2681, 2224, 
[ratings]

به‌گفته علی صادقین، با توجه به رکود نسبی که بر اقتصاد جهان حاکم است، قیمت جهانی طلا در شش ماه آینده در محدوده هزار و ۴۰۰ تا هزار و ۵۵۰ دلار پیش‌بینی شده است. پیش‌بینی روند افزایشی قیمت طلا

به گزارش رادیو سهام، افزایش خوش‌بینی‌ها به فاز اول توافق تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان، کاهش اشتها برای دارایی‌های امن را به‌دنبال داشته است؛ تا جایی که طی دو هفته گذشته قیمت جهانی طلا روند نزولی به خود گرفته و به کمتر از هزار و ۴۷۰ دلار رسیده است.

علی صادقین، مدرس و پژوهشگر اقتصادی به پیش‌بینی قیمت جهانی طلا با توجه به عوامل تاثیرگذار بر بازارهای جهانی پرداخته است.

با توجه به روند کاهشیِ اخیر، چه چشم‌اندازی در کوتاه‌مدت در بازار جهانی طلا وجود دارد؟

علی‌رغم اخبار خوبی که در مورد جنگ تجاری میان چین و آمریکا منتشر می‌شود، کشورها همچنان سیاست پولی انبساطی را در پیش گرفته‌اند. یعنی کاهش نرخ بهره در کشورها همچنان اولویت اول بانک‌های مرکزی است. اگر بپذیریم، این سیاست همچنان مستدام و پایدار است یعنی علی‌رغم اخبار مثبت، همچنان دید جهانی نسبت به برطرف شدن رکود خوش‌بین نیست.

پس به‌عقیده من با شرایطی که ما امروز در اقتصاد جهان شاهد آن هستیم و رکود نسبی که پیش‌بینی‌های سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد، برای طلای جهانی کف هزار و چهار تا هزار و ۴۵۰ دلار و سقف هزار و ۵۵۰ تا هزار و ۵۶۰ دلار پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس پیش‌بینی‌های موسسات بین‌المللی هم طی شش ماه آینده با یک نوسان ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلاری، قیمت جهانی طلا در محدوده هزار و ۴۰۰ تا هزار و ۵۵۰ دلار را خواهد بود.

به‌نظر شما در بلندمدت بازار جهانی طلا در چه وضعیتی خواهد بود؟

قیمت طلا در بلندمدت به نتایج انتخابات آمریکا، سیاست فدرال‌رزرو و تشدید جنگ تجاری بستگی دارد. اگر باز هم روند فعلی ادامه پیدا کند، یعنی رکود نسبی وجود داشته باشد و بازارها هم در حوزه سیاست‌های تجاری کج‌دار و مریز رفتار کنند، در این صورت این انتظار وجود دارد که شاهد رکورد بالای هزار و ۷۰۰ دلار در هر اونس باشیم.

منبع: تجارت نیوز

خبر انتخاب شده برای شما

هجوم مردم برای خرید دلار | ماجرا چیست؟
برخی می گویند قیمت ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار دلار عدد سرنوشت سازی است چرا؟
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.