قیمت فولاد برداشته است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برچسب ها: