2224, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

طبق گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس، روش های آزادسازی سهام عدالت به تصویب این کمیسیون رسیده و برای تصمیم گیری در صحن مجلس به هیئت رئیسه تقدیم شده است.

به گزارش رادیو سهام، بر این اساس دو روش برای “واگذاری مدیریت سهام عدالت” به سرپرست خانوار پیشنهاد می شود که توسط وی قابل انتخاب است. البته آزادسازی نهایی به فاصله ۲ تا ۵ سال انجام خواهد شد.

۲ روش انتقال مالکیت و فرایند انتقال
به گزارش خراسان و طبق متن این گزارش، این دو روش عبارت اند از: دریافت سهام یا دریافت سهام در قالب صندوق قابل معامله. فرایند کار به این صورت است که سرپرست خانوار می تواند با مراجعه به سامانه سهام عدالت، فرم مخصوص دریافت سهام را تکمیل کند. بعد از آن گواهی الکترونیکی صادر شده از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی در اختیار سرپرست خانوار قرار می گیرد. بعد از آن سرپرست خانوار می تواند سهام را در بورس به فروش برساند اما با مبلغ به دست آمده فقط می تواند سهام و اوراق بخرد و امکان نقد کردن آن را ندارد. البته این امکانات فراهم شده است: ۱- سود سهام را دریافت کند ۲- در افزایش سرمایه شرکت کند و حق تقدم را به فروش برساند ۳- در صورت افزایش سهام از قیمت پایه تعدیل شده، مازاد آن را بدون نیاز به جایگزین کردن با سهام به فروش برساند.

حتما بخوانید :  اگر قصد خرید طلا دارید بخوانید

آزادسازی کامل بعد از ۳ سال
گفتنی است با طی فرایند فوق صرفا مالکیت منتقل می شود و آزادسازی کامل با قابلیت دریافت دارایی به شرحی که در ماده ۱۰ آمده، قابل انجام خواهد بود. بر این اساس، شورای عالی اجرای سیاست های اصل ۴۴ مجاز است حداقل دو سال پس از اجرای کامل قانون فروش سهام و اوراق بهادار موجود در سبد خانوار را به صورت تدریجی و در بازه زمانی حداقل سه ساله آزاد کند.
در صورتی که خانوار علاقه ای به دریافت سهام نداشت، می تواند فرم انتقال سهام به صندوق سرمایه گذاری معامله پذیر را تکمیل کند. این صندوق ها شامل مجموعه ای از سهام است که در بورس قابل خرید و فروش است. بنابراین در صورت انتخاب روش دوم به جای سهام شرکت ها، واحدهایی از این صندوق به سرپرستان خانوار تعلق خواهد گرفت. سهام عدالت خانوارهایی هم که به سامانه مراجعه نکنند و هیچ کدام از فرم ها را تکمیل نکنند به طور خودکار به صندوق های قابل معامله منتقل می شود و تا زمان مراجعه خانوار نزد سازمان خصوصی سازی باقی خواهد ماند.
طبق ماده ۳ این لایحه، وزیر اقتصاد موظف شده است چگونگی شناسایی و ثبت نام خانوارهای جامانده از سهام عدالت در دورهای قبلی را تدوین و پیشنهاد کند و سازمان خصوصی سازی هم موظف به ثبت نام آن ها شده است.

حتما بخوانید :  آیا قیمت خودرو دوباره افزایش می‌یابد؟

منبع: خراسان

خبر انتخاب شده برای شما

وضعیت نرخ اجاره‌بها در سال آینده چگونه است؟
معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: براساس برنامه اعلام شده ابتدای هفته آینده جزئیات دقیق وام مستاجران اعلام خواهد شد. این پول به حساب صاحب‌خانه واریز نمی‌شود.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.