تاریخ: ۹:۵۲ :: ۱۳۹۸/۰۹/۰۶

2067, 
خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading...

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران بازار سرمایه بعد از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین با تصور اینکه سهام گروه پالایشی با افزایش قیمت همراه می‌شود به سمت خرید سهام این گروه رفتند، اما زمانی که متوجه شدند قیمت سهام گروه پالایشی ارتباطی با نرخ بنزین ندارد، اقدام به فروش آن کردند؛ به همین دلیل در دو روز اخیر شاهد افت قیمت سهام این گروه در بورس هستیم.

به گزارش رادیو سهام، «نوید قدوسی» کارشناس بازار سرمایه، به علت روند منفی گروه پالایشی‌ها اشاره کرد و افزود: قیمت این گروه به اشتباه افزایش پیدا کرد؛ به همین دلیل در دو روز اخیر روند منفی را در پیش گرفت.

وی معتقد است: پالایشگاه‌ها از افزایش قیمت بنزین هیچ نفعی نمی‌برند؛ قیمت خرده فروشی بنزین در ایران ۵۰۰ تومان و یا ۵ هزار تومان باشد فرقی به حال روند فروش و قیمت پالایشگاه ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه به دیگر عامل افت گروه پالایشی در معاملات بورس اشاره کرد و گفت: قیمت محصولات پالایشی مانند وکیوم باتوم و لوب کات در بورس کالا افزایش محسوسی داشتند که این موضوع باعث کاهش درآمد و افت شاخص این گروه در بورس شد.

قدوسی با اشاره به اینکه روند نزولی گروه پالایشی‌ها در بورس چندان جدی و ادامه دار نیست، افزود: پالایشگاه‌ها اصلاح قیمتی را تجربه کردند و اکنون در مرز قیمتی قرار گرفتند که ارزنده است در نتیجه این اصلاح ادامه دار نیست.

حتما بخوانید :  پیش بینی 91 نفر از بزرگان بازار طلا و ارز از آینده قیمتی آن ها

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه گروه پالایشی از ظرفیت چندانی برای رشد برخوردار نیستند، افزود: اگر روند قیمت محصولات این گروه در بورس کالا به همین روال ادامه‌دار باشد باید گفت که این گروه پتانسل رشد قیمتی ندارد، مگر آنکه در بودجه، قیمتی که برای دلار تعیین می شود بتواند کمکی را به این گروه کند که این موضوع هم بعید به نظر می‌رسد.

اصلاح گروه بانکی طبیعی است

وی روند منفی گروه بانکی‌ها در بازار امروز را طبیعی دانست و گفت: گروه بانکی‌ها چند روز متوالی مسیر رشد را در پیش گرفته بودند؛ بنابراین بعد از چند روز رشد قرار گرفتن در مسیر اصلاح طبیعی به نظر می‌رسد.

قدوسی با بیان اینکه مشکل خاصی در گروه بانکی‌ها وجود ندارد، گفت: در وضعیت کنونی نقدینگی در بازار کاهش یافته و حرکت بازار گروه به گروه شده است که با توجه به روند معاملات کنونی باید گفت کمتر شاهد رشد یکپارچه در بازار هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: زمانی که یک گروه مانند پالایشی‌ها رشد می‌کنند نقدینگی به سمت گروه دیگری می‌رود؛ به همین دلیل نمی‌توان افت گروه بانکی‌ها را ناشی از عاملی خاص دانست.

اقبال بازار به سمت گروه بیمه

وی خاطرنشان کرد: اکنون اقبال بازار بیشتر به سمت بیمه‌ای‌ها است که این موضوع ناشی از افزایش سرمایه از محل دارایی‌ها است.

حتما بخوانید :  بازدهی ۸۶ درصدی بورس از ابتدای امسال تاکنون

قدوسی در پایان گفت: گزارش های منتشر شده از گروه مختلف نشان دهنده روند مثبت گروه سیمان و داریی‌ها است که و این گروه‌ها امروز در بازار مورد توجه بودند.

منبع: ایرنا

خبر انتخاب شده برای شما

مدیرکل امور بانکی وزارت اقتصاد از فراهم شدن زمینه عرضه املاک مازاد بانکها از طریق بورس طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: در تلاشیم تا در روزهای آینده این اجازه را به بانکها بدهیم که این کار را با دریافت پیش پرداخت کمتر و حتی از دم قسط انجام دهند.
همچنین می توانید مقالات آموزشی "موفقیت در بازار بورس" را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.