تاریخ: ۱۱:۱۵ :: ۱۳۹۸/۰۸/۰۸

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

عملکرد شرکت کالسیمین در نیمه نخست منتشر شده است و در ادامه به تحلیلی از سودآوری این شرکت پرداخته می‌شود. سود پنهان به یاری «فاسمین» آمد

به گزارش رادیو سهام، این صورت مالی به دلیل تغییرات عجیبی که ناشی از بازگشت بخشی از فروش به انبارهای شرکت رخ داده دارای اهمیت است. علاوه بر این برخی سوالات قابل توجه در رابطه با صورت‌های مالی این شرکت مطرح هستند. یکی از این موارد سرنوشت نامعلوم موجودی ۷۵۰۰ تنی این شرکت در پایان نیمه نخست است.

صورت مالی نیمه نخست شرکت کالسیمین سرانجام پس از ۷ روز تاخیر نسبت به موعد قانونی روی «کدال» نشست. باید گفت صورت مالی نیمه نخست این شرکت از انتظاراتی که طی روزهای اخیر و پس از انتشار خبر بازگشت ۷۵۰۰ تن شمش روی فروش‌رفته این شرکت به انبار شکل گرفته بود بهتر است.

گرچه ۷۵۰۰ تن شمش روی از فروش این شرکت بازگشت خورده است و به دنبال آن فروش شرکت برای نیمه نخست از ۵۴۵  به ۳۴۶ میلیارد تومان رسیده است اما خوشبختانه سودهای پنهان و همچنین سود غیرعملیاتی به کمک صورت مالی کالسیمین آمده و شاهد سود ۱۲۲ تومانی به ازای هر سهم «فاسمین» در نیمه نخست هستیم. قطعا پس از سود ۹۹ تومانی بهار، سود کنونی این شرکت که بخش قابل توجهی از آن نیز در بخش سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی منعکس شده است چندان مطلوب نیست اما اگر بازگشت حجم قابل توجهی از فروش را مدنظر قرار دهیم وضعیت چندان هم بد نیست. ولی نکات ویژه‌ای را باید در نظر گرفت.

در بخش اول؛ این‌ موضوع که بازگشت این حجم از فروش به انبارهای شرکت (در شفاف‌سازی کدال آمده) چگونه اثر آن‌چنانی بر سود نداشته است پیش از این قابل پیشبینی بود. «دنیای بورس» در مطلبی در پایان تیر سال جاری و پس از انتشار عملکرد سه‌ماه نخست کالسیمین به ۵۵ تومان سود مخفی کالسیمین در بهار اشاره کرد که بخش قابل توجهی از آن به سود تسعیر ارز بازمی‌گشت که در عملکرد نیمه نخست منعکس شده است. این‌که چرا این سود در بهار شناسایی نشده بود همچنان جای سول است و احتمالا بی‌جواب می‌ماند.

حتما بخوانید :  عرضه اولیه «آریا» بخریم یا نخریم؟

در بخش دوم در قبال آینده این شرکت باید گفت آن‌چه اهمیت ویژ‌ه‌ای دارد علت بازگشت این کالا به انبار است. سناریوهای مختلفی می‌توان عنوان کرد. «فاسمین» با وجود بازگشت همین مقدار روی به انبار اما همچنان حدود ۹ هزار تن روی در نیمه نخست صادر کرده است. جزئیات فسخ این معامله از سوی خریدار از اهمیت بالایی برخوردار است که این امید وجود دارد مدیران شرکت صاحبان سهام را از آن آگاه سازند. اگر امکان یافتن خریدار جایگزین وجود داشته باشد این موجودی همچنان می‌تواند برای «فاسمین» ارزشمند باشد.

اما یک نکته بسیار مهم از عملکرد «فاسمین» که به نظر می‌رسد تحلیلگران بازار و همچنین سازمان بورس نیز باید مورد توجه قرار دهند نحوه ثبت اقلام برگشت‌خورده در صورت‌های مالی است. بر اساس شفاف‌سازی ۷۵۱۴ تن روی معادل ۱۹۹ میلیارد تومان از فروش شرکت در عملکرد نیمه نخست کاسته شده که کاملا منطقی است. اما این‌که این مقدار شمش کجا رفته واقعا جای سوال دارد. اگر این مقدار شمش به انبارهای شرکت بازگشته است پس چرا در موجودی پایان دوره قابل مشاهده نیست. این مقدار بازگشت شمش روی در تعدیلات فروش منعکس شده است که طبق معمول هیچ اطلاعاتی از آن در دسترس نیست.

شرکت تاکید کرده که شمش روی برگشت‌خورده به انبار شرکت مرجوع شده است. این شرکت در ابتدای سال جاری ۱۸۷۸۵ تن شمش روی در انبار خود داشته است؛ بر اساس صورت‌های مالی. بیش از ۱۲۳۰۰ تن شمش روی نیز در نیمه نخست تولید شده است. ۱۰۴۴۱ تن نیز مقدار فروش شمش روی این شرکت در نیمه نخست بوده و بر این اساس در یک رابطه ساده ریاضی مقدار موجودی پایان دوره باید حدود ۲۰۶۴۴ تن باشد و ارزش آن باید در پایان دوره حدود ۲۴۶ میلیارد تومان و نه حدود ۱۴۳ میلیارد تومان ثبت شده باشد.

حتما بخوانید :  پتروشیمی جم در دوماه اول 99 افت داشت

اما چرا این عدد مهم است؟ در این خصوص باید گفت موجودی پایان دوره از اجزا بهای تمام‌شده فروش است که از مجموع هزینه تولید و موجودی ابتدای دوره کاسته می‌شود. بر این اساس افزایش موجودی کالای ساخته‌شده از بهای تمام‌شده موجودی آماده برای فروش (مجموع تولید و موجودی ابتدای دوره) کاسته می‌شود تا بهای تمام‌شده درآمد عملیاتی محاسبه شود. بر این اساس اختلاف ۲۴۶ با ۱۴۳ میلیارد تومان (یعنی حدود ۱۰۳ میلیارد تومان) باید در حالت منطقی از بهای تمام‌شده فروش کاسته می‌شد؛ یعنی ۵۰ تومان سود به ازای هر سهم. البته نکات عجیب دیگری نیز در صورت‌های مالی نیمه نخست «فاسمین» مشاهده می‌شود که برای مثال کاهش محسوس هزینه سربار در نیمه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته کاملا جالب توجه است. ۷۳ میلیارد تومان سربار شناسایی‌شده در بهار به ۵۷ میلیارد تومان سربار برای کل نیمه نخست کاهش یافته است که در نوع خود بسیار عجیب است و ممکن است این موضوع به عدم ثبت مقادیر برگشت‌خورده در بخش موجودی مرتبط باشد. به هر حال صورت‌های مالی کنونی «فاسمین» و پس از اتفاقاتی که رخ داده نیاز به شفاف‌سازی بیشتر دارد.

البته اگر سایر سرفصل‌ها واقعا قابل اتکا باشند و این بخش به صورت‌ مالی اضافه شود در نتیجه بهای تمام‌شده فروش این شرکت در نیمه نخست حدود ۳۰ میلیارد تومان می‌بود و احتمالا بخش مالی شرکت با دیدن این عدد خود نیز متعجب شده و ترجیح داده این عدد فعلا در بخش تعدیلات فروش باقی بماند.  البته در سال‌های قبل هم بعضا عدم هم‌خوانی موجودی شرکت با اطلاعات صورت مالی قابل توجه بود که بعضا مدیران این شرکت به تهاتر شمش با خاک معدنی وارداتی اشاره می‌کردند؛ اما همیشه این سوال مطرح بود که اگر این اتفاق واقعا رخ می‌دهد چرا نباید توضیحات مشخص برای سهام‌داران خرد نیز ارائه شود و در صورت‌های مالی در قبال آن شفاف‌سازی شود؟ به هر حال صورت‌های مالی «فاسمین» بار دیگر با ابهام ارائه شد و لازم است سرنوشت این موجودی ۷۵۰۰ تنی مشخص شود. موج شایعات بعضا عدم بازگشت فروش به انبار شرکت و درعین حال عدم دریافت مبلغ را نیز شامل می‌شود.

حتما بخوانید :  برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه «توریل»

منبع؛ دنیای بورس

خبر انتخاب شده برای شما

جزئیات جدید از آزادسازی سهام عدالت
رئیس سازمان بورس گفت: قابلیت وثیقه‌گذاری و استفاده از کارت اعتباری و وام بانکی توسط مشمولان سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس بررسی شد و اکنون منوط به تصمیم‌گیری بانک مرکزی است.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.