تاریخ: ۱۱:۰۵ :: ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

بازار در یکی دو هفته اخیر به اندازه کافی افت کرده و تنها نگرانی و ترس از شرایط فعلی این است که روند ریزشی پرشتاب، ادامه یابد. اصلاح بازار باید تا همین‌جا متوقف شود در غیر این صورت، بازار دچار بیش واکنشی ناشی از ترس و هیجان‌های غیر عادی می‌شود. اصلاح بورس چه زمانی متوقف می‌شود؟

یه گزارش رادیو سهام، شاخص کل بورس ایران پس از گذراندن یک دوره سبز و با رشد چشمگیر حدودا سه ماهه، حالا به سراشیبی افتاده و در یکی، دو هفته گذشته بیش از ۲۵ هزار واحد ریزش کرده است. ادامه این روند، موجب نگرانی بسیاری از تحلیلگران، کارشناسان، مسئولان و فعالان بازار سرمایه شده است. روند ریزشی شاخص کل بازار که از روز دوشنبه، ۲۲ مهرماه رقم ۶۳۱۹ را ثبت کرد، در روز سه‌شنبه، ۲۳ مهرماه به بالاترین میزان افت یعنی عدد ۱۰ هزار و ۸۹۲ رسید و یک هفته ملتهب را پشت سر گذاشت. در ادامه این جو منفی، تعطیلات ۳ روزه آخرین روزهای مهرماه نیز نتوانست روند کاهشی شاخص کل بازار را متوقف کند و روز یکشنبه، ۲۸ مهرماه ۹۸ ، شاخص کل بازار عدد منفی ۸۲۰۰ را به ثبت رساند. این موضوع باعث شد تا برخی از سهامداران قدیمی نیز احساس نگرانی کنند و بیشترین صف فروش را برای سهم‌های بزرگ تشکیل دهند. ولید هلالات، تحلیلگر ارشد بازارهای مالی،ضمن ابراز نگرانی از ادامه این وضعیت، می‌گوید: « بازار در یکی دو هفته اخیر به اندازه کافی افت کرده و تنها نگرانی و ترس از شرایط فعلی این است که روند ریزشی پرشتاب، ادامه یابد. اصلاح بازار باید تا همین‌جا متوقف شود در غیر این صورت، بازار دچار بیش واکنشی ناشی از ترس و هیجان‌های غیر عادی می‌شود.»

حتما بخوانید :  سودآوري شركت، مهم ترين اصل قيمت گذاري سهم

متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

****

-از نگاه برخی تحلیلگران و کارشناسان بازار، ریزش‌های شاخص کل در هفته گذشته طبیعی و اصلاحی به نظر می‌رسد. جناب‌عالی ریزش ۸۲۰۰ واحدی شاخص کل بازار امروز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شاخص‌ها (کل و هم‌وزن) در یک برهه زمانی با رشد پرشتاب و سریعی همراه بودند که با ورود سرمایه‌گذاران و منابع پولی جدید به بازار، شاخص تا مرز ۳۳۰ هزار واحد صعود کرد. فروش‌های قویی با نقدینگی ضعیف که یکسری سهم‌های غیر ارزنده از شرکت‌هایی -که سودشان بیشتر از ارزش ذاتی سهام‌شان بود- را به همراه داشت. به نظر من روند ریزشی دو هفته اخیر، یک روند اصلاحی بازار بود اما سرعت ریزش و ادامه آن نگران‌کننده است. از سوی دیگر؛ این روزها تعداد نمادهای ارزنده نیز رو به افزایش و برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری میان‌مدت هستند، جذابیت‌های خوبی ایجاد کرده است. همچنین برخلاف گذشته، نمادهای جذاب از گروه‌های غیر صادرات محور و بدون ارتباط با بازارهای جهانی هستند، مانند: شرکت‌های دارویی، بیمه‌ای، غذایی و غیره که برای سرمایه‌گذاران جذابیت خوبی دارد.

-بنابراین وضعیت کنونی بازار زیاد هم نگران‌‎کننده نیست!

بازار در یکی دو هفته اخیر به اندازه کافی افت کرده و تنها نگرانی و ترس از شرایط فعلی این است که روند ریزشی پرشتاب، ادامه یابد. اصلاح بازار باید تا همین‌جا متوقف شود در غیر این صورت بازار دچار بیش واکنشی ناشی از ترس و هیجان‌های غیر عادی می‌شود. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، مسئولان مربوط، مدیران بازار سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به طور مقطعی باید این هیجان‌ها را کنترل و بازار را مدیریت کنند تا به روند طبیعی خود بازگردد. بازارها وقتی با شتاب رشد می‌کنند فرصت نمی‌یابند که به قیمت‌های جدید عادت کنند و نرخ‌ها را نمی‌پذیرند. در روزهایی که بازار رشد پرشتابی دارد، همه منتظرند از این وضعیت خارج شود و کمتر کسی وقت می‌کند که سهمش را بفروشد. آنهایی هم که می‌فروشند نیز به صورت احساسی و هیجانی اقدام به فروش می‌کنند. به هر روی، بازاری که با سرعت رشد می‌کند، اصلاحش نیز با همان سرعت اتفاق می‌افتد و متولیان و مدیران بازار باید به لحاظ روانی شرایط را آرام و مدیریت کنند.

حتما بخوانید :  عرضه های اولیه ای که در راهند + عرضه این هفته و هفته بعد

-از دیدگاه جناب‌عالی، آیا شاخص کل، معیار مناسبی برای اصلاح بازار است؟

بله. شاخص کل و شاخص هم‌وزن، شرکت‌ها را در یک وزن می‌بینند. همچنین باید دید پرتفو سهامداران عادی در چه وضعیتی است. بنابراین، ترکیبی از شاخص کل و هم‌وزن، می‌تواند معیار مناسبی برای اصلاح بازار باشد.

-به نظر شما، عامل یا عوامل کاهش شدید نقدینگی بازار در چند روز اخیر چیست؟

عامل اصلی کاهش نقدینگی در روزهای اخیر این است که حقوقی‌های بازار (سهامداران حقوقی) در پی این جریان‌ها، حجم خریدشان به شدت پایین آمده است و به اصطلاح اسیر جو منفی بازار شده‌اند، البته حقوقی‌ها ممکن است با قیمت‌های پایین اقدام به خرید کنند. در مجموع، هیجان‌های منفی در بازار ترس ایجاد کرده که منجر به کاهش شدید نقدینگی شده است.

-ترس سهامداران در روزهای اخیر بیشتر ناشی از چه عواملی است؟

این طبیعی است که همه سهامداران تلاش می‌کنند با قیمت‌های خوب، خرید کنند اما در چنین فضای منفی و ملتهبی تمایل به خرید کمتر می‌شود و یا خریدها به تعویق می‌افتد. شاید سهامداران قدیمی، خاطره‌های بد مهرماه ۹۷ و دی‌ماه ۹۲ را در ذهن دارند و با شرایط کنونی مقایسه می‌کنند. به همین علت سهامداران قدیمی نگرانند که دوباره آن مسایل تکرار نشود، چنانچه در دو هفته اخیر برخی نمادها افت بسیاری کرده‌اند و در صورت ادامه ریزش‌ها، بازار باید از بیرون کنترل و مدیریت شود.

حتما بخوانید :  تداوم ورود نقدینگی به بازار سهام در روزهای آتی

-با توجه به تمامی موارد و عواملی که بیان کردید، شرایط روزهای آینده بازار را چگونه ارزیابی و تحلیل می‌کنید؟

اگر با نگاه بنیادی به بازار نگاه کنیم، بهترین حالت این است که از امروز (یکشنبه ۲۸ مهرماه) ریزش‌ها متوقف شود اما با توجه به اینکه بازار دچار ترس و هیجان غیر عادی شده است، باید فکری برای آن کرد. متولیان و مدیران بازار با اتخاذ روش‌های مدیریتی و با ابزارهای جدید در کوتاه مدت، از بازار و سهامداران حمایت کنند تا التهاب و جو منفی پایان یابد و بازار خودش راه خودش را بیابد. در مجموع، پیش‌بینی و تحلیل درستی از بازار در وضعیت کنونی نمی‌توان ارایه داد. از نظر بنیادی، پیش‌بینی ادامه روند کنونی، دور از ذهن نیست اما از نظر تحلیلی، افت بازار نباید ادامه داشته باشد. سهامداران نیز باید تحلیلی اقدام کنند و از جو منفی، خارج شوند.

منبع: بااقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

تولید محصول جدید در پتروشیمی پارس
پتروشیمی پارس رکورد تولید خود را در سال ۹۸ شکست.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.